IBIמגזין

IRA – מה זה בכלל ולמה לי עכשיו?

033-2021
מערכת IBI
4 מאי 2017 ב-09:23

בשנים האחרונות למדנו, לעתים בדרך הקשה, שהאחריות על ניהול הכסף שישמש אותנו בעתיד הבינוני והרחוק היא כולה שלנו. למדנו להתמקח על דמי ניהול בקרן הפנסיה שלנו ולמדנו גם לבדוק את התשואות של קרן הפנסיה/קופת הגמל/קרן ההשתלמות שלנו ביחס לאחרות.

לאט לאט אנו מבינים שהאפשרות לקחת אחריות על הפיננסים שלנו יכולה להתרחב גם עד ניהול אישי של כספנו, או לפחות יותר השפעה על אופן ניהולו, באמצעות בחירת מנהל/ת תיק השקעות אישי/ת שיעשו זאת עבורנו.

אז אם אתם/ן רוצים/ות לבד, או לפחות רוצים/ות יותר השפעה, הכתבה הזו מיועדת לכם/ן. אבל גם לאלה שמתחילים להתעניין ורוצים להבין יותר (כמו לסמן interested על ארוע בפייסבוק, אם תרצו).

בישראל קיים כבר מזה שש שנים מודל ה- IRA. לא, אני לא מתכוונת לזכרונות מהמחתרת האירית…אלא לקופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי. ראשי התיבות הן בעצם Individual Retirement Account והמודל הזה עשה עלייה מארה”ב, שם הוא פופולרי מאוד.

למרות שהמודל כבר לא חדש בישראל, הוא תופס נתח מצומצם מכלל החסכונות הצבורים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות – רק 4.4 מיליארד שקל.

אם זה נראה לכם המון, אז מדובר רק ב-1% מסך הנכסים בעולם קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות פיצויים.

אתם/ן תוהים/ות למה המספר הזה ממש קטן ביחס להר הכסף של החסכונות הפנסיוניים של כולנו?

יש לכך לפחות שני הסברים עיקריים:

הראשון הוא שבישראל עדיין אי אפשר לנהל לבד את הכסף בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים. יש לא מעט התארגנויות שפונות למשרד האוצר בבקשה לאפשר ניהול אישי במגוון רחב יותר של כספי חסכון פנסיוני, אבל אנחנו עוד לא שם.

ההסבר השני לסכום הזעום הוא שעד תחילת 2017 אמנם אפשר היה לנהל IRA בקופת גמל ובקרן השתלמות, אבל עם מגבלות רבות, בעיקר בגמל.

כיום, יש כבר הרבה פחות מגבלות ותחום ה-IRA מתחיל להתרומם.

מה תקבלו מקופת גמל/קרן השתלמות בניהול אישי?

כל היתרונות של קופת גמל/קרן השתלמות. IRA מאפשר לכם/ן ליהנות מכל היתרונות של חסכון בקופת גמל או בקרן השתלמות, אבל תוך שליטה מלאה על ניהול הכסף, גמישות ושקיפות מלאה של הנכסים הנמצאים בקופה/קרן.

איזה יתרונות, אתם/ן בטח שואלים/ות. בעיקר יתרונות מס. משמעותיים. למשל, בקרן השתלמות אין מס על רווחי הון. זה הרבה כסף בהתחשב בכך שעל רוב ניירות הערך בתיק ההשקעות שלכם/ן אתם/ן משלמים/ות מס בגובה של 25% על הרווחים.

עלויות ניהול מופחתות. נו כן, הדבר הזה שנקרא “דמי ניהול”. כאשר הכסף מנוהל על ידי החוסך/ת באופן אישי, דמי הניהול נמוכים יותר, גם אם לוקחים בחשבון עמלות קניה/מכירה של ניירות ערך.  הסיבה לכך היא שהעלויות שאתם משלמים בחשבון IRA הן בעצם עלויות מופחתות מהן נהנים גופים מוסדיים.

מבט כולל על הכסף שלכם (אופטימיזציה). כשאת/ה מנהל/ת לבד את הכסף שלך, או כשאת/ה נותן/ת למנהל השקעות אישי לעשות זאת, אפשר לתכנן טוב יותר את ניהול הכסף. למשל, ניתן להסית את רכיבי הסיכון (מניות, נגיד) לאפיק החסכון הפטור ממס – קרן השתלמות – ולהקטין את רכיב הסיכון באפיק בו קיים תשלום מס – תיק השקעות או מוצרים פיננסים אחרים.

עוד יתרונות מס. במצבים מסוימים אפשר להפקיד כסף בסכום העולה על תקרת ההפקדות שמזכה בהטבות מס, ועדיין ליהנות מיתרונות מס.

מה זה, קסם? לא, קוראים לזה “דחיית מס”, כלומר, שימוש במכשיר חסכון כגון קופת גמל או קרן השתלמות כדי לשלם מס רק בעתיד, בעת המימוש, ובינתיים נהנים מהתשואה ומעלויות הניהול המופחתות.

קצת אותיות קטנות, בכל זאת

כדי שלא ננהל את הכסף שלנו באופן רשלני, או לא אחראי, משרד האוצר קבע מגבלות השקעה קלות שהעיקריות מתוכן הן:

 • ניתן להשקיע רק עד 10% מהכסף בנייר ערך סחיר של חברת יחידה. בעברית: גם אם אתם ממש מאמינים בה, אתם לא יכולים להשקיע את כל הכסף שלכם/ן במניית צ’ק פוינט, למשל.
 • אפשר להשקיע באגרות חוב בחו”ל, אבל רק במדינות עם דרוג אשראי לפחות כמו זה של ישראל.
 • אפשר לרכוש אופציות מכר בלבד (“בעברית”: PUT) בסכום של עד 5% מהכסף.
 • לא ניתן להשקיע במוצרים מובנים (בעברית: סטרקצ’רים).

הגעתם/ן עד לפה? שאפו. אז נסכם, למי זה מתאים?

לאלו שרוצים שליטה מקסימלית על ניהול הכסף שלהם.

לאלו שמעוניינות ביכולת תגובה מהירה למצב השווקים.

לאלו שמחפשים שקיפות מלאה של ניהול הכסף שלהם.

לאלו שרוצות להפחית עלויות ניהול.

לאלו שמחפשים להשקיע בקרנות השקעה אלטרנטיביות או זרות.

לאלו שרוצים להשקיע את הכסף בקרנות סל מגוונות.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  הירשמו לקבלת עדכונים במייל

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444