סדר-פסח

(נכתב באפריל 2014)

 

בימים אלה מגיעים אל תיבות הדואר שלנו הדוחות השנתיים מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה וקופות הגמל וההשתלמות. בעלי דמיון פורה (אני, למשל) עשויים לחשוב כי מועד שליחת הדוחות תוזמן לחג הפסח, כך שהם ישתלבו עם אווירת הסדר והנקיון השוררת בחג, בתקווה שזו תגרום לרבים יותר לפתוח את המעטפות ולעיין בדוחות.

בהנחה שאתם/ן פותחים/ות את הדוחות האלה (אנחנו מציאותיים…אך בהחלט מעודדים אתכם/ן לפתוח!), אז רובנו בודקים בעיקר את ההפקדות השוטפות, התשואה ודמי הניהול. אבל הדוחות כוללים נתונים נוספים, חשובים לא פחות, העלולים להשפיע באופן ישיר ומשמעותי על היקף החסכונות שלנו.

הנה מספר נקודות מרכזיות שיעזרו לכם/ן לעשות סדר וניקיון פסח פיננסי:

 

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מסלול השקעה

בקופת הגמל או בקרן ההשתלמות שלך, שם הקופה מעיד על מדיניות ההשקעה שלה. המסלול הנפוץ ביותר בענף הינו “המסלול הכללי”. מסלול זה הפך בשנים האחרונות לחלון הראווה של הגופים הפיננסים והתשואות שלו מוצגות בגאווה מדי חודש בליגת הקופות הכלליות בעיתונות הכלכלית.

אך האם מסלול זה מתאים לכולנו? בבואנו לבחור את מסלול ההשקעה, עלינו להתייחס לטווח ההשקעה של הכסף, למאפיינים אישיים שלנו ולרמת הסיכון הרצויה. חשוב יותר אפילו להתאים את רמת הסיכון בכספים הפנסיונים למדיניות ההשקעה של תיק הנכסים הכולל שלכם, שעשוי לכלול, למשל, תיק השקעות נזיל, פקדונות בנקאיים, נכסים אחרים (תכנון פיננסי). בשל הטבות המס הגלומות בחסכון הפנסיוני, מומלץ לרכז באמצעותם חלק ניכר מהחשיפה המנייתית של תיק הנכסים הכולל.

 

דמי ניהול ועמלות

אחד הנושאים הבולטים הנמצאים על סדר יומה של דורית סלינג’ר, המפקחת על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, הינו עלויות הניהול החיצוניות המגולגלות על החוסכים (במלים פחות יפות – כפל דמי ניהול). אלו עלויות הנגבות עבור עמלות קניה ומכירה ועמלות למנהלים חיצוניים כדוגמת קרנות נאמנות, תעודות סל וקרנות השקעה פרטיות. עלויות אלו מתווספות לדמי הניהול השנתיים המשולמים ע”י הלקוח. לפי טבלה שפורסמה בעיתון “כלכליסט”, ממוצע עמלות האלו עומד על 0.18% ונע בין 0.1% ל- 0.4%. כשבוחנים את עלות הניהול של הכסף שלנו, ראוי לקחת גם את זה בחשבון. את הנתון הזה תוכלו למצוא בדו”חות שלכם תחת הסעיף “שיעור ממוצע העמלות שגבתה הקופה בפועל בשנת הדו”ח”.

 

יתרת נכסי הקופה

משרד האוצר קבע תכנית למיזוג קופות גמל וקרנות השתלמות, שמטרתה לצמצם את מספר הקופות והקרנות בעלות אותם אפיקי השקעה. המטרה היא לייצר שקיפות מירבית שתעודד תחרות בין החברות המנהלות ותאפשר לצרכן לעשות השוואה מושכלת וברורה.

כתוצאה מכך, נוצרו קופות בעלות היקף נכסים גדול מאוד. מטבע הדברים, קופה גדולה מכבידה על מנהל ההשקעות במלאכת ניהול הכספים, ומצמצמת את הגמישות שלו. מנהל השקעות המנהל קופה עם סך נכסים קטן יותר יכול להגיב במהירות להתפתחויות בשווקים וכן נהנה מפריבילגיה לברור נכסים בהם הוא מאמין.

 

מדיניות השקעה צפויה ל-2014

כמדי שנה, מפרסמים הגופים הפיננסים את מדיניות ההשקעה הצפויה ל- 2014 בכל מסלול.

מהטבלה המפורטת בחלק ב’ של הדוח השנתי נוכל ללמוד היכן יושקעו הכספים בשנה הקרובה, מהי החשיפה המקסימלית למניות, איזה חלק מהכספים יושקעו בבורסות מעבר לים ולאילו מדדי שוק יש להשוות את הקופה שלנו כדי לבחון את יעילותה. אנו מציעים לבדוק – האם מדיניות זו עדיין מתאימה לכם? אולי יש מקום לבחון מסלול השקעות אחר?

 

 

רונן מדמוני

רונן מדמוני

מנהל תחום לקוחות פרטיים, IBI גמל והשתלמות

שתפו: Share: