עודכן באוגוסט 2019

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות

 

הנה תקציר 2019 (עד כה) בשוק ההון:

ינואר 2019 תיקן את המפולת של דצמבר 2018.

יוני האחרון תיקן את הירידות החדות של מאי.

בינתיים, אוגוסט 2019 התחיל רע – ירידות חדות בכל הבורסות החשובות וחזרה של אווירת פחד לשווקים, בגלל מלחמת הסחר וחריקות במסרים של הבנק המרכזי בארה”ב.

אז… האם אוגוסט יהיה חודש גרוע להשקעות ולחסכונות של כולנו?

טוב, שמישהו יביא את כדור הבדולח…

מה שחשוב לזכור זה שתקופה של ירידות חדות היא חלק בלתי נפרד משוק ההון. תקופות כאלה היו כאן תמיד ואין שום ספק שיהיו עוד מהן.

 ככה זה.

ככה בנויים שוקי הכסף.

 

למעשה, כמעט בכל שנה נתונה, לא משנה אם בסוף היא חיובית או שלילית, יש תקופה בה השוק יורד בכ-15%.

עכשיו, הנה העובדה הכואבת: רובנו המוחלט לא מגיבים טוב למצבים של ירידות חדות בשווקים ותנודתיות. רובנו גם נעשה טעויות בתקופות כאלה, ויכול להיות שנגרום לתיק ההשקעות שלנו נזקים שיקח שנים ארוכות, אם בכלל, לתקן אותם.

למה זה ככה?

כי אנחנו יצורים לא רציונליים.

כי אנחנו מושפעים מאוד מדעות, חדשות ומרעש.

כי המוח שלנו מתוכנת לשנוא הפסדים, אפילו לתעב אותם, ולנסות ממש חזק להימנע מהם.

 

אז בכל זאת, איך נוכל כמשקיעים וכחוסכים לצלוח תקופה של ירידות חדות בשוק ההון, במינימום טעויות שיפגעו בכסף שלנו בהמשך הדרך?

הנה ארבע נקודות למחשבה ועוד אנקדוטה מפתיעה:

 

1// לחשוש – כן. למכור – לא.

לפחד מירידות בשוק זה טבעי ומובן לגמרי. זה לא פשוט לעמוד מהצד ולראות את הכסף מאבד מערכו, לפעמים ממש בצניחה חופשית.

אבל, בימים כאלה אולי צריך לחזור על זה בשקט בלב, ממש כמו מנטרה: ירידות הן לא סיבה למכור ניירות ערך.

אם אנחנו יוצאים מהשוק כשהוא נמצא למטה, סביר להניח שנפספס את גל העליות שיגיע כשהשוק ישנה כיוון.

למשל, בואו נציץ במספרים של “מפולת” דצמבר 2018 והיפוך המגמה בינואר 2019:

באמצע ינואר, מדד S&P 500 זינק כבר ב-15% מהשפל אליו הגיע ב-24 בדצמבר 2018.

מדד נאסד”ק זינק אז בכ-18% מהשפל.

תיק השקעות (ובוודאי גם פנסיה, גמל והשתלמות) הם כספים המיועדים לטווח בינוני-ארוך, למספר שנים קדימה לפחות. לכן, צריך להתייחס להשקעה בהם בהתאם – להתמיד ולנסות להתגבר על הכשלים ההתנהגותיים שלנו כבני אדם בדרך לשם. זו הדרך להצליח בהשקעות ובחיסכון.

 

2// להבין שאנחנו לא רציונליים

החוקרים כהנמן (שזכה בפרס נובל לכלכלה) וטברסקי גילו במחקרים שלהם שאנשים כל כך שונאים להפסיד, עד שהם מוכנים ליטול על עצמם סיכונים לא רציונליים בניסיון להימנע מהפסד.

מה שעוד הם גילו זה שאנחנו שונאים להפסיד יותר ממה שאנחנו אוהבים להרוויח. אנחנו מעדיפים לממש רווח קטן ודאי על פי האפשרות לזכות ברווח גדול יותר שאיננו ודאי. זה קורה אפילו כשהרווח הבלתי-ודאי גדול מספיק כדי לפצות על הסיכון הכרוך בחוסר הוודאות.

אז אנחנו, בני האדם, יצורים ממש לא רציונליים. לראות את הכסף שלנו מתאדה בקצב מהיר – זה יכול לגרום לנו לפאניקה ולאיבוד הצפון.

מה עושים במקרה כזה? מרימים טלפון למנהל/ת ההשקעות או ליועץ/ת בבנק, שכנראה כבר חוו משבר או שניים בקריירה שלהם. דעה נוספת, מנותקת רגשית, היא אף פעם לא רעיון רע, וזה נכון גם לגבי כסף.

 

3// אין ספור אזהרות, תחזיות ודעות.

ששש… קצת שקט.

יצא לכם לראות עיתונים כלכליים, או לראות דיווחים במהדורות החדשות על הירידות בשוקי הכסף בדצמבר?

הו… האימה! בכל משבר זה נראה שהעיתונות מספידה את הבורסות ובכלל, מורידה לאסלה את כל שוקי הכסף.

מחקר חדש של מחלקת המחקר בבנק ישראל מצא שהעיתונות נוטה לדווח על ירידות בבורסה בהיקף כפול מאשר על עליות בבורסה. המחקר מצא שכמעט כל העיתונים בישראל נטו להבליט יותר ידיעות בעלות סנטימנט שלילי לעומת ידיעות בעלות סנטימנט חיובי.

אז מה המסקנה? לעשות קצת דיאטת עיתונות כלכלית בתקופות רעות בשוקי הכסף, וגם להנמיך קצת את הווליום של החדשות בטלוויזיה.

זה לא שגם אנחנו חושבים שהתקשורת אשמה בכל, אלא שלאור תוצאות המחקר שהבאנו פה, זו המלצה מתבקשת.

כי הרי מה המשמעות של התנודתיות החזקה בשווקים בעבור ההשקעות, ובכלל, בעבור התוכניות הפיננסיות שלכם אם אתם לא מושכים את כל הכסף מחר או בחודש הבא?

 

4// לראות את התמונה הגדולה

זה חשוב, אז נכתוב את זה שוב: תשאלו את עצמכם – מה ההשפעה של שנה לא טובה על התוכניות הפיננסיות שלכם/ן?

בכנות, התשובה הכי פשוטה היא שלא צריכה להיות לכך שום השפעה, כל עוד אתם דבקים בתוכנית הפיננסית שלכם. תמיד היו ותמיד יהיו שנים לא טובות בשוקי ההון גם במניות וגם באיגרות חוב. ו… מה לעשות, לפעמים גם עלולות להיות מספר שנים לא טובות ברצף, בדיוק כפי שבשנים האחרונות היו מספר שנים חיוביות ברצף.

ובכלל, אם אתם נמצאים במצב “צבירה”, כלומר מגדילים את החיסכון וההשקעה לטווח ארוך, כדאי לזכור שמשברים בשוק ההון גם מייצרים הזדמנות קנייה. הכסף שלכם יכול לקנות נכסים פיננסיים במחיר נמוך יותר. כל עוד התיק יהיה מאוזן בהתאם לאלוקציה (הקצאת נכסים) שבחרתם בה, או שמנהל/ת השקעות התאימו בעבורכם, אתם כנראה בדרך הנכונה.

 

ואנקדוטה מפתיעה

מי משיג את התשואות הגבוהות ביותר? אנשים שהלכו לעולמם.

לא, זו לא התחכמות. חברת קרנות הנאמנות האמריקאית “פידליטי” בדקה ומצאה את זה. זה קורה כי הם כבר לא יכולים להיות לא רציונליים. הם לא יכולים להתפתות למכור בשפל ולקנות בשיא.

אז לסיום, בקיצור:

  • כסף צריך להיות תמיד מנוהל. ככלל. יש תקופה רעה? טובה? העבר הוכיח שלאורך זמן השקעות נושאות רווחים יפים, גם אם יש שנים יותר טובות ושנים פחות טובות.
  • הלקח הכי חשוב, אותו אנחנו לומדים פעם אחרי פעם אחרי פעם: מי שמשקיע/ה או חוסך/ת לטווח בינוני-ארוך לא צריך/ה לנסות לתזמן מתי השווקים יעלו או ירדו ולשנות באופן תכוף את מבנה תיק ההשקעות. אלה פעולות שגורמות את הנזק הגדול ביותר לתיק ההשקעות.
  • זה לא אומר שאין מקום בכלל לשינויים בתיק ההשקעות, אבל כדאי להתייעץ לפני שמבצעים אותם. אפשר להתייעץ עם יועץ/ת ההשקעות או עם מנהל/ת תיק ההשקעות האישי שלכם/ן, ולו רק בשביל להתגבר על הטיית חוסר הרציונליות הטבועה בנו, בני אדם, ולשמוע דעה נוספת.

עכשיו, כמה מילים לגבי תיק השקעות שמנוהל בבית השקעות או בחברה פיננסית אחרת: אם הכסף שלכם מנוהל בחברה עם קילומטראז’ משמעותי (כמו IBI), אז תהיו בטוחים שמי שמנהל/ת לכם את התיק כבר עבר/ה משבר אחד או שניים או יותר בשוק ההון.

יש לזה משמעות גדולה. כאמור, משבר בשווקים מייצר הרבה רעש, דעות וגם טלפונים. כדי להמשיך קדימה בשיקול דעת, נדרש ניסיון במצבים כאלה, בדיוק כפי שכל אחד מאיתנו למד משהו אחד או שניים ממשבר שהיה לנו בחיים.

אז אם אתם לקוחות שלנו, אנחנו ממשיכים לשמור על הקצאת הנכסים (אלוקציה) שהותאמה בעבורכם, בהתאם למטרות ולצרכים שהגדרתם לנו. ואם אתם מנהלים את תיק ההשקעות שלכם לבד, אולי זה זמן טוב להסתכל על הקצאת הנכסים בתיק, ואולי לבצע “איזון מחדש” (rebalance) שלהם, כך שיתאימו למטרות ולצרכים שהגדרתם בעבור הכסף.

יש לכם שאלה? אפשר לעזור? מוזמנים ומוזמנות ליצור איתנו קשר.

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.