IBIמגזין

אשראי בהתאמה אישית: מה שחשוב לדעת על מימון יבוא

מימון יבוא הוא למעשה פתרון אשראי ייעודי, המאפשר לעסקים לרכוש סחורות ושירותים בחו"ל. האשראי בעסקה זו ניתן בנוסף למסגרות האשראי הקיימות, ומאפשר לעסקים לקדם מהלכי צמיחה

עבור גופים עסקיים שנדרשים לבצע רכישות מספקים בינלאומיים מימון יבוא עשוי להיות פתרון אשראי מהיר
מערכת IBI
7 יולי 2022 ב-10:08

כל עסק בכל שלב פעילות נדרש לאשראי. יבוא מחו"ל הוא ערוץ המצריך אשראי בהיקפים גדולים, וניהול חכם של מקורות אשראי אלו מאפשר מימוש מספר מטרות וביניהן – קידום מהלכי צמיחה, הענקת גמישות תזרימית ומקנה להנהלת החברה שקט ומיקוד בליבת הפעילות שלהם.

נותני אשראי אפשריים עשויים להיות גופים בנקאיים או חוץ-בנקאיים, שמציעים אפיקי מימון בתנאים שונים ולטווחי זמן ארוכים וקצרים. עבור גופים עסקיים שנדרשים לבצע רכישות מספקים בינלאומיים מימון יבוא עשוי להיות פתרון אשראי מהיר שמותאם לצרכיהם באופן מדויק.

מה זה מימון יבוא?

פתרון מימון המאפשר לחברות ובעלי עסקים לרכוש סחורות או שירותים מספקים בינלאומיים בחו"ל. פתרון זה מאפשר לגוף הרוכש לקבל מסגרת אשראי מתאימה או מימון חוץ בנקאי, מעבר למסגרות האשראי הקיימות, המשמשים למימון העסקאות עם הספקים.

כתוצאה מכך, הרוכש יכול לשלם במזומן לספק ובכך להוזיל את עלויות הרכש, או לחלופין, לבצע את העסקה בתנאים טובים יותר. אף שלרוב הפתרון מיועד ליבואנים שמייבאים סחורה מחו"ל, פתרון מימון זה עשוי להיות רלוונטי גם בעת עסקאות מול ספקים מקומיים, באמצעות הארכת ימי האשראי עבורם.

פתרון זה נוצר לנוכח צורך של עסקים גדולים ובינוניים במסגרות אשראי זמינות, המאפשרות לבצע עסקאות המסייעות לצמיחתם באופן יעיל ומהיר. התבססות על מסגרות האשראי הקיימות של אותם עסקים איננה בהכרח רלוונטית לצורך זה, שכן היא עשויה להגדיל את מצבת ההתחייבויות הכוללת, להוביל לקושי מימוני בטווח הארוך או בעת גיוס מימון נוסף. לעומת זאת, מימון היבוא מאפשר להם לקבל את האשראי ללא צורך בביטחונות (למעט צ'קים עתידיים וערבות בעלי החברה) ומבלי להתבסס על מסגרות האשראי הבנקאיות. כמו כן מימון יבוא עשוי לספק מענה תזרימי (הון חוזר) לנוכח פרק הזמן הממושך שעשוי לחלוף מרגע הזמנת הסחורה ועד לקבלת התשלום בגין מכירתה.

באילו מקרים ניתן לקבל מימון יבוא?

מימון יבוא יכול להיות רלוונטי במספר תרחישים, לדוגמה:

 • הנפקת מכתב אשראי – התקשרות עם ספק ממנו נרכשת סחורה כרוכה לא פעם בשליחת מכתב אשראי – מסמך שבו הרוכש מתחייב לשלם את התמורה עבור הסחורה המסופקת לו. ביצוע עסקת מימון יבוא יאפשר לרוכש להנפיק את המסמך, ולקבל את ההון הדרוש לשם מימוש הרכישה.
 • תשלום במזומן – דרישה של ספק לתשלום מלא או חלקי במזומן עבור סחורה שמיובאת ממנו.
 • שחרור סחורה – עסקים שייבאו סחורות מחו"ל עשויים להידרש לתשלום עבור שחרורה וכתוצאה מכך להזדקק למימון מיוחד.
 • עסקאות מידיות – מעת לעת עשויות לצוץ הזדמנויות עסקיות לייבוא סחורה שעשויות לסייע בצמיחה של עסק מסוים. עסקאות אלו לא בהכרח נלקחו בחשבון בעת קבלת מסגרת החשבון ולכן במקרים כאלו, מימון יבוא עשוי להיות פתרון רלוונטי שיאפשר את מימוש העסקה והנאה מפירותיה.
 • תשלום מקדמות – לקוחות נדרשים לעתים קרובות לשלם 15-30% מראש על מנת להוציא את ההזמנה מול הספק, מה שעשוי להכביד על התזרים.

רוצים לשמוע עוד על מימון יבוא? לחצו כאן

מהם היתרונות עבור העסק?

גיוון מקורות האשראי – מימון יבוא מקנה קו אשראי נוסף שלא מתבסס על מסגרות אשראי בנקאיות או קיימות. כתוצאה מכך, בעלי עסקים יכולים לקבל אשראי בתנאים טובים יותר ולהפחית את עלויות המימון, כמו גם להימנע מתלות בגורם מממן יחיד. דוגמה לכך היה ניתן לראות בתקופת הקורונה. חברות ועסקים שנערכו מראש לתרחיש כזה או ניצלו הזדמנויות מימון צלחו היטב את התקופה ובמקרים מסוימים אף מינפו הזדמנויות. לעומתם, גופים שלא גיוונו את מקורות האשראי נאלצו בתרחישים מסוימים להתפשר על רקע תלות בגוף מממן יחיד או מרכזי.

מימון ללא שעבוד – מימון יבוא ניתן לרוב מבלי לשלב את הגורם המממן בתמהיל השעבודים של החברה דבר המאפשר ניהול הליך מהיר ותכליתי.

הארכת ימי אשראי – במקרים של רכישת סחורה ושירותים מול ספקים בארץ ובחו"ל, ימי האשראי מוארכים לתקופה של עד 180-150 יום מרגע הנפקת החשבונית עבור הסחורה.

אילו מסמכים נדרשים?

לשם מימוש עסקת מימון יבוא יש להציג חשבונית שנשלחה מטעם הספק לגורם המייבא ועבורה מיועד המימון, שטר מטען, אישור העברת הכספים לספק וכן צ'קים של היבואן בהתאם לגובה המסגרת שהועמדה לו והתנאים שסוכמו.

IBI מימון הוא גוף ברוקראז' שמתמחה בגיוס ובניית פתרונות אשראי ומימון למגזר העסקי, ובכלל זה מימון יבוא. יועצי האשראי של IBI מימון מחזיקים בניסיון עתיר ומגוון ומגבשים לכל לקוח פתרון אשראי מותאם אישית, תוך הסתכלות על מצבת ההתחייבויות הקיימות ומטרות החברה. גישה למגוון עשיר של פתרונות בנקאיים וחוץ בנקאיים, ביניהם גופים מוסדיים, קרנות מימון, בית ההשקעות עצמו ועוד, מאפשרת קבלת תנאים מיטביים ללקוחות.

האמור מובא למטרות אינפורמטיביות וכלליות בלבד ואין לראות בו מידע שלם ו/או ממצה. השירות ותנאיו נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של אי.בי.אי בית השקעות בע"מ ו/או מי מחברות הקבוצה ("אי.בי.אי") וכפופים לחתימה על הסכם התקשרות עם אי.בי.אי. אין בפרסום זה כדי ליצור התחייבות או אחריות כלשהי של אי.בי.אי ו/או מי מטעמה כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444