שוק הגיימינג הוא עולם מעניין. משחק בתוך משחק תעשיית משחקים במאות מיליארדים שנמצאת בתוך המשחק התמידי של שוק הבורסה והמניות.

כבר לפני שנים המשקיעים שמו לב לתעשייה הזאת, שמלהיבה מבוגרים וילדים, והחכמים שביניהם גם השקיעו בה את כספם. בשנים האחרונות זה השתלם ובגדול. התעשייה הזאת כוללת בתוכה תחומי משנה רבים – קונסולות משחקים, ספורט, VR, הימורים, משחקים וירטואליים, משחקים ברשתות החברתיות, משחקים רבודים וגם כאלה באפליקציות. למעשה, למי אין היום גישה למשחקים ברשת? טלפון חכם – יש לכולם, מחשב נייד או נייח – יש לכולם, טלוויזיה חכמה – יש לרבים וכיום, כמעט בכל בית עם ילדים ניתן למצוא גם קונסולת משחק של אחת החברות המובילות. וכשיש קונסולה כזאת, סביר מאוד להניח שתשחקו גם מול מתמודדים שנמצאים מרחק קילומטרים או אפילו מאות קילומטרים מכם, כחלק מתעשיית הסושיאל גיימינג שגם אליה עוד נגיע.

איך יודעים שמדובר בתופעה? תמיד בוחנים קודם את הבית או את הסביבה הקרובה. אם הם בפנים, סביר להניח שגם שאר העולם כבר שם. בשנה האחרונה התרחשה תופעה מעניינת, כמוה לא ראינו אף פעם – כל בני המשפחה היו ביחד, בבית, לחודשים ארוכים. מצד אחד נוצר סיר לחץ משפחתי, ומהצד השני כל אחד קיבל את המרחב לעשות את מה שהוא והיא אוהבים באמת. מי שכבר היה חלק מהתעשייה הזאת, ולא חשוב אם במשחקי מחשב, טלפון, גיימינג ומשחקי רשת, רק הגביר את הנוכחות הווירטואלית שלו. ומי שלא היה, סביר להניח שנכנס פנימה ובהמשך גם נציג בפניכם נתונים שהם לא פחות ממדהימים.

כל השחקנים בתחום הבינו את הפוטנציאל: חברות הענק מיהרו להשיק קונסולות חדשות, חברות המשחקים השיקו משחקים חדשים לטלפון והתעשייה כולה קיבלה זינוק אדיר קדימה, שבא לידי ביטוי גם בביצועי המניות של החברות.

למעשה, אם ניקח את כל תחום התרבות והפנאי, מדובר בתעשייה שעקפה בגודלה את הספורט והסרטים בתור ה-moneymaker המוצלח ביותר. כשבתי הקולנוע סגורים והמגרשים נעולים, לא פלא שבשנת 2020 תחום הגיימינג הוערך בלמעלה מ-162 מיליארד דולרים. הצפי הוא שהעלייה תמשך בצורה דרמטית ותוך חמש שנים כבר יש הערכות לשווי כולל של כ- 300 מיליארד דולרים. זה הרבה כסף. הרבה מאוד כסף שחבל לפספס.

בשנים האחרונות, משנה לשנה, השוק רק הולך ומתפתח ביכולות הטכנולוגיות שלו ולא פחות, ביכולת שלו להביא ערך ללקוחות כמו גם למשקיעות בתחום. גם אנחנו במזרח התיכון מהווים, כך לפחות על פי מגזין פורבס, את אחד השווקים המתפתחים שכדאי לשים אליהם לב בחודשים הקרובים. באזור שלנו מסתתר צפי הכנסות של שישה מיליארד דולרים וקהל צעיר מאוד, בתקופה בה חדירת הניידים לבתים גדולה מאי פעם. ולא מדובר רק בנו, בבועה הקטנה שלנו בישראל. כיום, רק מ-1% מהמשחקים מתורגם לערבית והצפי הוא לזינוק אדיר בהתאמה שלהם לשוק הזה שפוטנציאל הצמיחה שלו הוא מאות מיליוני שחקנים.

התפתחות השוק שונה מיבשת ליבשת, כך שיבשת אסיה מובילה (כמו בתחומים רבים בימינו) והפכה למקור ההכנסות המרכזי בענף. יותר ויותר משחקים מפותחים שם ומוצעים בחינם (בשלב הראשון לפחות, ומתוך מטרה למשוך משתמשים) ובמהלך השנה הקרובה צופים שם 250 מיליון משתמשים במשחקים כאלה ואחרים רק ביבשת עצמה.

באירופה, בשנת 2020 תחום הגיימינג היווה 3% מכלל ההכנסות ביבשת כאשר 51% מהאזרחים שיחקו במשחק כזה או אחר עם ממוצע של למעלה משמונה שעות משחק בשבוע. בשש השנים האחרונות ההכנסות של מפתחי, יוצרי ומשווקי המשחקים עלו ב- 55% ומהנתון הזה כבר אי אפשר להתעלם.

כשמדברים על התעשייה הזאת, אי אפשר להתחמק מיבשת אמריקה ובתוכה, כמובן, ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות. לאחרונה, בכל חודש שמענו על פיתוח חדש, הנפקה חדשה או שבירת שיא נוסף, כשאפשר לציין את המציאות הרבודה והמציאות המדומה כשתי טכנולוגיות שהעיפו את המכירות לשחקים. מספיק להגיד שבתקופה הגרועה ביותר שלושה מכל ארבעה אמריקאים היו בהסגר – ומספר המשחקים רק הלך ועלה. https://www.isfe.eu/wp-content/uploads/2020/08/ISFE-final-1.pdf

אם נוציא לרגע מתוך כל עולם הגיימינג אך ורק את הגאמבלינג (משחקי הימורים) נגלה גם שם פריחה והפעם עם סיבה ברורה: נכון להיום, ובזכות שינוי בחקיקה, יש כבר עשרות מדינות בארצות הברית שמאפשרות הימורי ספורט חוקיים ברשת וישנן רבות נוספות שצפויות לעשות זאת בקרוב. שוק משחקי ההימורים החוקיים באינטרנט גלגל בשנת 2020 למעלה מ-66 מיליארד דולרים. יש החוזים כי עד שנת 2028 יגיע השוק לשווי של כ-160 מיליארד דולרים. מדובר על חברות שיתעשרו בגדול, על מקומות פרנסה רבים שיפתחו וכן, גם על משקיעים שידעו לשים את הז’יטון הנכון בבורסה רגע לפני שהתעשייה הזאת תתפרץ בענק. נכון להיום, הסיכון הגלום בקזינו הוא התמכרות וריסוק כלכלי מבוקר, לפחות בחברות הפועלות בזירה הזו באופן חוקי ויכולות להגיע להיסחר בבורסה.

לפני סיום, קצת גאווה ישראלית. אין עוררין על כך שאנחנו מעצמה צבאית, שיש לנו לא מעט פרסי נובל בארון ושהמוח הישראלי הביא לנו הרבה כבוד ומיליארדי דולרים מעבר לים. גוגל, מיקרוסופט ופייסבוק קנו כאן לא מעט חברות, אבל יש גם כאלה שמנהלות את האימפריות שלהן מכאן. רבות מהן פועלות בתחום המשחקים ברשת.

מספיק להסתכל על פלייטיקה, ענקית המשחקים מישראל, שביום הנפקתה בנאסד”ק הגיעה לשווי של 11.7 מיליארד דולר ועד לסוף היום המסכים כבר הראו שווי של למעלה מ-13 מיליארד דולרים. מדהים לחשוב שאותה חברה הוקמה רק לפני עשור, עם עשרה עובדים, מעל למכבסה ברחוב קטן בתל אביב. גם במקרה הזה סיפר מנכ”ל החברה שהקורונה עשתה להם רק טוב – גידול של קרוב ל-30% בהכנסות החברה. וחשוב להזכיר, ענקית המשחקים היא רק אחת מכ-400 חברות שפועלות בתחום בישראל, והמספר רק הולך וגדל מחודש לחודש.

המהפכה הזאת החלה לפני למעלה משני עשורים כשהושקו החנויות הווירטואליות של גוגל ואפל, המשיכה עם אנגרי בירדס וקאנדי קראש והדרך לפסגה עדיין רחוקה. מה יקרה ב-2021? השמיים הם הגבול, ונראה שתעשיית הגיימינג תחצה גם אותם. רק השבוע גילינו שגם נטפליקס בודקת את האפשרות להיכנס לתחום, וכאן כבר מדובר בשינוי כל חוקי המשחק.

רבים חושבים שהתחום הזה עוד רחוק ממימוש הפוטנציאל שלו, וגם המומחים הגדולים לוטשים אליו עיניים בתחזית אופטימית במיוחד. “גיימינג הוא הפרידגמה החדשה”, אמר לאחרונה מייקל וולף, מנכ”ל חברת הייעוץ לטכנולוגיה ומדיה Acticate Consulting. “כל מה שאפשר לעשות כיום באופן דיגיטלי, נוכל לעשות בתחום הגיימינג. אנחנו מדברים על בידור, ספורט, ומוזיקה והכול עם הרבה משתתפים ואפילו חתונות נעשה עוד מעט בעולם הזה”.

שתפו: Share: