משחקי-המלחמה-של-פוטין

גרייס חנאוי, IBI בית השקעות
(נכתב בספטמבר 2014)


המשבר המתמשך בין רוסיה ואוקראינה מוסיף להעסיק את העולם, ובצדק. רוסיה סופגת סנקציות מארה”ב והאיחוד האירופי, ונקמה בסגנון פוטין לא איחרה להגיע כאשר האחרון הוציא צו האוסר על יבוא מוצרי מזון מהמערב. נכון לכתיבת שורות אלה מצב הדברים הוא כמעט מלחמה בין שתי המדינות והסכמה של מנהיגי אירופה בדבר סנקציות חדשות שיוטלו נגד רוסיה.

ברור כי סנקציות אלה עלולות להשפיע באופן מהותי על רוסיה ועל חלק משותפות הסחר שלה, אבל, האם הן צפויות להשפיע באופן מהותי גם על הכלכלה העולמית?

היקפה של הכלכלה הרוסית עומד על פחות מ-3% מהתמ”ג העולמי כך שמדובר בהשפעה מוגבלת. כריסטיאן קלר, מנהל מחקר ב- Barclays הכין תרשים השופך אור על הכלכלה הרוסית.

 

כמה עולים לנו משחקי_גרף

מקור: Business Insider ועיבודי IBI

כפי שניתן לראות, רוסיה מהווה פחות מ- 2% מכלל היקף היבוא העולמי. גם החשיפה של הסקטור הפיננסי לרוסיה אינה משמעותית.
אבל, ביחס לארה”ב ולמדינות מפותחות אחרות, לאיחוד האירופי יש הרבה יותר מה להפסיד, וצריך לזכור גם שסיפור ההתאוששות הכלכלית שלו נפגם בעת האחרונה עם נתוני צמיחה נמוכים, כך שהמצב שביר למדי. החשיפה של האיחוד האירופי לרוסיה היא קטנה – היצוא לרוסיה מהווה פחות מ- 3% מסך היצוא של מדינות האיחוד. גם יצוא מזון לרוסיה נמוך – פחות מ- 1%.

אז לכאורה, הסנקציות הקשורות לרוסיה לא אמורות להשפיע רבות על הכלכלה העולמית, אך קלר מזהיר כי הסלמה במלחמת הסחר והתנהלות של “מידה כנגד מידה” כמובן תרע את מצב הדברים. “בשורה התחתונה, מצב היחסים בין רוסיה לשאר העולם אינו טוב אבל זה אינו סוף העולם”, מסכם קלר.

 

שתפו עם חברים :