IBIמגזין

IBI מימון בפתרון ערבויות ביצוע עבור חברות בתחום הנדל"ן, תשתיות ועוד

סוגיית הערבויות עבור חברות שונות מהווה חסם צמיחה משמעותי ופגיעה בנזילותן. על מנת לתת מענה לקושי זה, נוצר פתרון שמביא בשורה גדולה לחברות הנדרשות למסגרת ערבויות – הנפקת ערבויות באמצעות השוק המוסדי. מה המשמעות שלהן, למי זה מתאים ומה הן דרישות הסף? כל התשובות בכתבה שלפניכם

ערבויות מדינה
מיכאל כהן
סגן מנהל IBI מימון
31 מאי 2022 ב-09:44

כל התקשרות בין מזמין עבודה לקבלן או לספק ביצוע מעוגנת בחוזה, במסגרתו נדרש מבצע העבודה להמציא את אחד מהדברים הבאים: ערבות מכרז, ערבויות ביצוע, טיב או מקדמה, שיהיו לרוב בשיעורים שנעים בין 5-15% מהיקף הפרויקט.
סוגיית המצאת כתב ערבות מהווה עבור חברות רבות חסם צמיחה מהותי, שכן המגזר הבנקאי רואה בענף קבלנות הביצוע סיכון ולכן, לעיתים מגביל את היקף המסגרת לערבויות בסכומים נמוכים, כאלה שאינם תומכים בפעילותן של החברות ורצונן להגדיל את צבר העבודות אותו הן מבצעות.

בנוסף, בחלק רחב מהמקרים דורשים הבנקים שעבוד פיקדונות בשיעורים גבוהים מסכום הערבות (20-30% ואף יותר) וכן שעבודים נוספים, לרבות שעבוד ההסכמים מול מזמין העבודה, כתנאי להוצאת הערבות. אפילו אם הקבלן לא מבקש מימון כספי בגין ביצוע הפרויקט. חשוב להסביר שחלק מערבויות הביצוע או המכרז שניתנות לקבלנים נשענות על בטוחות שאינם בקשר ישיר עם הפתרון המבוקש כגון, שש"כ (שעבוד שוטף), שעבודים קשיחים ועוד.

כאמור, דרישות אלה מגבילות את יכולתן של החברות בתחום לצמוח ואף פוגעות בנזילותן. בשעה שתנאי התשלום בענף הם ממילא ארוכים והקבלן נדרש לשלם לספקים את מלוא התמורה תוך זמן קצר. לצד זה, מזמיני העבודות הם לרוב משרדי ממשלה, חברות כלכליות ורשויות מוניציפאליות.

מעוניינים להפגש עם יועץ מטעם IBI מימון? לחצו כאן

הנפקת ערבויות ביצוע באמצעות השוק המוסדי

על מנת לתת מענה לקושי זה, נוצר פתרון מצוין אשר מביא עמו בשורה גדולה לחברות הנדרשות למסגרת ערבויות – הנפקת ערבויות באמצעות השוק המוסדי, כולל ערבויות ביצוע, ערבויות טיב וערבויות מכרז. ערבויות אלה שוות ערך לערבויות שמונפקות על ידי הבנקים ומגלמות בתוכן יתרונות רבים:

 • הערבויות עומדות בדרישות החשכ"ל (חשב כללי).
 • הנפקת הערבויות מאפשרות גיוון והגדלת מקורות מימון. אישור המסגרת הוא על בסיס בחינת מצבה הפיננסי של החברה ולעיתים אף ללא צורך בביטחונות כלל, למעט ערבויות אישיות של בעלי החברה.
 • חיזוק מעמדה של החברה מול הבנק, תוך שחרור קו המימון הבנקאי העומד לרשות החברה לצורך שימושים נוספים.
 • עלות אטרקטיבית. מחירי הערבויות תחרותיים, ללא עלויות נוספות להעמדת מסגרת הערבויות ואי ניצולה.
 • שירות מהיר ויעילות. אישור מסגרת הערבויות מתבצע ללא עלות וללא התחייבות ותהליך הנפקת הערבויות מהיר.
 • הסכם המסגרת פשוט וכולל בעיקר קביעת קו ערבויות ומחירים ללא עלות נוספת.

למי זה מתאים?

שירות הנפקת ערבויות באמצעות השוק המוסדי, הכולל בין היתר ערבויות טיב, ערבויות מרכז וערבויות ביצוע, מיועד לספקים ולקבלנים המבצעים פרויקטים מול גופים ממשלתיים, עיריות ומועצות מקומיות, חכ"ל וכן לחברות בתחומי התשתיות, תעשייה ביטחונית ותקשורת אשר מעוניינות לקבל מענה איכותי ומהיר.

מהם תנאי הסף לקבלת השירות?

 • חברות ותיקות
 • מכירות מעל 60 מיליון שקלים
 • הון עצמי ומינוף בהיקפים סבירים

ליחידת המימון של IBI בית השקעות היכרות מעמיקה וניסיון מקצועי רב עם גורמים מוסדיים אלו. IBI מימון מטפלת בעשרות לקוחות שזכו לקבל מסגרות לערבויות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים. השירות מאפשר לחברות הללו גמישות רבה וגיוון מקורות המימון שלהן , כך שיוכלו להמשיך ולרשום צמיחה גם בשנים הבאות.

לפרטים נוספים על פתרונות המימון שלנו, לחצו כאן

השירות ותנאיו נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של חברת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ (להלן: "החברה") וכפוף לחתימת הלקוח על הסכם עם החברה. אין בפרסום זה כדי ליצור התחייבות או אחריות כלשהי של החברה ו/או מי מטעמה כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444