IBIמגזין

קרן השתלמות IRA – מה זה בכלל ולמה לי עכשיו?

033-2021
מערכת IBI
4 מאי 2017 ב-09:23

בשנים האחרונות למדנו, לעיתים בדרך הקשה, עד כמה המעורבות של כל אחת ואחד בכספי החיסכון יכולה להשפיע על מיקסום שורת הרווח. התחלנו להתמקח על דמי הניהול, לבחון את ביצועי המתחרים, לנווט בין מסלולי ההשקעה ובאופן כללי, לגלות ערנות ביחס לניהול החסכונות, מתוך הבנה כי מדובר באחד המשאבים הכלכליים החשובים ביותר שיעמדו לרשותנו בעתיד.

המוטיבציה והיכולת של הציבור להשפיע על אופן ניהול כספיו באפיקי החיסכון, קיבלה זריקת עידוד נוספת כאשר ב-2010 אושרה לראשונה בישראל פלטפורמת הניהול האישי (IRA). אם נראה היה בתחילה כי ל-IRA קשה לבסס את מקומה בשוק החיסכון, בשנים האחרונות דברים משתנים. ההתעניינות סביב המודל הייחודי גוברת ורבים בוחרים לנצל את האפשרות ולהעביר את מושכות ניהול כספי החיסכון בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות למנהל השקעות מקצועי. מלבד זאת, ל-IRA עוד שורה ארוכה של יתרונות, אלא שעוד קודם לעיסוק בהם, ראו הסבר על האופי והאפשרויות שהפלטפורמה מציעה.

רוצים להעביר את מושכות הניהול בכספי הגמל ו\או ההשתלמות למנהל השקעות מקצועי? לפרטים נוספים לחצו כאן

אחרי שנים של ציפייה מודל ה-IRA (Individual Retirement Account) עשה עלייה מארה"ב, שם נחשב לכלי פופולרי במיוחד בקרב החוסכים. עם זאת, בישראל ה-IRA מהווה עדיין נתח קטן משוק החיסכון. תוהים למה בארה"ב כ"כ פופולרי וכאן פחות? הסיבה היא לא בהכרח במודל אלא דווקא במגבלות חיצוניות. ראשית, בישראל עדיין אין אפשרות לנהל את הכסף בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים באמצעות פלטפורמת IRA, וזה נתח עצום משוק החיסכון "שנחסך" ממנה.

שנית, מאז כניסת IRA לפעילות בישראל ועד תחילת 2017, היו לא מעט מגבלות שהקשו על מרחב התמרון והגמישות בניהול ההשקעה באמצעותה, שבאופן טבעי פגעו באטרקטיביות הפלטפורמה. כיום המגבלות הצטמצמו באופן דרמטי וכאמור, מודל ה-IRA מתרומם, מתחיל לסגור פערים והופך לכלי נפוץ יותר בשוק.

למעשה, ב-IRA מקבל העמית (החוסך) שליטה מלאה על הכספים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות, ויכול להשקיע לפי שיקול דעתו. עם זאת, דווקא האופציה השנייה במודל מעניינת יותר ומתאימה לרוב המוחלט של החוסכים – העברת ניהול הכספים למנהל השקעות אישי ומקצועי.

אילו יתרונות תקבלו מקופת גמל \ קרן השתלמות ב-IRA עם מנהל השקעות מקצועי?

כל ההטבות של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות נשמרים במלואם – הסירו דאגה, גם כאשר מעבירים את השליטה למנהל השקעות במודל IRA, כל הטבות המס המשמעותיות בשני מכשירי החיסכון נשמרים לזכותכם.

100% שקיפות – בפלטפורמת הניהול האישי כל נכסי ההשקעה בתיק שקופים לחלוטין ברמה יומית ושוטפת, כמו גם תשואת התיק. יתרון זה עומד בניגוד לניהול "מסורתי" של קרן השתלמות וקופת גמל, כאשר לחוסך אין אפשרות לדעת כלום על מבנה ההשקעות – איפה הכסף מושקע ובאיזה נכסים מפוזר.

ליווי מקצועי – בהעברת המושכות במודל IRA למנהל השקעות, החוסכים נהנים מליווי מקצועי, אחראי ואישי של המנהל ככתובת אחת (Single Contact) למכלול הצרכים, לאורך כל הדרך.

מדיניות השקעה אישית תוך מבט כולל על מפת הנכסים – הניהול האישי מאפשר למנהל ההשקעות להרכיב את התיק בהלימה להעדפות ורצונותיו של החוסך ברמת דיוק גבוהה. כמו-כן, בשיתוף המידע המתקבל מהחוסך, מנהל ההשקעות יכול לבחון באופן רוחבי את מפת הנכסים של החוסך ולהתאים את מבנה ההשקעות והפיזור בהתאם לצורך.

פיזור אופטימלי מבחינת מיסוי השקעות – למנהל ההשקעות יש מקום גם לייצר אופטימיזציה של ניצול מס. הכוונה היא "לשחק" עם פיזור נכסי ההשקעה ולהסיט את רכיבי הסיכון (ניירות ערך) לאפיק החסכון הפטור ממס – קרן השתלמות וקופת גמל – ולהקטין את רכיב הסיכון באפיק בו אין פטור מתשלום מס רווח הון.

עלויות מופחתות בביצוע הפעולות – ב-IRA עלויות הניהול מופחתות כאשר החוסך בוחר לנהל באופן עצמאי את הכסף, אבל זו כמובן אופציה המיועדת רק למשקיעים מיומנים ומקצועיים. כאשר בוחרים בניהול אישי על ידי מנהל השקעות, עלויות הניהול אמנם זהות יחסית לשיטה "הרגילה", אם כי משוואת היתרונות כאמור שונה לחלוטין, לטובת החוסכים במודל ה-IRA. בצד זה, מנהל השקעות הפועל תחת חבר בורסה, כדוגמת IBI בית השקעות, מייצר ללקוח חיסכון כלכלי בדמות עמלות מכירה וקנייה מהזולות ביותר בשוק.

בכל זאת, קצת אותיות קטנות – כספי החיסכון מנוהלים בקפידה וישנם גבולות גזרה ברורים במסגרתם ניתן לנהל את הכסף ולהבטיח שהדברים נעשים באחריות ומקצועיות. במחלקת ניהול התיקים ב-IBI פועלים בצמוד לעקרונות ההשקעה ביחס ל-IRA. הנה כמה מהמגבלות העיקריות:

 • ניתן להשקיע עד 10% מסך הכספים בנייר ערך סחיר של חברה בודדת.
 • אפשר להשקיע באגרות חוב בחו”ל, אבל רק במדינות עם דירוג אשראי דומה או גבוה לזה של ישראל.
 • אפשר לרכוש אופציות 'מכר' בלבד (PUT) בסכום של עד 5% מסך הכספים.
 • לא ניתן להשקיע במוצרים מובנים (סטרקצ’רים).

למי זה מתאים?

 • לחוסכים המבקשים להעביר את ניהול הכספים בקופת גמל וקרנות השתלמות למנהל השקעות ולהנות מניהול אחראי ומקצועי. ב- IBI מנהל ההשקעות נתמך במחלקות אנליזה וכלים מתקדמים כדי להבטיח ניהול בלתי מתפשר של כספי ההשקעה.
 • לחוסכים המבקשים לקבל, באמצעות מנהל ההשקעות, שקיפות ביחס למצב התיק, מרחב תמרון בקבלת החלטות, גמישות והתאמה אישית של אופי ההשקעה ביחס לצרכים המשתנים.
 • לאלו המבקשים לקבל ליווי ויחס אישי של מנהל ההשקעות.
 • לכל מי שרוצה לדעת שהכסף מנוהל עם יד על הדופק ויכולת תגובה זריזה להתפתחויות בשוק.

לסיכום, IRA הוא חלק מאימוץ גישה של התנהלות פיננסית נבונה ואחראית מצד ציבור החוסכים. היכולת להנות מניהול של מנהל השקעות מקצועי ועתיר ניסיון, לצד שורת היתרונות של שפורטו לעיל, עשויים להביא לתשואה עודפת ולמקם את ביצועי החוסכים במודל IRA בצד הנכון של הסקאלה.

רוצים להנות מניהול מקצועי של מנהל תיקים ב-IBI דרך IRA? לחצו כאן

אזכור הטבות מיסוי ואחרות צריכות להיבחן ביחס לנתוניו של כל אדם ואין בפרסום זה בכדי להביע עמדה מראש ביחס לזכאותו של אדם להינות מהטבות אלה. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אי.בי.אי אמבן- ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. כמו כן, על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל. ההצטרפות כרוכה בחתימה על מסמכי הצטרפות והתחייבויות נוספות של הצדדים.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  הירשמו לקבלת עדכונים במייל

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444