שוק האג"ח: האתגר של החברות, ההזדמנות של המשקיעים

שוק האג"ח נפגע אמנם במצבים בהם היו נפילות קשות בשווקים, שהעמיקו עם התקדמות מתווה העלאות הריבית. אולם, אחרי שעבר התאמה מול הסביבה הכלכלית המתהווה, חוזרות אגרות החוב לכותרות מסיבות חיוביות – והמשקיעים לא נשארים אדישים

מערכת בית השקעות IBI
26 פברואר 2023 ב-11:54
רמה: מנוסים

"קנו מניות כדי שתוכלו לחלום, קנו אג"ח כדי שתוכלו לישון". כך נהגו סוחרי שוק ההון לומר במשך שנים ארוכות. הכוונה ברורה: מניות מגלמות פוטנציאל להניב תשואה גבוהה במיוחד, ולעומתן אגרות חוב, נתפסות כנכס השקעה דפנסיבי ויציב, המציע אמנם תשואות צנועות ביחס למניות, אך בסיכון נמוך יותר.

אחת הסיבות העיקריות לכך מיוחסת למתאם ההפוך שהתקבע במשך שנים בין התנהגות שוק המניות לשוק האג"ח בתקופות משבר וירידות חדות – כששערי המניות נופלים, שערי האג"ח עולים. בשנה האחרונה הקשר הזה ניתק. בזמן שהמניות צנחו, גם אגרות החוב נעו באותו כיוון וחתמו את אחת השנים הגרועות זה עשורים ארוכים – אבל זו למעשה גם הסיבה לאטרקטיביות ההשקעה בהן כעת.

בחסות העלאות הריבית: בשוק האג"ח קיימות הזדמנויות שלא נראו שנים ארוכות

ברקע השפעות האינפלציה ועליית הריבית, ערך אגרות החוב נפגע, אך במקביל הן זינקו בתשואות. בעניין זה חשוב להבין כי באגרות החוב מתקיים קשר הופכי בין המחיר של האגרת לבין התשואה הגלומה באגרת החוב, משמע ההכנסה הצפויה מהשקעה באג"ח.

למעשה, כאשר מחיר אגרת החוב יורד (המסב הפסדים למחזיקים, בדומה למחיר מניה שיורד), התשואה של אותה אגרת דווקא עולה. הריבית שתשלם אגרת החוב לאורך ובסוף תקופת ההשקעה הופכת לאטרקטיבית יותר, אולם רק עבור מי שירכוש את האגרת לאחר שזו כבר מגלמת תשלום ריבית גבוהה יותר. ההיגיון הכלכלי פשוט: ככל שנרכוש את האג"ח במחיר נמוך יותר, כך הרווח העתידי יהיה גבוה יותר, ולהיפך.

נוסף על כך, לעליות בסביבת הריבית יש גם השפעות ישירות על חברות ציבוריות שמבקשות לגייס הון ומנפיקות עבור כך אגרות חוב חדשות. אם בעבר אותן חברות ניצלו את הריבית האפסית על מנת לגייס חוב בעלות נמוכה יחסית, כעת הן נדרשות להתאים את הריבית הגלומה באגרות החוב לרמת הריבית במשק, ואף להציע גם 'פרמיה' נוספת כנגד הסיכון בהשקעה.

המשמעות היא שבשוק האג"ח נפתחו הזדמנויות השקעה המציעות פוטנציאל לקצירת תשואות עודפות בהשוואה לאפיקים סולידיים אחרים, כדוגמת פיקדונות בנקאיים.

רוצה לנצל את הזדמנויות ההשקעה בשוק? לפרטים על תהליך פתיחת חשבון מסחר, לחצו כאן

שוק האג"ח אטרקטיבי, אבל גם לא חף מסיכונים

בהינתן התנאים הכלכליים, שוק החוב הסחיר הופך כאמור למעניין ואגרות החוב לרכיב חיוני בתמהיל נכסים מפוזר ומאוזן. במיוחד כאשר נוצר חלון הזדמנויות המאפשר "לנעול" פוזיציה באג"ח המציעות תשואות גבוהות יחסית וזרם הכנסה יציב. עם זאת, בדומה לכל השקעה, גם זו אינה חפה מסיכונים.

ראשית, בתקופות של עליית ריבית והקשחת תנאי המימון, חברות עלולות להיקלע למצוקה פיננסית ולכן עבור סוחרים וסוחרות שלא מחפשים הרפתקה מסוכנת, חשוב שישקיעו באגרות חוב בעלות דירוג השקעה (Investment Grade) גבוה. זה מעיד במידה מסוימת על יכולתן לשרת את החוב ולעמוד בהתחייבויותיהן גם בתרחיש של המשך עליית ריבית.

על-מנת לכווץ את הסיכון עוד יותר, ניתן גם להשקיע באגרות חוב ממשלתיות (שהנפיקה ממשלת ארה"ב או ישראל, למשל), המציעות אמנם תשואות צנועות יותר מאג"ח קונצרניות (אגרות חוב שהנפיקו חברות ותאגידים עסקיים), אך נחשבות לחוף מבטחים ומגלמות פרופיל סיכון מעזרי.

בשורה התחתונה, בסביבה הכלכלית החדשה מופיעות פוזיציות השקעה מעניינות שלא נצפו כבר שנים ארוכות בשוק האג"ח, המקומי והגלובלי. השקעות אלה טומנות בחובן פוטנציאל להניב תשואה ראויה בסיכון נמוך, אולם עדיין דורשות את תשומת לב המשקיעים לשינויים הדינאמיים וההתפתחויות התכופות שמאפיינות את השוק בימי שגרה, וביתר שאת בתקופה הנוכחית.

אפליקציית IBI SMART מספקת לסוחרים עצמאיים בשוק ההון מידע רלוונטי ועדכונים שוטפים בזמן אמת. האפליקציה מציעה ממשק מתקדם ונוח, לצד מגוון של כלים טכנולוגיים המסייעים בקבלת החלטות השקעה חכמות יותר. BridgeWise, הפיצ'ר החדש ביותר באפליקציה, מבוסס AI (בינה מלאכותית) ומנתח דו"חות כספיים של אלפי חברות בישראל ובעולם. מטרתו היא לייצר למשקיעים תקציר עם תובנות לגבי מצב החברה וביצועיה. על בסיס ניתוח זה ניתן דירוג למניה ספציפית בסקאלה של 0-99 (99 מעיד על דו"חות חיוביים, 0 על דו"חות חלשים במיוחד).

בנוסף, ניתן ליהנות מגישה למאגר המלצות ותובנות אנליסטים מובילים בינלאומיים ממערכת TipRanks, לצד יתר הפיצ'רים שמאפשרים להישאר מעודכנים בכל רגע נתון ולהבטיח חוויית שימוש חדשנית ומתקדמת.

רוצים לקבל הצעה אטרקטיבית לפתיחת חשבון מסחר ב-IBI? לחצו כאן

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*