יוני-סוער-בשווקים

(נכתב ביולי 2015)

חודש יוני התאפיין בסערות אמיתיות בשוקי ההון העולמיים ובירידות שערים במדדי המניות. ברקע, שני אירועים משמעותיים עבור המשקיעים: הסאגה היוונית הלא נגמרת והמשך הירידות החדות במדדי המניות בסין. באגרות החוב הממשלתיות מסוגים שונים נמשכה עליית התשואות, שגררה הפסדי הון באפיקי האג”ח השונים. ברקע, מסיבת עיתונאים ראשונה של בנק ישראל שהסתיימה בטעם מר.

בארה”ב– הודעתו החודשית של הבנק המרכזי האמריקאי (הפד) מעלה נתונים סותרים. מצד אחד, תחזית חברי הועדה לגובה הריבית הצפויה בסוף 2016 עומדת על 1.75%. מצד שני, מורידים את תחזיות הצמיחה ל- 2015  לממוצע של 1.9%, מול ממוצע תחזיות צמיחה של 2.5% בתחזיות לרבעון הקודם. 15 מתוך 17 חברי הועדה ממליצים לעלות את הריבית כבר השנה, לכן, לא מפתיע שהתשואה של אגרת חוב ממשלתית ל- 10 שנים טיפסה במהלך החודש מ- 2.19% ל- 2.49% , הרמה הגבוהה ביותר במהלך 2015.

באירופהביוון, דרמה גדולה כאשר הצדדים לא מצליחים להגיע להסדר והממשלה היוונית לא העבירה תשלום בהיקף 1.6 מיליארד אירו לקרן המטבע הבינלאומית. בעקבות חשש לפדיון המוני וקריסת המערכת הבנקאית היוונית, נסגרו הבנקים והבורסה במדינה ומשיכת המזומנים היומית הוגבלה ל- 60 אירו בלבד.

סוכנויות הדירוג השונות הורידו את דירוגן למדינה אך הודיעו כי אי תשלום לא יהווה חדלות פרעון. בינתיים, הממשלה היוונית הודיעה כי תעמיד למשאל-עם את תוכנית הרפורמות המוצעת. מה שהיה נראה כתרגיל נוסף במסגרת המשא ומתן הופך להיות משאל בנושא “להתחיל להדפיס דרכמות יוניות – כן או לא?”.

עוד בגוש האירו, מהסקירה המוניטרית של הבנק המרכזי עולה כי נרשמת עלייה באשראי למשקי בית בקצב שנתי של 1.4%, עליה זו מובילה פעמים רבות לשיפור בתוצאות המאקרו.

בעולםבסין נמשך במהלך החודש התיקון במדדי המניות המקומיים, שרשמו ירידה בשיעור דו-ספרתי. הירידות מגיעות לאחר עליות חדות שנרשמו במהלך השנה, עליות עם נגיעות “בועתיות”.  לראיה, מכפילי הרווח של המדדים הגיעו לרמות של 50. נשים לב להיקף ההנפקות החריג במחצית הראשונה של השנה שעמד על  כ- 30 מיליארד דולר, היקף כפול מבארה”ב.

הבנק המרכזי הסיני הגיב להתרחשויות בהורדת ריבית נוספת ל- 4.85% ובהורדת יחס הרזרבה הנדרש מהבנקים המסחריים ומחברות השירותיים הפיננסים.

בישראל– בנק ישראל ערך לראשונה מסיבת עיתונאים, בצמוד להודעת הריבית, במטרה לקדם שקיפות ודיאלוג עם השוק בעזרת אמצעי התקשורת. שחקני השוק, שהתכוננו לחגיגה, יצאו חמוצי פנים בעקבות שתי הודעות. הראשונה היתה זו של הנגידה בה היא ציינה כי ההסתברות לנקיטת צעדים מרחיבים פחתה. השנייה היתה  של מחלקת המחקר של בנק ישראל, הצופה כי הריבית ב- 2016 תעלה ל- 1.25%.

המסקנה העיקרית שעולה מהצהרות אלה היא שבנק ישראל נצמד במתווה הריבית שלו לקולגות מארה”ב, הצופים עליית ריבית ולא לקולגות באירופה, בה נמשכת ההרחבה הכמותית, זאת בניגוד להערכות הכלכלנים והפעילים בשוק ההון.

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב- IBI, סבור כי בנק ישראל “ירה לעצמו ברגל” עם הצהרות אלה. ייתכן כי אחת ההוכחות לכך היא ששער החליפין, דולר-שקל, התמקם ברמה של 3.78 בתום הארוע, כך שהנסיונות להחליש את השקל נפגעו במידה משמעותית.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 2.82%

מדד ת”א 25 נחלש ב- 2.33%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 2.11%

מדד נאסד”ק נחלש ב- 2.47%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד  ב- 4.11%

מדד CAC 40  הצרפתי ירד ב- 4.36%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 2.21%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 6.55%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה שלילית בחודש שחלף.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 3.23%

מדד תל בונד 40 ירד ב 2.43%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של כ- 3.01%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 4.41%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות ירדו ב 2.34%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 2.67% מול השקל לרמה של 3.77 ₪

האירו נחלש ב- 0.88% מול השקל לרמה של 4.22 ₪

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ”ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: