IBIמגזין

מה חושבים גופי המחקר והייעוץ המובילים בעולם על אפיקי השקעה אלטרנטיבית?

עולם ההשקעות חווה בשנים האחרונות את אחת המהפכות המסקרנות ביותר שידע מאז ומתמיד, כאשר לצד הנכסים המסורתיים מתייצבים אפיקי השקעה אלטרנטיביים, שהפכו לשם נרדף לפיזור ויציבות בתיק ההשקעות. שורת מחקרים שנערכו על-ידי גופי הייעוץ והמחקר המובילים בעולם בחנו את תרומת הרכיב האלטרנטיבי לביצועי התיק - והמסקנות לא מותירות מקום לספק. טרנד חולף או מהפכה מוצדקת? התשובות לפניכם

מחקר וייעוץ תמונת מגזין ראשית
לירן רבר
מנהל שיווק, חטיבת השקעות אלטרנטיביות
14 נובמבר 2021 ב-07:58

הוויכוח ארוך השנים בסוגיה איזה אפיק השקעה אטרקטיבי יותר – שוק ההון או נדל״ן – עשוי לעבור בקרוב עדכון גרסה לשאלה רלוונטית הרבה יותר – נכסים סחירים או אלטרנטיביים. זו למעשה הייתה גם אחת השאלות שעמדה בבסיס שורת מחקרים אמפיריים שנערכו מצד כמה מגופי המחקר והייעוץ המובילים בעולם, בניסיון להבין עד כמה השקעות אלטרנטיביות תורמות לביצועי התיק והאם הן מייצרות גם יסוד של יציבות בזמנים של תנודתיות בשוק הסחיר.

לפני שנצלול לנתונים והמסקנות, חשוב להבין בקצרה את המושג "השקעות אלטרנטיביות" ומה עומד מאחורי ההייפ סביבן בשנים האחרונות. מדובר על אפיקי השקעה מחוץ לבורסה, כלומר השקעות בלתי-סחירות המאופיינות בקורלציה נמוכה לתנועות השוק, ומכאן נושאות את שמן – אלטרנטיביות לנכסי ההשקעה המסורתיים בשוק הסחיר.

הזירה האלטרנטיבית התפתחה בקצב מסחרר במרוצת השנים ומציעה סקאלה רחבה של אפשרויות, החל מהשקעות בנכסי נדל"ן מניב, קרנות פרייבט אקוויטי (PE), קרנות גידור, הלוואות גישור ומימון ליזמי נדל"ן, פרויקטים בתחום תשתיות ואנרגיה, הלוואות בשיטת P2P בשוק האשראי הצרכני בארה"ב והרשימה עוד ארוכה.

מעוניינים לגוון את התיק עם השקעות אלטרנטיביות? לחצו לקבלת פרטים נוספים

קשה להחמיץ את העניין הגובר סביב תחום ההשקעות האלטרנטיביות, שהפך לאחד הנושאים המדוברים ביותר בעולם ההשקעות. עם זאת, מכיוון שהתחום עדיין חדש יחסית לרבים מהמשקיעים, סימני שאלה מרחפים ביחס לתרומת הרכיב האלטרנטיבי לביצועי התיק. מספר מחקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות מספקים תשובה, המגובה בנתונים, באשר לחשיבות שילוב אפיקים אלטרנטיביים כחלק מתמהיל ההשקעות.

ובכן, פירמת הייעוץ והמחקר העולמית Cambridge Associates, הידועה כחלוצת מחקר התחום האלטרנטיבי, פרסמה מחקר (CA, Feb 2019) שבחן את הגורם המשותף לגופים מוסדיים שהתברגו בצמרת דירוג התשואות (רביע ראשון) בשנים קודמות. המחקר מצא שאותם גופים אימצו אסטרטגיית השקעה עם חשיפה של בין 15% ל-40% לנכסים אלטרנטיביים. כמו-כן, במחקר צוין כי קיימת קורלציה בין טווח ההשקעה לתשואה – ככל שההשקעה הייתה לזמן ארוך (עד ל-20 שנה), כך הביצועים היו טובים יותר. בצד זה, הודגשה גם ההשפעה הקריטית של איכות מנהל ההשקעות.

משקיעים מוסדיים עם הקצאה של מעל 15% נכסים אלטרנטיביים (PI) הניבו לרוב תשואות גבוהות בתקופה של 20 שנה (שהסתיימה ביוני, 2018)

מתוך המחקר שפורסם באתר cambridgeassociates.com

מסקנה זהה באשר לתרומת הרכיב האלטרנטיבי אפשר למצוא באנליזה שפרסמה בשנה החולפת חברת המידע העסקי Pitchbook (Pitchbook Benchmarks, Q4 2020). זו בחנה אסטרטגיות השקעה בתחום האלטרנטיבי מול אלה בשוק הסחיר, כאשר ההשוואה בוצעה על בסיס מתודולוגיית PME, המאפשרת לדמות השקעה אלטרנטיבית לסחירה. מהנתונים עולה כי שיטת השקעה בנכסים אלטרנטיביים התעלתה בשורה של מקרים על התשואות שהשיאו נכסי השקעה סחירים. גם כאן שיחק אלמנט הזמן תפקיד מכריע – טווח השקעה ארוך הטיב עם הביצועים.

איתות נוסף לגבי חשיבות וכיוון התחום האלטרנטיבי נעוץ בהערכה שפרסמה אשתקד Preqin (Perqin Alternative Assets, Oct 2020), חברת המחקר והמידע מהגדולות בעולם בתחום השקעות פרטיות ונכסים אלטרנטיביים. זו מעריכה כי החשיפה לתעשיית ההשקעות האלטרנטיביות תצמח בשנים הבאות בעקביות, והיקף ההשקעות בתחום צפוי לנסוק לכ-17 טריליון דולר עד 2025 – ומשם להמשיך צפונה. על סמך התחזית, מדובר בקצב צמיחה מרשים, שכן ב-2020 היקף ההשקעות האלטרנטיביות בעולם עמד על כ-11 טריליון דולר.

מתוך תחזית שפרסמה Preqin

הנתון המדהים שמאותת – הרכיב האלטרנטיבי יכול לשמש קלף מנצח

מדיניות קרנות ההשקעה של האוניברסיטאות המובילות בארה"ב זוכות מאז ומתמיד לתשומת לב מצד עולם ההשקעות, שכן רבים רואים בהן כחלוצות אימוץ גישות השקעה מתקדמות, הנשענות כמובן על מיטב המוחות הכלכליים. אוניברסיטת ייל (Yale) היא דוגמה מצוינת לכך.

אוניברסיטת ייל מדורגת נכון ל-2020 כמוסד הלימודים השלישי בעושרו בארה"ב, המנהלת תיק השקעות של מעל 30 מיליארד דולר (Statista, Feb 2021). בשנים האחרונות מפרסמת האוניברסיטה את תמהיל ההשקעות ומפתיעה כל פעם מחדש. בשנה החולפת חשפה שכ-70% מנכסי הפורטפוליו הושקעו באפיקים "לא מסורתיים", כהגדרתה, בין היתר בנכסי נדל"ן ריאליים, פרויקטי תשתיות, קרנות הון-סיכון ועוד. לשם השוואה, שינוי האלוקציה בתיק חתכה את החשיפה המנייתית בארה"ב לכ-10% בלבד.

למה זה מפתיע? הגישה הזו עשתה היסטוריה בשנים האחרונות, ליתר דיוק בעשורים האחרונים, תחת ניהולו של דיוויד סוונסן, מנהל ההשקעות האגדי של קרן אוני' ייל ומחלוצי ההשקעה בתחום האלטרנטיבי. מאז כניסתו לתפקיד ב-1987 הוא חתום על ביצועים שהניבו רווח מצטבר של מיליארדי דולרים לקרן (מסך של 1.2 מיליארד דולר בתחילת דרכו ליותר מ-30 מיליארד דולר נכון להיום) ובממוצע הקרן בניהולו לא חתמה אף שנה, כולל 2008, בתשואה שלילית (YaleNews).

מתוך אתר אוניברסיטת ייל

השערים נפתחים גם למשקיעים מהשורה

המגמה ששוטפת כאמור את עולם ההשקעות וסוחפת את השחקנים הגדולים לא פסחה על הגופים בשוק המקומי. לאחר שבמשך תקופה ארוכה התחום היה עמוק מתחת לרדאר ונחשב לנחלתם הבלעדית של המוסדיים, בשנים האחרונות נפתחו השערים גם למשקיעים מהשורה, המבקשים לגוון את התיק עם נכסי השקעה מחוץ לשוק הסחיר.

את התחום האלטרנטיבי בשוק המקומי מוביל בית ההשקעות IBI, שהיה מהראשונים לזהות את מנוע הצמיחה של עולם ההשקעות המודרני ונחשב ליצרן הגדול והדומיננטי של פתרונות השקעה מתקדמים. בית ההשקעות מציע מנעד רחב של אפשרויות השקעה בקרנות אלטרנטיביות, בין היתר, באמצעות קרן IBI CCF הפעילה מאז 2014 בסקטור האשראי הצרכני בארה"ב, שהפך לאחת מזירות ההשקעה הצומחות והדומיננטיות של השנים האחרונות. הקרן מעניקה הלוואות לאנשים פרטיים (במודל P2P) תוך פיזור רחב ושימוש בטכנולוגיה ייחודית שפותחה ב-IBI, המעשירה את הליך החיתום ומאפשרת מיקוד בלווים איכותיים בעלי דירוג אשראי גבוה (Credit Score).

פתרון נוסף המייצר מנגנון איזון מול תנודות השוק הסחיר מתאפשר דרך קרן comRIT, המתמקדת בהשקעה בנכסי נדל"ן מניב בארה"ב בפיזור סקטוריאלי וגיאוגרפי רחב בין Asset Class שונים. השקעה בקרן מתאימה למשקיעים המבקשים להשביח את התיק עם רכיב המסוגל לייצר תשואה יציבה ושוטפת ולתפקד גם ככלי גידור מול עתות של התערערות כלכלית.

אלטרנטיבה אחרת, עדיין בסקטור הנדל"ן בארה"ב, היא קרן SBL IBI הפעילה בתחום הלוואות גישור עבור יזמים בארה"ב המבקשים צינור מימון לשיפוץ נכס נדל"ן לטובת מכירתו ברווח (Fix and Flip) או השכרתו (Fix and Rent). ההלוואות ניתנות לאחר הליך בחינה מקיף של טיב העסקה, ולרוב בריבית המתומחרת באופן גבוה יחסית, המתגלגלת לתשואה הפוטנציאלית למשקיעים כאשר נכס הנדל"ן משמש כבטוחה מלאה מול ההלוואה.

בשורה התחתונה, המחקרים שבוצעו בתחום נותנים תוקף למה שכבר היה ברור – השקעות אלטרנטיביות מגדירות מחדש את כללי המשחק בעולם ההשקעות המסורתי ומייצרות הלימה עם האינטרס והצורך המתבקש של כל משקיע – השקעה בנכסים המייצרים פיזור סיכונים חכם לצד פוטנציאל להשאת תשואה מול כל מצב שוק.

מתלבטים באיזו קרן להשקיע? לפרטים נוספים

 

האמור בכתבה זו מובא למטרות אינפורמטיביות וכולל מידע אודות ביצועי קרן CCF, SBL ו-comRIT מקבוצת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ (כל אחת – "הקרן") באופן חלקי בלבד ואינו מהווה "ייעוץ השקעות" ו/או "שיווק השקעות" כהגדרתם בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995 ו/או תחליף להנ"ל. ההשקעה בכל קרן מיועדת לעד 35 ניצעים ו/או משקיעים הנמנים על סוגי המשקיעים המפורטים בסעיף 15א(ב) לחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968 במהלך 12 חודשים עוקבים בלבד ואינה מוצעת לציבור או מיועדת לו.

אין באמור בנוגע לתוצאות העבר כדי להוות אינדיקציה ו/או התחייבות כלשהי לגבי תוצאות עתידיות של פעילות הקרן. אין לראות באינפורמציה המוצגת בכתבה זו משום הבטחת תשואה כלשהי ואין לראות בו כהמלצה, חוות דעת ו/או משום תחליף לייעוץ מקצועי (כלכלי, משפטי, מיסויי וכיוצ"ב) המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.

ההשקעה בקרן צריכה להתבצע לאחר שהמשקיע בחן באופן אישי עם יועציו הוא את המסמכים המשפטיים של הקרן, את תנאי ההשקעה בקרן, את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בהשקעה, ואת יכולתו לעמוד בסיכונים הנובעים מהשקעתו והינה כרוכה בחתימה על מסמכי ההשקעה, לרבות הסכם השותפות והסכמי ההצטרפות לקרן. אין בפרסום זה כדי ליצור התחייבות או אחריות כלשהי של הקרן ו/או מי מטעמה, או של אי.בי.אי בית השקעות בע"מ כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  תכנים שיעניינו אתכם

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444