IBIמגזין

מאחורי המסכים האדומים: למה להשקיע דווקא כשהשווקים יורדים

שנת 2022 נפתחה באיומים מעליית אינפלציה חדה וחשש מפלישה רוסית לאוקראינה. שתי התחזיות התממשו, והאופוריה של אחרי הקורונה התחלפה בחשש גובר משוק דובי ממושך. אלא שלמרות זאת, דווקא בתקופה זו, עשויות להיות הזדמנויות השקעה שלא יחזרו

הפד העלה את הריבית במשק ב-0.75% – השיעור הגבוה ביותר מאז 1994
מערכת IBI
16 יוני 2022 ב-15:46

האינפלציה בארה"ב, שהגיעה לאחרונה לשיא של ארבעה עשורים, יחד עם גל העלאות הריבית המסתמן והשלכות הלחימה הנמשכת באוקראינה, מטלטלות את השווקים בכל העולם וגורמות לירידות שערים שמעמיקות בשבועות האחרונים. אולם, המסכים האדומים אינם חזות הכל.

האינפלציה נוסקת, ועמה גם הריבית

כבר בתחילת השנה הזהירו תחזיות מאקרו-כלכליות בארה"ב כי האינפלציה צפויה להרים את ראשה לנוכח עליות מחירים עקביות וחדות במגזרים רבים כמו אנרגיה, מזון ודיור. תחזיות אלו הובילו לחששות של המשקיעים ולתנודתיות מוגברת בוול סטריט בחודשים האחרונים. ככל שהשבועות חלפו, האינפלציה אכן עלתה ובניסיון לרסנה, הבנק המרכזי האמריקאי (הפד) החל בהעלאת ריבית: במרץ עלתה הריבית ב-0.25%, ובמאי נרשמה העלאה נוספת של 0.5%. חרף ההעלאות, בסוף השבוע האחרון פורסמו נתוני האינפלציה לחודש מאי והיא נסקה לרמה של 8.6% – שיא של 41 שנה. בתגובה העלה הפד ביום רביעי, 15.6 את הריבית במשק ב-0.75% – השיעור הגבוה ביותר מאז 1994 ועל פי ההערכות, היד עוד נטויה. במקביל לזינוק האינפלציוני, הלחימה באוקראינה שהחלה בסוף פברואר ונמשכת גם בימים אלו תרמה חלק לא מבוטל למגמה השלילית בשווקים. עם הפלישה נרשמו ירידות חדות בבורסות העולם אולם אלו התמתנו בהמשך. אלא שבמקביל מחיר הנפט הנוסק, ויחד עם המחסור בחומרי גלם, ניכרת השפעה נוספת על האינפלציה במשק, שבלאו הכי נוסקת. השפעתם של כל הגורמים הללו ביחד ולחוד ניכרת מאוד במדדי המניות בארה"ב: מתחילת השנה נפל הנאסד"ק ב-28% ואילו מדד 500 P&S ב-22%.

בשלב זה עוד מוקדם להעריך האם הבורסות הגיעו לתחתית ובקרוב נחזה בהתאוששות מהירה או שמא צפוי גל ירידות נוסף ועמוק עוד יותר. אלא שדווקא בתקופות של ירידות שערים, עשויות להיות מספר אפשרויות השקעה שעשויות להיות רלוונטיות ולהניב רווחים לא מבוטלים.

אפשרויות ההשקעה פופולריות בשוק יורד

מכירה בחסר (שורט) – עסקת שורט עשויה לאפשר למשקיע להרוויח בעקבות ירידת ערך במניה מסוימת. בעסקה זו, המשקיע "שואל" או "לווה" את המניה מאדם שמחזיק בה, מוכר (Sell Short) את המניה בשוק הפתוח וזאת על מנת לרכוש אותה במועד מאוחר יותר (Buy to Cover). אם מחיר המניה אכן ירד כפי שציפה, הוא מרוויח מההפרש שבין המחיר המקורי בו מכר את המניה לבין המחיר בעת הקניה לכיסוי. כך לדוגמה, אם מחיר מניה מסוים הוא 10 דולרים במועד המכירה ובמועד הרכישה החוזרת הוא 7 דולרים, הרי שהמשקיע הרוויח שלושה דולרים לכל מניה שמכר בחסר. יחד עם זאת, חשוב להביא בחשבון שהשקעה זו עשויה להיות מסוכנת, שכן פוטנציאל ההפסד בה הוא אינסופי. אם ערך המניה דווקא עולה, בניגוד להערכה של המוכר בחסר, המשקיע נאלץ לרכוש חזרה את המניה במחיר גבוה יותר וכך הוא בעצם מפסיד ולא מרוויח. בדוגמא למעלה, אם המניה נמכרה בחסר במחיר של 10 דולרים אך המניה עלתה למחיר של 14 דולר , אז הסוחר מפסיד 4 דולר לכל מניה שמכר בחסר. כמו כן, בעת ביצוע עסקאות שורט, יש לשלם דמי השאלה לאותו אדם ממנו שאלנו או לווינו את המניה. גובהם של דמי ההשאלה נקבעים בהתאם להיצע ולביקוש בעת מועד העסקה.

קרנות סל בשורט – קרן סל היא נייר ערך העוקב אחר נכסים פיננסיים כמו מדדי מניות, מחירי סחורות ועוד. כשמדובר בקרן "שורט" או "בחסר" – הקרן מתנהגת באופן הפוך להתנהגות הנכס אחריו היא עוקבת. לדוגמה – "קרן סל שורט ת"א 35" תעלה כשמדד ת"א 35 יורד. כשהמדד יעלה, הקרן תרד. קרנות כאלה מאפשרות למשקיעים לקנות נכס שערכו עולה כשהמדדים יורדים.

השקעה סלקטיבית במניות – הירידה הכללית בשווקים משפיעה על סקטורים רבים אך באותה נשימה מורידה מחירים של מניות שעשויות להיות אטרקטיביות בהמשך, ובפרט כהשקעה ארוכת טווח. מאידך, מניות מסוימות עשויות להיות מושפעות פחות מהמגמה הכוללת בשווקים, ולעיתים אף להגיב בניגוד אליה. לאור זאת, חשוב להתעמק בדו"חות של חברות ובנתונים היסטוריים של השקעה, ולהבין כיצד התנהגו בתקופת משבר. לא אחת ירידות השווקים ייצרו הזדמנות להיכנס להשקעה שפירותיה ייקצרו בהמשך. סבלנות היא שם המשחק.

מעקב בזמן אמת

השקעה בשוק יורד אמנם טומנת בחובה פוטנציאל לא מבוטל, אולם מצריכה תשומת לב מצד המשקיעים לשינויים הדינמיים וההתפתחויות התכופות. אפליקציית IBI SMART מספקת לסוחרים עצמאיים בשוק ההון מידע הרלוונטי בזמן אמת ללא תוספת מחיר ובממשק קל ונוח, ובכך מקנה את תמונת מצב לצד כלים לקבלת החלטות חכמות. בנוסף לכך, ניתן ליהנות מגישה למערכת בינה מלאכותית המנתחת את המתרחש שוק ההון האמריקאי, המלצות ותובנות של אנליסטים בינלאומיים ממערכת Tip Ranks והתראות אישיות על ביצוע מניות לפי בחירה. לצד כל אלו, סוחרים מיומנים של IBI זמינים עבורכם במענה אנושי לאורך כל שעות המסחר בישראל ובארה"ב, גם בימי שישי בלילה כשהשוק בארה"ב פעיל.

רוצים לקבל הצעה אטקרטיבית לפתיחת חשבון מסחר? לחצו כאן

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE כפופה לתנאי החברה, ביניהם, הפקדת נכסים פיננסים ו/או מזומן בשווי מינימלי של 20,000 ש"ח. המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים במצב השוק או בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444