צמיחה

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות


מה תהיה הצמיחה של המשק הישראלי ב- 2015? האם אנחנו צומחים בקצב סביר, בהתחשב במצב הכלכלה העולמית? ותכלס – למי אכפת האם המספר הוא 2.5% או 3.5%?

דפדוף בעיתונים (או דפדוף וירטואלי באתרים) הכלכליים במחצית אוקטובר גילה כי כולם כתבו על התחזית המעודכנת של הלמ”ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) על כך שישראל תצמח ב- 2015 ב- 2.5%.

2.5% זה טוב?

אם תחזית זו תתגשם (מיד נגיע לזה), אז מדובר בירידה קלה בלבד בהשוואה לקצב הצמיחה שהשיג המשק ב- 2014 – 2.6%. אבל, קצב צמיחה כזה נמוך לא נרשם בישראל מאז 2009, שנה בה המשק נחלץ מהמשבר הכלכלי הגלובלי, וצמח אז רק ב- 1.9%.

בנוסף, זוהי תחזית מעודכנת כלפי מטה. ניזכר שרק בחודש מארס האחרון משרד האוצר התבסס על תחזית לצמיחה בקצב של 3.5% כדי להכין את תוכניות העבודה שלו.

חצי הכוס המלאה

בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, אנחנו במקום טוב. ב- 2014 צמחו מדינות ה- OECD, שישראל נמנית עליהן, בקצב ממוצע של 1.8%. ארה”ב צמחה בקצב של 2.2% וגרמניה, המעצמה הכלכלית הנערצת, צמחה בקצב של 1.5% בלבד.

חצי הכוס הריקה

הנתון על קצב הצמיחה האבסולוטי בישראל חשוב, בוודאי! אבל, מה קורה כשבוחנים פרמטר מרכזי נוסף – קצב צמיחה לנפש? כאן, בצער רב, אנחנו כבר מגרדים את האפס. אם אכן נצמח השנה בקצב של 2.5%, זה אומר שהצמיחה לנפש (כלומר שיעור צמיחה מנוכה בגידול האוכלוסיה) תעמוד על 0.4% בלבד. בכלכליסט הסבירו כי במדינות החברות ב- OECD הצמיחה לנפש גדולה ביותר מפי 3 ומסתכמת ב- 1.3%. אמנון אטד, כתב כלכליסט, אף ציין כי “אפילו בספרד, שמתמודדת בשנים האחרונות עם משבר כלכלי, הצמיחה לנפש מסתכמת ב- 1%”.

ההסבר לפער המשמעותי שנפתח בינינו לבין מדינות מפותחות אחרות הוא שהאוכלוסיה בישראל צומחת במהירות – בקצב של 2% בשנה, לעומת צמיחה אפסית או אפילו שלילית באוכלוסיית המדינות המפותחות. אוכלוסיה גדולה יותר אמורה ליצר צמיחה גבוהה יותר.

רגע…אבל מאיפה נביא 2.5% צמיחה?

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב- IBI, סבור שאפילו התחזית לקצב צמיחה של 2.5% אופטימית מדי.

“המומנטום של הסביבה הכלכלית העולמית נמצא במגמת היחלשות ולכן התלות של המשק הישראלי בצריכה הפרטית גבוהה מאוד. עדיין מוקדם בשלב זה להעריך את מידת הפגיעה במשק כתוצאה מההידרדרות המהירה במצב הביטחוני (מידת הפגיעה תלויה בהימשכות הרעה זו) אך סביר כי צמיחת המשק ברביע הרביעי של השנה תהיה חלשה למדי, כך שאומדן הצמיחה של הלמ”ס נראה בשלב זה כאופטימי מדי”.

למי אכפת?

קצב צמיחה הוא הנתון הכלכלי החשוב ביותר – הוא נותן מבט-על אודות השינויים שחלו במשק והוא בסיס חשוב לתקציב המדינה. למעשה, הרבה לפני שקצב הצמיחה בפועל מתפרסם, יושבים כלכלנים במשרד האוצר ודנים בהנחות עבודה לתקציב המדינה, בהתאם לתחזיות הצמיחה.

בעיקרי ההצעה לתקציב המדינה ל- 2015, למשל, כתבו במשרד האוצר כי “נוכח הירידה בפוטנציאל הצמיחה של המשק והגידול בהוצאה הביטחונית…נדרשת התאמה של הכללים הפיסקליים, מגבלת הגידול בהוצאה וכלל תקרת הגירעון…בהתאם לכך, היעדים העיקריים של המדיניות הכלכלית לשנת 2015 הם: הגדלת הצמיחה, החדשנות ופריון העבודה; הפחתת יוקר המחייה והרחבת היצע הדיור; חיזוק השירותים הציבוריים ויעילות המגזר הציבורי”.

האם אנו בדרך להשגת יעדים אלה? זה כבר נושא למאמר אחר…//

שתפו עם חברים :