יולי 2019

 

שוקי המניות בעולם משדרים אופטימיות. במבט חטוף על התשואות במחצית הראשונה של השנה זה נראה שהשווקים יכולים כבר לנעול את שעריהם, ולסגור את השנה.

אלה שנכנסו לשוק בתום הירידות של סוף 2018 יהיו די מרוצים מביצועי התיק לשנה זו, ויעדיפו אולי שעננת האי-ודאות הסובבת את השווקים לא תיתן את אותותיה מעתה והלאה.

אבל מה לעשות, השנה עדיין לא תמה ולא ניתן להתעלם מהסביבה הכלכלית הגועשת, לפחות בהסתכלות לטווחי השקעה קצרים יותר.

הבנקים המובילים בעולם, ה-FED האמריקאי וה-ECB האירופי, מכתיבים לאחרונה סנטימנטים קצת אחרים בסביבה הכלכלית הגלובלית. אם עד לפני חצי שנה השיח בארה”ב היה על קצב העלאות ריבית, אז באחרונה הבנק המרכזי חישב מסלול מחדש, וכיוון הריבית התהפך מטה. גם הבנק המרכזי האירופאי מבשר על כוונתו לתוכנית הרחבה כמותית, לצד הורדת ריבית. וזה עוד לפני שהזכרנו את נושא מלחמת הסחר וההשפעה שלה על הצמיחה העולמית. הפגישה שהתרחשה במסגרת ה-G20 בין נשיאי ארה”ב וסין בסוף השבוע, ממתנת במשהו את החשש הזה, לאחר שהסתיימה בהפסקת אש, לעת עתה.

אז אולי בעצם נקודת המבט על שוק המניות צריכה להיות בכיוון חיובי?

יתכן שדווקא האי-ודאות הכלכלית בארה”ב ובאירופה מעודדת את שוקי המניות. הרי הורדת ריבית משליכה לחיוב באופן ישיר על מימון החברות ומיטיבה עם מאזני החברות. סביבת ריבית נמוכה ברחבי העולם גם מעודדת משקיעים להמשיך ולחפש הזדמנויות בשוק ההון, שלא בסביבת המק”מ והאג”ח.

ואולי גם כל הדרמה המתוקשרת סביב מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין היא רק רעש תקשורתי?

הרי אם נתנתק לרגע מהציוצים, בסופו של דבר, ארה”ב וסין הן מעצמות ענק, בעלות כוח כלכלי גלובלי אדיר, כל אחת בתחומה. האחת תלויה בשנייה באופן ישיר.

ארה”ב תלויה ביכולת הייצור הסינית של סחורות, והיקף הייבוא ממנה משמעותי מאוד. סין תלויה בתעשיות האמריקאית בתחום הטכנולוגיות, שבבים ותעופה. יחסי הגומלין בין השתיים מחייבים הדדיות, וגירושים מוחלטים ככל הנראה לא אפשריים, בטח לא במצב הנוכחי. והנה, אולי בכלל הפגישה האחרונה בין השתיים מבשרת על סיום הסאגה, או לפחות התמתנות רעשי הרקע לשעות, ימים או החודשים הבאים. עד לציוץ הבא.

קצת על מגמות דמוגרפיות בעולם

כשמסתכלים מה קורה בעולם, רואים שרובו נמצא בתעסוקה מלאה, ושיעור האבטלה נמוך מאוד. בחלק מהמקומות רמת האבטלה היא הנמוכה מאז ומעולם.

התחזיות של האו”ם מדברות על כך שעד שנת 2030 צפויה התכווצות באוכלוסיית גיל העבודה – 15-64 – בשל השינוי במגמות הדמוגרפיות בעולם. לפי התחזית, האוכלוסייה באירופה תקטן ב-0.5% לשנה, ביפן 0.6% לשנה, ובארה”ב היא תקפא.

למה באירופה וביפן הבעיה חריפה יותר? אפשר להסתכל על זה בעיניים ישראליות ממוצעות, שרואות לרוב מסלול חיים מובן מאליו הכולל הקמת משפחה במהלך שנות ה-20 ו-30. בעיני האירופאי והיפני החדשים, החיים מובילים לדרכים חדשות. החיים המודרניים מביאים את הצעירים והצעירות החדשים לתובנות על אופן החיים האישיים, כאלה שיכולים להיות גם נטולי צאצאים, עם דגש על ה”אני במרכז”.

בישראל – נמשכת ההאטה הכלכלית

בנק ישראל פירסם את נתוני הצמיחה, ייצוא השירותים, מכירות רשתות השיווק והאשראי הצרכני. כולם הצביעו על המשך האטה. למשל, מכירות רשתות השיווק התכווצו במאי ב-1%, ליבת יצוא השירותים ירדה באפריל ב-0.3%, וגם נתוני סקר כוח האדם הצביעו על האטה בקצב גיוס המועסקים בחודשים האחרונים.

ומה עשו הסקטורים?

בבורסה בתל אביב, ענף הנדל”ן מוביל מתחילת השנה עם זינוק של כ-32% במדד הנדל”ן. זה הרבה יותר טוב ממדד תל אביב 125, המייצג את כל השוק, שעלה בכ-11% בלבד.

ענף הנדל”ן נהנה מעלייה מתמשכת בביקושים, בשילוב עם ירידה בהיצע הדירות. בנוסף, האי-ודאות הפוליטית מגבירה את הלחצים להמשך עליית מחירי הדירות בחודשים הקרובים. לכך אפשר להוסיף את הסיכוי הנמוך להעלאת ריבית בישראל בתקופה הקרובה, וכל אלה יחד תומכים בענף הנדל”ן.

זה קורה לא רק אצלנו. גם בשוק האמריקאי, סקטור הנדל”ן הפגין ביצועי יתר על פני השוק. הוא עלה ב-19% בעוד שמדד S&P 500 עלה ב-17%. אבל בתוך המדד יש סקטורים שעלו הרבה יותר: טכנולוגיה עם זינוק של 26% וצריכה מחזורית שקפצה ב-21%.

ניזכר שחודש יוני התחיל דווקא עם ירידות חדות במניות הטכנולוגיה, על רקע חששות מרגולציה גוברת בענף, וחקירת משרד הסחר האמריקאי על הפרה של כללי התחרות בשוק מצידה של פייסבוק.

העולות והיורדות בבורסה בתל אביב

במדד ת”א 35: בראש הרשימה ביוני נמצאת מניית בזק שעלתה כ-19%. לייבפרסון סוגרת את יוני מלמטה, עם ירידה של 6%.

בסיכום חצי שנתי, המניה העולה היא דווקא לייבפרסון עם זינוק של 43%. טבע סוגרת את הרשימה עם צניחה של 44%.

במדד ת”א 90: בי קומיוניקיישנס עלתה ביוני ב-39% והובילה את הרשימה. סלקום סוגרת את הרשימה עם צניחה חודשית של 28%.

מתחילת השנה, מניית שיכון ובינוי עלתה ב-74%, ואילו בי קומיוניקיישנס ירדה מתחילת השנה ב-72%.

 

שוק המניות

ישראל

מדד ת”א 35 עלה ב-3.5% ביוני, ועלה ב-9% מתחילת השנה

מדד ת”א 125 עלה ב-3.5% ביוני, ועלה ב-11% מתחילת השנה

מדד יתר 60 עלה ב-4.3% ביוני, ועלה ב-5.7% מתחילת השנה

ארה”ב

מדד S&P 500 עלה ב-6.9% ביוני ועלה ב-17% מתחילת השנה

מדד נאסד”ק עלה ב-7.6% ביוני, ועלה ב-21% מתחילת השנה

מדד דאו ג’ונס עלה ב-7.2% ביוני, ועלה ב-14% מתחילת השנה

אירופה

מדד DAX הגרמני עלה ב-5.7% ביוני, ועלה ב-17% מתחילת השנה

מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב-6.4% ביוני, ועלה ב-17% מתחילת השנה

מדד FTSE 100 הבריטי עלה ב-3.7% ביוני, ועלה ב-10% מתחילת השנה

אסיה

מדד ניקיי ביפן עלה ב-3.3% ביוני, ועלה ב-6.5% מתחילת השנה

מדד שנחאי בסין עלה ב-3.4% ביוני, ועלה ב-19.5% מתחילת השנה

 

שוק איגרות החוב

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.96% ביוני, וב-6.3% מתחילת השנה

מדד תל בונד 40 עלה ב-1% ביוני, וב-5.4% מתחילת השנה

מדד תל בונד 60 עלה ב- 0.97% ביוני, וב-5.9% מתחילת השנה

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.81% ביוני, וב-4.5% מתחילת השנה

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-1.09% ביוני, וב-5.7% מתחילת השנה

מדד איגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.6% ביוני וב-3.7% מתחילת השנה

 

שוק המט”ח ביוני

הדולר ירד ב-1.87% מול השקל לרמה של 3.57 ₪/דולר

האירו עלה ב-0.31% מול השקל לרמה של  4.06 ₪/יורו

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: