אוגוסט 2019

גם ביולי שחלף המשיכו הבורסות בארה”ב לעלות, בעיקר על רקע הציפיות מהבנק המרכזי החשוב בעולם: “הפד” האמריקאי. נגיד הבנק, ג’רום פאוול, השיב לתחייה את הציפיות לירידת ריבית מתמשכת, ושלח את מדדי המניות למעלה בתקופה האחרונה.

מדד S&P 500 ודאו ג’ונס עלו בכ-1% ביולי, ונאסד”ק מוטה הטכנולוגיה הוסיף כ-2.5%. זה אומר שגם ביולי נשברו שיאים במדדים.

באירופה, על אף הכרזות הבנק המרכזי על תוכנית תמריצים לכלכלה, הבורסות בגרמניה ובצרפת ירדו. בבריטניה, לעומת זאת, עלה מדד ה-FTSE ב-2.2% בחודש שחלף, כשברקע בחירתו של בוריס ג’ונסון לראשות הממשלה וצפי לברקזיט ללא הסכם מול האיחוד האירופי.

כל זה שלח את הפאונד הבריטי לשפל של כשנתיים ואלה חדשות רעות לבריטים, שמתחילים בימים אלה את עונת החופשות. בשילוב עם התחזקות השקל, פאונד בריטי שווה כעת כ-4.2 ש”ח בלבד – צניחה של 11% מתחילת השנה, וזו בשורה טובה לישראלים שטסים לבריטניה.

נראה ש“ה”ארוע של חודש יולי בשווקים התרחש ביום האחרון של החודש, עם הורדת ריבית בשיעור של 0.25% מצד הבנק המרכזי בארה”ב. כעת הריבית שם עומדת על 2%-2.25%.

חייבים לומר שכל הארוע היה קצת מבלבל. אמנם הריבית ירדה, לראשונה מאז 2008, וירידה זו תאמה לציפיות השוק. אבל, ההודעה של יו”ר הפד הצליחה לבלבל את השוק. פאוול אמר במסיבת העיתונאים שמדובר על מהלך “התאמה” ולא על מגמה מתמשכת של רצף הורדות ריבית. השוק ציפה אחרת, לעוד שתיים-שלוש הורדות ריבית עוד במהלך 2019, והפער בין הציפייה למציאות שלח את מדדי המניות לירידות ב-31 ביולי. לצד זה, תשואות איגרות החוב עלו והדולר התחזק, ממש כאילו היתה עליית ריבית באותו יום ולא הורדה שלה.

 

עוד בארה”ב, עונת הדו”חות לרבעון השני של 2019

כ-50% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 כבר דיווחו על תוצאותיהן, כמעט 80% מהן היכו את תחזיות הרווח ו-60% מהן היכו את תחזית ההכנסות. התחזית קדימה מאותתת על קיטון של 2.5% ברווחים.

גוגל, טוויטר, סטרבאקס ומקדונלדס דיווחו על תוצאות מעל התחזיות המוקדמות, ומניותיהן רשמו עליות.

אמזון איכזבה את המשקיעים עם תחזית הרווח לרבעון הבא, למרות צמיחה חזקה של 20% בהכנסות. הציפיות הן אלה שמנהלות יותר מכל את התנהגות המניות בתקופות של דו”חות כספיים, יותר מהתוצאות הרבעוניות.

מעניין לשים לב לכך שסקטור הבריאות הוביל את התוצאות הכספיות עד כה (יחד עם סקטור הפיננסים). זאת למרות שהוא שרוי באי-וודאות שתימשך לתוך תקופת הבחירות בארה”ב, לאור הדיון בנוגע לרפורמתMedicare for All ומחירי התרופות.

 

אצלנו בארץ, סימנים של האטה קלה בצריכה הפרטית

אומנם, הצמיחה במכירות של רשתות המזון נמשכת, אבל נתונים אלה מציגים קצבי גידול מתונים יותר מהשנים האחרונות. הרשתות דיווחו על גידול של 3.2% במכירות ברבעון שני לאחר 0.9% ברבעון ראשון. המכירות ברשתות השיווק עלו ב- 2%בחישוב שנתי ברבעון השני, לעומת גידול של 0.8% ברבעון ראשון.

ישראלים נהנים מעליית שכר ומתעסוקה מלאה, כך מראים הנתונים, ואלה תומכים בצריכה הפרטית, אבל עדיין, סביבת האינפלציה מתונה.

 

שלושה סיפורים מעניינים מהבורסה בתל אביב בחודש שחלף:

הראשון, על מניית קבוצת דלק שצנחה ביולי ב-11% על רקע חששות מעסקת הענק בין החברה הבת, איתקה, לבין CNSL – החברה הבת של שברון האמריקאית. הססנות המשקיעים באה לידי ביטוי גם בכישלון של איתקה לגייס הון בהנפקת איגרות חוב.

ואם זה לא מספיק, בתחילת החודש חברת הדירוג “מדרוג” הודיעה על בחינה נוספת של דירוג האשראי של קבוצת דלק. כל אלה תרמו לתחושה הכללית השלילית כלפי המניה בחודש האחרון. שיחת הוועידה שקיימה החברה הצליחה למתן במידת מה את הירידות, ועכשיו נותר לראות אם הן היו רק בבחינת תיקון קל.

הסיפור השני, על חברת גזית גלוב, שדיווחה על רכישה במזומן של מניות אטריום שבידי הציבור – כ-40% מהון המניות. המשקיעים אהבו והמניה עלתה ב-11% באותו היום.

ומה קורה בטבע? המניה החבוטה עומדת שוב תחת הזרקור, לאחר שחברות התרופות פייזר ומיילן הודיעו על מיזוג פעילות הגנריקה שלהן (חיקוי תרופות מקור) לחברה ענקית וגלובלית.

בשנתיים וחצי האחרונות, אחרוני המשקיעים ב”מניית העם” ההיסטורית, אלה שסירבו להיפרד ממנה, רשמו הפסד עצום – המניה צנחה ממחיר של כ-35 דולר ל-7.5 דולרים. החברה ספגה ירידה קיצונית ברווחי ה”קופקסון”, תחרות חזקה בגנריקה שממנה היא עדיין לא התאוששה, שחיקה בהכנסות וחובות ענק.

בתחילת אוגוסט יפורסמו דוחות החברה לרבעון שני, והם יתנו תמונת מצב טובה יותר. לא צפוי שהדוחות יבשרו על כך שהחברה נמצאת בשיאה, אבל גם אינדיקציה קלה על שיפור באופק תתקבל בברכה. אולי כל מה שקורה, גם בטבע וגם בענף התרופות, מעודדים הצעות רכישה או מיזוג לטבע בהמשך?

 

העולות והיורדות הגדולות בבורסה בתל אביב

במדד ת”א 35: בראש הרשימה ליולי נמצאת מניית אנרגי’אן שעלתה ב-21%. את הרשימה סוגרת טבע, שירדה החודש ב-17%.

במדד ת”א 90: מניית אזורים עלתה ב-21% והובילה את הרשימה, בעוד ביקומיוניקיישנס ירדה ב-24% ומחקה את כל התשואה שהניבה ביוני.

 

שוק המניות 

ישראל

מדד ת”א 35 עלה ב-1.7%

מדד ת”א 125 עלה ב-1.9%

מדד ת”א 90 עלה ב-2.6%

מדד יתר 60 ירד ב-1.8%

ארה”ב

מדד S&P 500 עלה ב-1.3%

מדד נאסד”ק עלה ב-2.3%

מדד דאו ג’ונס עלה ב-1%

אירופה

מדד DAX הגרמני ירד ב-1.7%

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-0.36%

מדד FTSE 100 הבריטי עלה ב-2.2%

אסיה

מדד ניקיי ביפן עלה ב-1.3%

מדד שנחאי בסין ירד ב-1.5%

 

שוק האג”ח

מדד תל בונד 20 עלה ב-1.3%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.7%

מדד תל בונד 60 עלה ב-1%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-1.8%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-1.9%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-1.8%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד בכ-1.9% מול השקל לרמה של 3.50 ₪/דולר

האירו ירד ב-4% מול השקל לרמה של  3.9 ₪/אירו

 

 

 

 

 

 

 

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: