מאי 2020

הלית ימאל, אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

 

קורונה – סיכום מצב שוקי המניות

אומנם הקורונה הכתה לראשונה בסין בדצמבר 2019, והתחילה להתפשט ברחבי העולם במחצית ינואר, אבל בשוק ההון הישראלי המגפה נתנה אותותיה רק החל מה-20 בפברואר.

הירידות בשוק נמשכו בפועל כ-30 יום, במהלכם, מדד ת”א 35 ירד כ-32% ומדד ת”א 125 ירד כ-34%.

היפוך מגמה בשוק נרשם בסוף מרץ. ב-24 במרץ השוק החל ב”תיקון”, ועד ה-24 באפריל, השוק כבר תיקן עם עלייה של כ-17% בת”א 35 וכ-21% בת”א 125.

מה הטריגר שהוביל להיפוך המגמה המהיר בשוק?

אפשר למנות כמה גורמים אפשריים: תוכניות החילוץ שבאותו שבוע הושקו על ידי הממשלות ברחבי אירופה, נתוני האטה בקצב ההדבקה במדינות מסוימות, הסיוע האמריקאי בהיקף של מעל 2 טריליון דולר שאושר יומיים לאחר מכן. ואולי בכלל מדובר בפסיכולוגיית משקיעים שבאה להכיר בנוכחות המגפה בעתיד הנראה לעין, והכלה של הציבור ש”גם זה יעבור”.

בסופו של דבר, שוק ההון הישראלי מורגל ב”קטסטרופות זמניות”. מצב ביטחוני מאתגר או ימי שבתון כתוצאה מבחירות חוזרות בטווח של פחות משנה, שוב ושוב, אלה רק חלק מאירועי השוק בשנה האחרונה.

אבל, צריך גם לזכור שלא הכול סובב ישראל.

גם השוק האמריקאי עבר שינוי מגמה והחל את תהליך התיקון שלו, בדיוק באותם תאריכים.

מדד S&P 500 ירד במהלך המשבר כ-33%, ובחודש האחרון (נכון ל24- באפריל) הוא “תיקן” חזרה עם עלייה של כ-27%.

מה שזה אומר זה שמשקיעים שבחרו לנקוט בגישה סבלנית ו”החזיקו חזק” בירידות, מגלים כעת שהיקף התיק שלהם החל לטפס למעלה, ודי מהר.

 

מה עם משקיעים שבחרו לנקוט בגישה אקטיבית וחיפשו להשיא ערך מהמשבר?

נסתכל היכן ניתן היה לעשות זאת.

 בנקים

מניות חמשת הבנקים הגדולים בישראל ירדו במהלך המשבר בכ-25%. במהלך חודש, החל מה-23 במרץ, מניות הבנקים תיקנו עם עלייה של כ-19%.

הבנקים מושפעים כעת וגם יושפעו בעתיד מהמשבר. עוד לא ניתן לקבוע את מידת ההשפעה, אך סגירת העסקים, הפרשות לחובות מסופקים ואולי בהמשך גם גידול במתן הלוואות למובטלים או עסקים קטנים, עלולים לגרום לשינויים מהותיים במאזני הבנקים.

עם זאת, בטווח הארוך הבנקים חוזרים להיסחר סביב הונם העצמי, ומשקיעים שעקבו אחרי מניות הבנקים, עשויים היו להשיא תשואה עודפת בסקטור הנחשב לסולידי יותר מבין ענפי המשק.

חשוב לנו לציין בנקודה זו: זו אינה המלצה לרכישת מניות בנקים! מדובר בסקירה של מה עשו מניות אלה בתקופה האחרונה, וכך גם לגבי יתר הסקטורים שנסקור כאן בהמשך.

 

גז ונפט

סקטור הגז ונפט הוא אחד הענפים התנודתיים ביותר במהלך משבר הקורונה. התנודתיות הגבוהה נובעת מהפגיעה המשמעותית בביקוש הגלובלי לגז ונפט, בגלל ירידה בצריכת הגז והדלק. זה נכון גם לגבי הצריכה הפרטית וגם לגבי הצריכה הציבורית והלאומית.

מחירי הנפט הגיעו לרמות שפל וסוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכה כי הביקושים הגלובליים לנפט צפויים לרדת בכ-25 מיליון חביות ביום. בנוסף, עודף הייצור הנוכחי של חביות נפט בעולם יוצר מחסור במקומות לאיחסון חביות אלה. מדינות אופ”ק חתמו על הסכם שייכנס לתוקפו החל ממאי, על ייצור מופחת בכ-10 מיליון חביות ליום של נפט.

סקטור הגז והנפט בארה”ב ירד ביותר מ-42% מתחילת השנה. גם בישראל, בהתאם, מניות הענף ירדו בכ-41% מתחילת השנה. במהלך משבר הקורונה, מניות הענף התרסקו ביותר מ-55% בישראל. מחירי הסחורות עדיין במחירי שפל ועננת האי-ודאות על הסקטור טרם חלפה לה. אך במהלך החודש האחרון מניות הענף חוו תיקון משמעותי של כ-47%.

 

רשתות מזון

מניות ענף קמעונאות המזון הן אלה שאיזנו את המדד מעלה במרבית ימי המשבר. כפי שציינו בסקירה הקודמת, זו שעתו של ענף המזון. חברות הענף נהנו מעלייה של עשרות אחוזים במכירות הרשתות. היעדר טיסות לחו”ל במהלך הפסח, סגירת מוסדות הלימוד והימצאותם של כולם בבית – כל אלה הגדילו משמעותית את הצריכה היומית הביתית של המזון, וכן את ההוצאה החודשית על מזון.

ככול הנראה, רשתות השיווק יחזרו לגובה המכירות הנורמטיבי בעת החזרה לשגרה, כך שמדובר בגידול משמעותי בהכנסות, אך לטווח הקצר בלבד. עם זאת, סביר להניח שמגמות צריכת האונליין המקוונת של סל הקניות הביתי עבור צרכנים רבים תהפוך להיות דבר שבשגרה. מניות רשתות המזון ירדו בממוצע במהלך המשבר בכ-8% בלבד, ואילו בחודש האחרון עלו בכ-14% בממוצע.

 

נדל”ן

ענף הנדל”ן הוא הראשון שסבל מחוסר הוודאות במשק. סגירת הקניונים ומרכזי הקניות הובילו לפגיעה מיידית בהכנסות חברות הנדל”ן המסחרי. חלק מחברות הענף הפחיתו תשלומי שכר דירה מהשוכרים, וחלק אף ביטלו לחלוטין.

המשמעות היא שצפויה פגיעה משמעותית בהכנסות משכר דירה של אותן חברות נדל”ן ברבעונים הראשונים לשנת 2020. כמו כן, חברות הנדל”ן למשרדים צפויות להיפגע גם כן, בשל ירידה בשכר דירה בחלק מהמקרים או בשל העדר איכלוס חוזר של חלק מהמשרדים לאחר המשבר.

ויש גם חברות ענק שהוציאו מספר בלתי מבוטל של עובדים לחל”ת, כך שאי אפשר עדיין לאמוד את אופן חזרתן לשיגרה בהיבט של מספר העובדים והצורך במשרדים כפי שהיה לפני הקורונה.

 

נדל”ן לוגיסטי

תחום הנדל”ן הלוגיסטי, כפי שפירטנו בסקירה הקודמת, הוא היחיד שפסחה עליו עננת האי-ודאות. מגמת רכישות האונליין והצורך הקיים בנדל”ן לוגיסטי לאחסון צברו תאוצה.  סביר להניח שמגמות אלה ימשכו גם לאחר החזרה לשגרה. הקורונה האיצה תהליכים חברתיים-טכנולוגיים שהיו צפויים אולי להיכנס בשלבים, בשנים הקרובות.

במבט רוחבי על הענף, סקטור הנדל”ן כולו בישראל ירד בכ-47% במהלך המשבר. במהלך החודש האחרון מניות הענף עלו בכ-25%.

 

הפסקנו לקנות

לפי הנתונים שפרסם בנק ישראל, מאז ההכרזה על מגבלות היציאה החוצה, חלה ירידה משמעותית בהיקפי העסקאות בכרטיסי אשראי בכל הענפים, למעט מזון ותרופות. הירידה בהוצאה היומית בכרטיסי אשראי הסתכמה בתקופת הסגר בכ-30%, וזה עוד לפני חישוב הירידה בהוצאות של ישראלים בחו”ל.

נתונים אלה משקפים פגיעה בפידיון של העסקים, וגם את החיסכון שלנו כצרכנים, בשיעור של כ-25% במהלך תקופת הסגר. זה נובע  גם מדחיית ביקושים וסיפוקים – כי לא יצאנו מהבית, אבל גם מהרעה בשוק העבודה, מגידול במספר המובטלים, ומפגיעה בפועל בהכנסה של רבים מאיתנו.

 

מה הלאה?

העולם מתחיל לצאת מבידוד וסגר, והשווקים הגלובליים מביעים חיבה לתהליך. מדינות שונות באירופה החלו בצעדים מדורגים לפתיחת העסקים, וארה”ב נוקבת בתאריכים חזרה לשגרה במהלך חודש מאי.

גם ישראל מתחילה לחזור לשיגרה, ויש גם חזרה הדרגתית למסגרות החינוך. ככול הנראה, לשבת בבית קפה או במסעדה, לצאת לבר או ללכת לקולנוע ולהצגה, כל אלה יחזרו גם, בשלב מאוחר יותר.

לפני סיום, כמה מילים על דוחות הבנקים בארה”ב.

בחודש שחלף החלו להתפרסם דוחות כספיים לרבעון הראשון. תוצאות הבנקים, הראשונים לפרסם, מעידות על נזילות גבוהה ויחס הלימות הון חזק, אבל גם על הפרשה משמעותית לחובות מסופקים ומתן תחזית שלילית לתפקוד האשראי העתידי של הבנקים. תוצאות אלה מעידות על האי-ודאות השוררת בכלכלה האמריקאית.

 

שוקי המניות באפריל

ישראל

ת”א  35 עלה ב-7%

ת”א 125 עלה ב-10%

ת”א 90 עלה ב-17%

ת”א 60 SME עלה ב-17%

 ארה”ב 

S&P 500 עלה ב-13%

נאסד”ק עלה ב-15%

דאו ג’ונס עלה ב-9%

אירופה

DAX גרמניה עלה -9%

CAC 40 צרפת עלה ב-4%

לונדון פוטסי  100 עלה ב-4%

 אסיה

נייקי יפן עלה ב-6.5%

שנחאי סין עלה ב-2.5%

 

שוק האג”ח באפריל

תל בונד  60 עלה ב-3.5%

תל בונד 40 עלה ב-3.5%

תל בונד 20 עלה ב-3.5%

אג”ח ממשלתי עלה ב-2%

אג”ח ממשלתיות צמודות עלה ב-2.5%

אג”ח ממשלתי שקליות עלה ב-2%

*המספרים – בקירוב

 

שוק המט”ח באפריל     

הדולר ירד ב-1.6% ל-3.491 דולר לשקל

האירו ירד ב-2.5% ל-3.831 אירו לשקל

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ניהול תיקים

שתפו: Share: