מלבן

את זה שמשפחה לא בוחרים אתה כבר יודע. יש שטוענים שגם קבוצת כדורגל לא בוחרים - ואם כבר בוחרים אז בטח שלא מחליפים - אבל כל השאר פחות או יותר נתון לבחירתך. עכשיו רק צריך לוודא שאתה יודע לבחור נכון. נניח את בית ההשקעות שלך. את המוסד הפיננסי שבו תבטח מספיק כדי שינהל עבורך את הכסף שלך. את ההווה והעתיד הכלכלי שלך, ושל היקרים לך.

נכון שבשנים האחרונות יותר ויותר משקיעים מבינים את החשיבות של בחירה נכונה בתחום הזה, אבל תמיד מפתיע לגלות כמה מהם עדיין "מסתפקים במועט", או סתם מתעצלים להטריד את עצמם בסוגיה כל כך חשובה. רבים מדי עדיין הולכים על האופציות הקלות יותר (ניהול התיק בסניף הבנק המקומי שלהם, או אצל הסוכן הראשון שמישהו שידך להם), ובכך לא ממצים את מלוא הפוטנציאל של הכסף שלהם, או חמור מכך- מסכנים אותו שלא לצורך. אז איך בכל זאת לוודא שתבחר נכון? בוא נתחיל מזה שתקפיד על כמה כללים די פשוטים:

  1. אם הזכרנו מקודם כדורגל, אז הנה עוד תובנה שתופסת גם במגרש הספורטיבי, וגם במגרש הכלכלי: אין תחליף לניסיון. במילים אחרות, גופי השקעות שפועלים בתחום עשרות שנים לא היו מגיעים לזה אלמלא היו ממש ממש טובים במה שהם עושים. אין תחליף לשקט הנפשי שישרה עליך בית השקעות וותיק, כזה שהיקף ניהול התיקים שלו נמצא בצמרת הגבוהה של הענף, ויודע לייצר צמיחה אמיתית ולא כזאת שמגיעה בזכות חתונה מוצלחת (מיזוגים ורכישות) עם גוף אחר.


לחץ כאן לבדיקת בית השקעות ותיק ומנוסה >>

  1. וודא שאתה מקבל ניהול תיק ברמה אישית. כלומר, שבית ההשקעות בכלל, ומנהל ההשקעות הספציפי בפרט, בונים עבורך את מודל ההשקעה שמתאים לך. לפי אופי ההשקעה שלך, לפי רמת הסיכון שאיתה אתה יכול לחיות בשלום, לפי המטרות שלשמם מלכתחילה החלטת להשקיע. ניהול תיק שיורד עד לרזולוציות האלה לא תצליח כנראה לקבל באותו מוסד שבו אתה מנהל את חשבון העובר ושב שלך, מהסיבה הפשוטה שגופים כאלה עובדים לפי מודלים אחידים לכמה 'סוגי לקוחות', ולא לפי התאמה אישית ללקוח.

  1. כולם יגידו לך לבדוק ביצועים. זה נכון, אבל גם לעצה הזאת יש תתי סעיפים. בתור התחלה, חשוב לבדוק ביצועים לאורך זמן. זאת אומרת, לא את המספרים שבית ההשקעות השיג ברבעון או שניים האחרונים, אלא לאורך שנים ותוך כדי משברי שוק גדולים. כדאי לברר גם על סמך מה בעצם בית ההשקעות הזה מבסס את המלצותיו. האם הוא נשען אך ורק על נתונים חיצוניים כמו דירוגי אשראי פומביים, או שיש לו מחלקת מחקר פנימית שיודעת לחפור עמוק וענייני יותר? האם רוב הכספים שאיתם מתעסק בית ההשקעות הזה בכלל רלוונטיים למשקיע הפרטי, או שעיקר העבודה (ואיתה הביצועים) מתבצעת דווקא בשוק ההשקעות של גופים עסקיים? אז כן, תבדוק ביצועים, אבל ביסודיות.

IBI בית ההשקעות כבר הכינו עבורך את כל הבדיקות, אתה רק צריך לבחון בעיניים שלך, כנס לבדיקה >>

  1. דרוש ערוץ תקשורת ישיר. ולא אל בית ההשקעות שלך באופן כללי, אלא אל מנהל ההשקעות שלך באופן פרטני. במחלקת קשרי לקוחות יש אנשים נהדרים, אבל הם לא מכירים אותך כמו שמנהל ההשקעות שלך מכיר, ולכן לא יוכלו לספק לך את המידע הטוב ביותר עבורך בכל רגע נתון. גם הדיווחים שיישלחו אליך אחת לחודש או רבעון לא יהיו שלמים אן לא ילוו בשיחת טלפון ממנהל ההשקעות, ולכן נכון מבחינתך לצפות גם לזה ממנו.

  1. זוכר את ה"ברקזיט"? מה שהתחיל אז כמשאל עם באי הבריטי ביום חמישי, השפיע לא מעט על שווקי העולם למחרת, ביום שישי. מנהלי תיקים של בית השקעות מנוסה ואחראי הקפידו להעמיד את עצמם זמינים לשירות הלקוחות שלהם בסיטואציה נזילה כל כך, מבלי להתחשב בשעה וביום. עכשיו תאר את עצמך בסיטואציה כזאת, כשהמוסד שמנהל לך את הכסף נועל את הדלת ביום שישי בבוקר ומשאיר אותך להתמודד במערכה הזאת לבד. לא נעים, אה? אז כדאי שתבדוק מראש את רמת הזמינות של בית ההשקעות שלך. לנתון הזה תהיה כאמור משמעות אדירה במצבי שוק קיצוניים, אבל גם בשגרה.

עזרנו לך? אנחנו מקווים שכן. כמובן שיש עוד פרמטרים שיש לקחת בחשבון בבואך לבחור בית השקעות, אבל אם היינו חייבים לתמצת הכל לעצה אחת טובה, כנראה שהיינו הולכים על: "חפש את המקצוענים". ממש כשם שלא היית מפקיד את הטיפול בג'יפ יוקרתי בידיים של מוסכניק שמתמחה בקטנועים, כך לא כדאי לתת את האחריות והסמכות לניהול חכם של הכסף שלך, למישהו שהוא לא הטוב ביותר שתוכל להשיג. בהצלחה!

שתפו עם חברים :