פברואר 2019

 

נשיא סין אמר ככה… טראמפ ענה לו ככה וככה… ואז סין אמרה בחזרה לארה”ב, ואז ארה”ב הסכימה, בערך.

יכול להיות שגם לכם נמאס קצת לשמוע על מלחמת הסחר בין סין לארה”ב? כי בכל זאת, כמה כבר אפשר?!

אז כן, מלחמת הסחר מייצרת הרבה רעש וכותרות, והתוצאה היא שסין זוכה להמון תשומת לב בשנה האחרונה.

אבל אנחנו כאן כדי לשאול וגם לענות: האם השקעה בבורסה הסינית היא צעד הגיוני בימים אלה, למרות כל הרעש של מלחמת הסחר?

 

אנחנו סבורים שכיום סין מעניינת להשקעה שוב, משלוש סיבות מרכזיות:

הראשונה, קצב צמיחה – סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם (אחרי ארה”ב). קצב הצמיחה של סין אמנם הואט בשנים האחרונות, אך הוא עדיין גבוה מ-6% בשנה. לשם השוואה, ישראל צומחת כיום בקצב של כ-3% בשנה.

השנייה, צעדים של המימשל הסיני – המימשל בסין נוקט במדיניות כלכלית מרחיבה, גם בצד המוניטרי וגם בצד הפיסקאלי, כדי להגביר את קצב הצמיחה.

ועכשיו בעברית: מדיניות מוניטרית מרחיבה זה אומר, למשל, הורדת ריבית. הבנק המרכזי של סין הוריד את הריבית בסין (לשלושה חודשים) מ-5% ל-3.5%. הורדת ריבית היא כלי בו משתמשים בנקים מרכזיים בעולם כדי לעודד את הפעילות במשק.

מדיניות פיסקאלית מרחיבה זה אומר, למשל, הפחתת מיסים, שוב כדי לעודד את הפעילות הכלכלית במדינה. סין הודיעה בסוף 2018 על הורדת מס החברות במדינה והורדת מע”מ. כמו כל הורדת מיסים, גם זו צפויה לפגוע בהיקף התוצר הלאומי (GDP), אבל בטווח הארוך, הורדת מע”מ, למשל, אמורה לסייע בהגדלת הצריכה הפרטית והורדת מס חברות מגדילה את רווחי החברות. בסין שוקלים הפחתות מיסים נוספות. אם זה ממש מעניין אתכם/ן, מוזמנים להציץ כאן.

והסיבה השלישית שגורמת לנו להאמין שסין מעניינת להשקעה כרגע היא מה שקורה בבורסה שם – המדד המרכזי של סין, פוטסי 50 ((FTSE China 50, נסחר במכפיל נמוך היסטורית, של כ-8 ובתשואת דיבידנד של כ-3.8%.

 

הנה כמה דברים שכתב רפי גוזלן, הכלכלן הראשי ב-IBI, על סין (במסגרת הסקירה השנתית של מחלקת המחקר – “מבט אל 2019”):

הצעדים המרחיבים בסין ימשכו עד להתבססות הצמיחה

הצעדים הממתנים שנקט המימשל הסיני לפני שנה אכן עשו את שלהם והמשק הסיני רשם האטה לאורך 2018. אבל, במהלך 2018 החריף טראמפ את מלחמת הסחר ומיקד אותה בסין. כדי לא להיקלע להאטה חריפה וממושכת בפעילות, המימשל הסיני ביצע סיבוב פרסה במדיניות הכלכלית שלו.

זה בא לידי ביטוי בצעדים שננקטו במספר מישורים, ובראשם פיחות של כ-10% במטבע היואן והרחבה מוניטארית ופיסקאלית. השפעת צעדים אלה טרם באו לידי ביטוי והם יבחנו במהלך המחצית הראשונה של 2019.

בכל אופן, הצעדים המרחיבים צפויים להימשך עד לבלימת ההאטה והתבססות הצמיחה בקצבים גבוהים יותר.

לאחרונה הושגה הסכמה בין טראמפ לנשיא הסיני שי על הקפאת המצב הנוכחי, לצורך ניסיון להגיע להסכמות בנושא הסחר בשלושת החודשים הקרובים. במסגרת ההסכמות דובר על צעדים בוני אמון של הגברת היבוא של סין מארה”ב (סחורות חקלאיות) ופוטנציאל לאישור עסקאות מיזוג שנדחו עד כה.

צעדים אלה דוחים למעשה את העלאת שיעור המכסים על יבוא סיני לארה”ב וגם את הרחבת המכסים למוצרים נוספים. במידה ותימשך הרגיעה במלחמת הסחר, המשק הסיני צפוי להפתיע לטובה, גם מבחינת קצב הצמיחה וההשפעה העל הכלכלה העולמית, וגם מבחינת התאוששות בשוקי המניות, לאחר הירידות החדות שנרשמו לאורך המחצית השנייה של 2018.

 

יש הרבה דרכים להשקיע בבורסה הסינית. יש מגוון קרנות נאמנות, גם כאלה שמנהל/ת השקעות מנהל/ת אותן (מנוהלות), וגם קרנות מחקות (פאסיביות), כלומר כאלה שעוקבות אחרי מדדים מובילים שקשורים בסין.

קצת על קרן אי.בי.אי (4D) סין (1)

הקרן היא קרן מנוהלת. היא מאפשרת השקעה בכלכלת סין, על רבדיה השונים באמצעות מניות, תוך הקצאת נכסים (אלוקציה) בסקטורים מעניינים (להערכת מנהל הקרן), בהם אינטרנט, בנקאות, צריכה וביטוח (2)

מנהל הקרן שם דגש על בחירה וניתוח, גם של הסקטורים המעניינים להשקעה וגם של מניות ספציפיות הנבחרות לקרן.

דמי הניהול בקרן: 1.2% (3)

מספר קרן: 5103593

שתפו: Share: