את-מי-זה-מעניין

(נכתב בנובמבר 2014)

הבנק האירופי המרכזי (ECB) ערך באחרונה “מבחני לחץ” למערכת הפיננסית באירופה, כלומר לבנקים. 25 מתוך 130 בנקים מסחריים לא עמדו במבחנים. תשעה מתוך הבנקים שלא עברו נמצאים באיטליה, ואחריה – יוון עם שלושה בנקים.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מהם אותם מבחני לחץ ומדוע הם מעניינים?

אחד ממאפייניו של המשבר הכלכלי החריף של 2008 היה התמוטטות והלאמה של בנקים. זה התחיל בארה”ב והתפשט לחלקים נוספים של העולם, ביניהם אירופה. מערכת הבנקאות של אירלנד, קפריסין וספרד סבלה משבר קשה שאת תוצאותיו מרגישים אזרחי מדינות אלה עד היום. בנוסף, משבר 2008 סחף את העולם כולו להאטה כלכלית חמורה ולירידות חדות בשוקי ההון בעולם. לכן, ליציבותם של בנקים מסחריים גדולים בעולם יש בעצם השפעה על החיים של כולנו.

מה בדקו?

כחלק מלקחי המשבר בדק כעת הבנק המרכזי האירופי את מידת עמידות הבנקים למשבר כלכלי חריף, כדי לגלות מיהם הבנקים החלשים ביבשת. המטרה אינה עריכת “משפט שדה” לבנקים אלא לעודד אותם להשתפר או למצוא פתרונות אחרים. כיצד בנק יכול להשתפר? למשל על ידי הגדלת ההון העצמי שלו, וזאת באמצעות הנפקת מניות או מכירת נכסים לא נזילים, למשל נכסי נדל”ן. בנקים חזקים יותר יכולים גם להיות שחקנים פעילים יותר בעידוד צמיחה כלכלית, על ידי הלוואות לעסקים.

אביחי שורצקי, אסטרטג ראשי ב- IBI, מוסיף: תוצאות מבחני הלחץ מראים כי אפשר לנשום לרווחה מאחר ואף אחד מהבנקים המובילים ביבשת לא נכשל במבחנים. כאמור, המערכת הבנקאית שנמצאה כפגיעה ביותר היא באיטליה. לתשעת הבנקים האיטלקים שנכשלו יש מחסור מצטבר ב- 9.7 מיליארד יורו בהון העצמי. המערכת הבנקאית בספרד עברה את המבחנים בהצלחה יחסית – רק בנק אחד (קטן יחסית) נכשל במבחנים, וגם הוא כבר הספיק להשלים את הפער ההוני במהלך 2014.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: