מאי 2019

 

רצף העליות בשוקי המניות נמשך גם אל תוך הרבעון השני של השנה, ומדדי המניות הפגינו בחודש שחלף ביצועי יתר – גם המקומיים וגם בחו”ל. מדד ת”א 125 ומדד S&P 500 עלו בכ-4%, כשהאחרון שובר שוב ושוב שיאים.

גם בשוק האג”ח המקומי נרשם חודש חיובי נוסף, הן באיגרות חוב ממשלתיות והן בקונצרניות.

העליות במדד S&P 500 הובלו על ידי מניות סקטור הבנקים וסקטור הטכנולוגיה, שעלו ב-8.5% וב-6.5% בהתאמה. ברקע, תוצאות החברות לרבעון הראשון של השנה.

קחו למשל את אפל, המניה השנייה בגודלה במדד. החברה הפתיעה הפעם לטובה, לאחר שהציגה בדו”חות הקודמים חולשה בהכנסות וזעזעה את השוק עם הורדת התחזיות. דו”חות החברה הרי מציגים קיפאון במכירות מכשירים משנת 2015, כלומר, מקור הרווח העיקרי של החברה, הפסיק לצמוח. אז אפל הבינה שעליה לעבור שינוי מהותי בפעילותה – לא רק למכור מכשירי אייפון, אלא גם לפתח את תחום השירותים.

בדוחות האחרונים החברה כבר דיווחה על צמיחה של 16% בסעיף ההכנסות משירותים, אם כי זה קצב מעט יותר נמוך מאשר ברבעון הקודם. בכל אופן, מדובר בבשורה טובה עבור החברה, וגם, כנראה עבור משקיעיה – המניה עלתה ב-5% במסחר שהתקיים אחרי סגירת השווקים.

פייסבוק, לעומת זאת, הציגה תוצאות מעורבות ברבעון הראשון. הכנסות החברה צמחו ב-26% בהשוואה לרבעון המקביל, אבל, הוצאות משפטיות ששולמו לרשות הסחר הפדרלית פגעו ברווח הנקי והיא פספסה את תחזיות האנליסטים. אבל, בסך הכל בוול סטריט אהבו, כי המניה נהנית ממגמה חיובית בימים האחרונים, לאחר פירסום התוצאות.

גם אלפבית, חברת האם של גוגל, פירסמה דוחות מאכזבים לרבעון הראשון. פעילות הפרסום, הנדבך המהותי בהכנסות החברה, צמחה בהתאם לציפיות המשקיעים, אך שורת הרווח הושפעה לרעה בגלל קנס כספי שהטיל האיחוד האירופאי על החברה.

תוצאות הבנקים בארה”ב לרבעון הראשון הציגו מגמה מעורבת. ג’יי פי מורגן דיווח על רווחי שיא, וגם ההכנסות עקפו את תחזיות האנליסטים. לעומתו, גולדמן זאקס הציג תמונה אחרת של עולם הבנקאות האמריקאי. רווחי הבנק צנחו ב-21% וגם ההכנסות ירדו ב-13%. מורגן סטנלי הצליח להכות את התחזיות בשורת הרווח ושורת ההכנסות, אך עדיין חלה ירידה משמעותית לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בתמונה הכללית, כל הבנקים בארה”ב הציגו תוצאות חלשות במיוחד בדסק המסחר והכנסות מבנקאות להשקעות.

מה יעשה הבנק המרכזי בארה”ב (FED)?

נתוני כלכלת ארה”ב שפורסמו לפני שבוע הפתיעו לטובה. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה”ב צמח ברבעון הראשון בקצב שנתי של 3.2%, שיפור חד לעומת קצב של 2.2% ברבעון הרביעי של 2018, והרבה מעל לתחזיות הכלכלנים לצמיחה בקצב שנתי של 2.3%.

זה עוד יותר מעניין כשנזכרים שלפני מספר שבועות תחזית ה-FED לקצב הצמיחה עמדה על 0.6% בלבד.

