בילבורד

(נכתב ביוני 2014)

 

חודש מאי היה חיובי ורוב המדדים בעולם חזרו לרמות השיא שנקבעו בחודש מרץ השנה.

בארה”ב, השוק התרגל לצמצום ההרחבה הכמותית אך ההערכות בדבר מועד תחילת העלאת ריבית כבר נדחות קדימה. הצפי המתפרש כרגע הוא ברבעון האחרון של 2015 והתשואה על האג”ח הממשלתית  ל- 10 שנים ירדה מתחת 2.5% – שפל של שישה חודשים.

שוק הנדל”ן האמריקאי מספק נתונים מעורבים. נתוני מכירות הבתים החדשים והבתים הקיימים התקבלו מעט טוב יותר מהצפי, אך מנגד, מדד אמון הקבלנים ירד לשפל של שנה על רקע נתוני נדל”ן שלא מפשירים מהחורף הקשה. לא מפתיע כי הערכות הצמיחה למשק האמריקאי ב- 2014 יורדות שוב ונעות סביב 2.5%.

באירופה, הציפייה גדלה להרחבה כמותית של הבנק המרכזי, כאשר התהיות סובבות סביב עוצמתה – האם תהיה זו הורדת ריבית מינורית או רכישת אג”ח בשוק.

על רקע המאבק על אוקראינה, נחתמה עסקת גז ענקית בין רוסיה לסין על אספקת גז טבעי בהיקף של 400 מיליארד דולר למשך 30 שנה. זוהי קריאת תיגר רוסית להנחה כי היא תלויה באירופה כיבואנית הגז הגדולה.

בשווקים המתעוררים, נבחר החודש בהודו ראש ממשלה חדש – נרנדרה מודי, אשר צפוי ליהנות מרוב מוחלט בפרלמנט. מודי כבר הבטיח להלחם בבירוקרטיה ולתמוך בהשקעות בתשתיות ובייצור מקומות עבודה. בשווקים הפיננסיים מקווים לראות תוצאות לחבילת התמריצים עליה הכריזה הממשלה בסין, הכוללת הקלות במיסוי לעסקים קטנים והורדת שיעור הלימות הון החובה בבנקים המסחריים. בינתיים, מדד מנהלי הרכש היצרני בסין עלה לראשונה לאחר חמישה חודשים ונושק לרף 50 הנקודות, המעיד על צמיחה.

בישראל, מדד אפריל הפתיע בעליה מינורית של 0.1% לעומת צפי לעלייה של 0.6%. מדד אפריל ידוע כמדד החזק ביותר לאורך השנה ועם הנתון הנמוך, ישראל מצטרפת למועדון המדינות המפותחות נטולות האינפלציה.

המדד המשולב לחודש אפריל נשאר ללא שינוי. זהו הנתון המאופס הראשון בשנתיים האחרונות והוא מחזק את התחושה הכללית של התמתנות הפעילות במשק.

בנק ישראל חושש מעלייה בגירעון ומזהיר כי ידרשו קיצוצים והעלאת מיסים בסך כולל של 18 מיליארד שקל כדי לעמוד ביעד הגירעון לשנת 2015.

ברמת המיקרו, עסקת מכירת תנובה נסגרה, קרן אייפקס תמכור את החזקתה לברייטפוד הסינית לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל והמדינה לא צפוייה ליהנות ולו משקל אחד של מס על העסקה.

ועוד בענייני סין, המפקחת על הביטוח מערימה קשיים על מכירת כלל ביטוח ולא אישרה את מכירתה לחברה סינית. דחיית המכירה לשנה הבאה בטוח תסייע “לטיפול” בגירעון הצפוי.

 

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 0.47%

מדד ת”א 25 רשם עלייה של  1.05%

ארה”ב: מדד S&P 500 התחזק  ב- 2.1%

מדד נאסד”ק עלה ב- 4.32%

אירופה: מדד DAX הגרמני התחזק ב- 3.54%

מדד CAC 40 הצרפתי הוסיף לערכו 0.72%

אסיה: מדד ניקיי ביפן התחזק ב- 2.29%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 4.79%

 

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.93% ומדד תל בונד 40 התחזק ב 0.38%

אגרות החוב הממשלתיות רשמו עליה של כ- 1.64%

צמודות מדד התחזקו החודש ב- 1.59% ושקליות הוסיפו לערכן החודש 2.01% (!!)

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ברמה של 0.75%.

 

שוק המט”ח

הדולר התחזק במהלך החודש בכ 0.38% לרמה של 3.475 ₪.

האירו נחלש החודש ב 1.33% לרמה של 4.73 ₪.

לשירותכם,

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקי השקעות

שתפו: Share: