%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%a2%d7%95%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9b%d7%a1%d7%a3-%d7%9e%d7%a0%d7%96%d7%a7%d7%99%d7%98%d7%91%d7%a2

ענבר פינטל, מנהלת שיווק, חטיבת השקעות אלטרנטיביות ב-IBI

מצד אחד, רובנו מעדיפים להיות בהכחשה עמוקה לכך שאסון טבע עלול לפקוד אותנו.

מצד שני, אנחנו מבטחים את עצמנו נגד כל תרחיש אפשרי כדי לישון בשקט וגם נמשכים לסרטי קולנוע על אסונות טבע וקטסטרופות, ועדיף עם כמה שיותר דרמה, אפקטים וסאונד איכותי.

הכחשה או פופקורן מלוח מדי, אסונות טבע הם כורח המציאות וכמו כל קטסטרופה אחרת (תאונת דרכים, פריצה לבית וכו'), עולם הביטוח ערוך גם אליהם. ולא רק זה, תחום הביטוח נגד נזקי טבע הוא משוכלל ועמוק, ומי שמבין איך הוא עובד, יכול להרוויח ממנו, ולא מעט.

אז, רצינו לספר לכם על קרן השקעות חדשה שהשקנו כאן ב-IBI, המתמחה בעולם הביטוח נגד נזקי טבע מהוריקנים, שרפות, רעידות אדמה ועוד.

בהמשך הכתבה נספר גם על קרן השקעות מעניינת נוספת שהשקנו. היא לא קשורה בכלל לתחום הביטוח אלא מתמחה בהלוואות קצרות מועד בשוק הנדל"ן האמריקאי.

משהו חשוב לפני שמתחילים: שתי קרנות ההשקעה מתאימות רק ללקוחות כשירים, לפי הגדרת רשות ניירות ערך. אבל גם אם אתם לא כאלה, נראה לנו שכל מה שכתוב כאן זה די מעניין, ובכל מקרה, יש ב-IBI עד המון מוצרים פיננסיים שמתאימים לכל כיס ולכל העדפה.

קרן IBI ILS - לקחת חלק בשוק הביטוח הרווחי

הקרן החדשה משקיעה במכשירים פיננסיים דמויי אגרות חוב (ILS- Insurance Linked Securities) שחברות ביטוח מנפיקות. תשואתם של מכשירים פיננסיים אלה נגזרת מארועים שהסתברותם להתממש נמוכה, כאמור, ארועי טבע שונים כמו סופות ושרפות.

כמה נמוכה ההסתברות? תחשבו אחת לכמה זמן קורה אסון נוראי כמו צונאמי ביפן, הוריקן קתרינה או סנדי בארה"ב. וגם, מה הסיכוי שכל האסונות יקרו יחד?

בכל אופן, בנוסף להסתברות הנמוכה להתממשותם של ארועים כאלה, המכשירים הפיננסים האלה - ILS - משלמים ריבית הולמת העולה על הסיכון האקטוארי הגלום בהם, וכאן בדיוק טמון הפוטנציאל לרווח.

רגע, מה זה ה-ILS הזה?

ILS הוא תחליף לביטוח משנה.

ועכשיו בעברית: עולם הביטוח הוא מקום די מורכב, כפי שיודע כל אחד שרכש מתישהו ביטוח. ביטוח משנה הוא בעצם שיטה לפיזור סיכונים בין מבטחים שונים, כדי למנוע נזק כבד לחברה מבטחת אחת. השיטה פשוטה: המבטח הראשי, זה שמטפל בפניות שלכם, מוסר ביטוחים לחברות ביטוח אחרות - אלה הן מבטחות המשנה. בתמורה, הן מקבלות חלק מהפרמיה.

בעסקת ILS מוקמת חברת ביטוח משנה כזו, ועל בסיס תנאי ההסכם מונפקת איגרת חוב (אג"ח). המשקיעים - IBI במקרה זה – קונים את איגרת החוב הזו, שמשלמת פרמיה.

איך מתמחרים את הסיכון?

בדיוק בשביל זה הגיעו אלינו ד"ר רום אביב ואייל דסקל שמנהלים את הקרן ב-IBI. לשניהם יש ניסיון עשיר בתחום ה-ILS, שקיים בעולם מסוף שנות ה-90. לרום יש דוקטורט במתמטיקה פיננסית שאותו הוא עשה בציריך וגם תואר ראשון ושני בהצטיינות במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב. הוא גם עסק בתחום בבית השקעות בציריך ולונדון. אייל היה שותף מנהל באחת החברות הגדולות בעולם בתחום הזה והוא מומחה בתחום הפינטק - חברות המשלבות טכנולוגיה ופיננסים.

רום ואייל מבצעים חישובים סטטיסטיים על נתונים רבים בתחום אסונות טבע ומעבדים אותם בעזרת אלגוריתם בלעדי שפיתחו כדי לקבוע את הפרמיה ההוגנת, ממנה נגזר הרווח שלכם, המשקיעים בקרן.

למה זה כזה מעניין?

קודם כל, זו קרן ייחודית, שקיימת רק ב-IBI. וגם, לקרן אין מיתאם (קורלציה) עם שוקי ההון ויש לה תנודתיות נמוכה יחסית. זה הופך אותה לאמצעי נוסף לפיזור וגיוון הנכסים שלכם. גם יעדי התשואה אטרקטיביים.

יש עוד המון דברים לספר ולכתוב על הקרן הזו, אבל נעצור כאן כדי להשאיר קצת מקום לקרן חדשנית נוספת.

 קרן IBI SBL - להשקיע בהלוואות גישור בריבית גבוהה בתחום הנדל"ן בארה"ב

הקרן החדשה הזו מנוהלת על ידי רו"ח אמיר גולן. הוא מנהל גם את קרן CCF המצליחה והותיקה יותר ב-IBI, המתמחה בהלוואות "עמית לעמית" בארה"ב.

גם הקרן החדשה משקיעה בהלוואות, אבל הפעם אלה הלוואות גישור קצרות טווח אותן לוקחים אנשים שרוצים להשביח נכסים באמצעות שיפוצם. ההלוואות מגובות בנכסי הנדל"ן.

איפה הבנק בכל הסיפור הזה? זו שאלה טובה. מסתבר שבנקים בארה"ב לא ממש רוצים להתעסק בתחום הזה כי הם צריכים להשקיע זמן רב בתהליך הבדיקה לפני מתן אשראי. כל זה יוצר מחנק בתחום אשראי לשיפוץ, שיוצר ביקוש בהיקף מוערך של 50 מיליארד דולר בשנה רק בארה"ב. אז מה עושים כשאין בנק? הלווים פונים לאפיקי מימון אחרים ומוכנים לשלם ריבית גבוהה.

מה עושה הקרן?

מזהה הזדמנויות ומשקיעה בחוב מסוג זה, כשיש מאחוריו בטוחה נדל"נית. הלווים הם משקיעים פרטיים או יזמים קטנים העוסקים בשיפוץ בתים ומכירתם ברווח.

איפה הייחוד ולמה זה מעניין?

הקרן תשקיע במאות הלוואות המגובות בנכסים הפרושים בכל רחבי ארה"ב, כלומר הפיזור בה רחב. הקרן בוחנת כל עסקה בשקלול של מעל 30 פרמטרים כדי להעריך את מידת הסיכון, שממנה נגזרת הריבית ללווה. הפרמטרים האלה כוללים למשל את הניסיון של הלווה, מספק העסקאות שבוצעו באזור לאחרונה, שיעור אבטלה ופשע בשכונה ועוד ועוד. הכל כדי להעריך כמה שיותר טוב ומדויק את רמת הסיכון וממנה לגזור את שיעור הריבית.

אז נסכם במספר מלים את תחום קרנות ההשקעה האלטרנטיביות ב-IBI, המיועדות ללקוחות כשירים. יש כבר ארבע קרנות המתמחות בתחומים שונים ומייצרות עבורכם פיזור רחב:

IBI CCF - המשקיעה בהלוואות "עמית לעמית" (P2P).

ComRit - המשקיעה בקרנות ריט בארה"ב.

וכעת, ILS החדשה, בתחום ביטוח נגד אסונות טבע ו-SBL בתחום הצומח של הלוואות בתחום הנדל"ן בארה"ב.

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה.

ענבר פינטל

מנהלת שיווק, חטיבת השקעות אלטרנטיביות

inbar@ibi.co.il

*השירותים המוזכרים בכתבה ניתנים ללקוחות כשירים בלבד, אבל גם אם אתם לא כאלה, נוכל להתאים עבורכם מכשירים פיננסיים מגוונים ומתקדמים, לכל צורך, טווח זמן ורמת סיכון.

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.