לנוכח הנתונים האחרונים, חברי ה-FED עומדים בפני החלטה לא קלה בדבר המדיניות המוניטרית הרצויה לחודשים הקרובים, או בשתי מילים: גובה הריבית. חזרה לגישה “ניצית”, שהם נמנעו ממנה לאחרונה, עלולה לפגוע באמינותו של ה-FED וגם לטלטל את השווקים.

ואצלנו – שוב עליות במחירי הדיור?

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.5% בחודש מרץ – מעט גבוה מהצפוי. מדד מחירי הדירות, הבודק את מחירי הדירות לחודשים ינואר-פברואר לעומת דצמבר-ינואר, רשם עלייה חודשית של 0.6% – נתון המבטא עליית מחירים של 0.1% ב-12 החודשים האחרונים, והעלייה החדה ביותר מאז יוני. עם זאת, מחירי הדירות החדשות נותרו ללא שינוי בינואר-פברואר 2019. שיעור העסקאות שבוצעו במסגרת פרוייקט מחיר למשתכן, ירד.

בשורה התחתונה: ככל הנראה (שוב) מוקדם מדי בשביל להכריז על שינוי מגמה בשוק הדיור.

העם בחר, קניות

לפני כחודש יצאנו לחגוג את הדמוקרטיה, ולא רק אותה, מסתבר.

יום הבחירות, שהיה גם יום חופש, הביא לגידול משמעותי בהיקף המבקרים בקניונים, וכפועל יוצא גם בהיקף העסקאות. זה היה מקור הכנסה נהדר, שמרבית הרשתות כמהות ולו רק ליום אחד כזה בחודש, בשביל להשכיח במעט את הסביבה הכלכלית בה הן מתמודדות. את השפעתו של יום זה נצפה לראות בתוצאות הכספיות של אותן חברות, לצערן, רק ברבעון השני.

בשורה התחתונה, תשואות חיוביות בבורסה בתל אביב

אפריל ננעל בירידות מואצות של מניות חברות הקניונים ורשתות האופנה, על רקע הודעתה של אמזון שצפויה להשיק פעילות בשוק המקומי. אבל, בסיכום חודשי, זה היה חודש חיובי.

ת”א 35 עלה כ-4% בחודש שחלף, והשלים זינוק של כ-10% מתחילת השנה. המדד רחוק כעת ב-6.5% משיאו ב-2015.

העולות והיורדות הגדולות

במדד ת”א 35: בראש הרשימה נמצאת מניית נייס, שעלתה בכ-17%. אחריה, מניית הפניקס שעלתה 15% ואת הרשימה סוגרות ישראמקו שירדה בכ-6% ובזק שמוסיפה לצלול, עם ירידה חודשית של כ-5%.

במדד ת”א 90: פרטנר ודמרי עלו כל אחת כ-17%. בצד השלילי: תמר פטרוליום ירדה 13% ובי-קום כ-11%.

 

שוק המניות

ישראל:

מדד ת”א 35 עלה ב-3.6%

מדד ת”א 125 עלה ב-3.6%

מדד ת”א 90 עלה ב-3.2%

מדד יתר 60 SME עלה ב-0.6%

ארה”ב:

מדד S&P 500 עלה ב-3.93%

מדד נאסד”ק עלה ב-4.74%

מדד דאו ג’ונס עלה ב-2.56%

אירופה:

מדד DAX הגרמני עלה ב-6.84%

מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב-4.41%

מדד FTSE 100 הבריטי עלה ב-1.91%

אסיה:

מדד ניקיי ביפן עלה ב-4.97%

מדד שנחאי בסין עלה ב-7.02%

 

שוק האג”ח

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.8%

מדד תל בונד 40 עלה ב-1.0%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.8%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.46%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.78%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.19%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב-0.84% מול השקל לרמה של 3.59 ₪/דולר

האירו ירד ב-1.0% מול השקל לרמה של  4.03 ₪/יורו

 

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: