4-קושיות

(נכתב באפריל 2014)

 

1. חרוסת מתוקה: רפי, בוא נתחיל מהדברים הטובים. מהן נקודות החוזקה של המשק הישראלי כיום?

בהחלט יש כאלו. נתחיל בכל מה שקורה במגזר הטכנולוגיה, שהוא החזק ביותר בכלכלה הישראלית כיום. הפוקוס של בנק ישראל הוא על השקל החזק והיצואנים, אבל יש לנו גם נתח הולך וגדל של היצוא שאינו רגיש לשער חליפין ומי שאחראי לו הוא מגזר הטכנולוגיה. אמנם מספר האנשים המועסקים בסקטור זה קטן ביחס להיקף הכספי, אבל זה לא בגלל שלא רוצים להעסיק אלא בגלל שמעט אנשים מייצרים ערך רב. למשל, חברת ווייז – כמה אנשים צריך כדי לפתח את הפתרון עליו מבוססת החברה?

נקודה נוספת לחיוב היא שהשלכות המחאה החברתית – שאמנם מגיעות בעיכוב מה – לוקחות אט אט את המשק הישראלי למקום טוב יותר. אנחנו הולכים בדרך הנכונה. הדוגמא הבולטת ביותר היא בתחום הסלולר וכעת מדברים גם על תחום המזון. יכול להיות שהרפורמה הראשונה לא תהיה הכי מוצלחת אבל גם אם יהיו סטיות בדרך, בסך הכל אנו נמצאים על המסלול הנכון.

אי אפשר שלא לציין את השפעת תגליות הגז על המשק הישראלי. הדבר בא לביטוי בתלות שתלך ותפחת ביבוא אנרגיה למשק, בהוזלת עלויות הייצור לתעשייה, בעלייה בהכנסות המדינה ממיסים ותמלוגים ובירידה בפרמיית הסיכון הנתפסת של המשק.

גם בתחום הדיור, קיים רצון ויש נכונות לטפל במחירים הגבוהים ובעיוותים נוספים, גם אם עושים טעויות בדרך. קיים נסיון אמיתי ללכת לקראת פתרונות ולהכניס שפיות לשוק. הסדרת שוק השכירות, למשל, היא צעד בהחלט חיובי. היא מכוונת, בין היתר, לצמצום היכולת של המשכיר להעלות את שכר הדירה בשיעורים גבוהים, מה שעשוי להקטין את התמריץ לרכישת דירות על ידי משקיעים.

2. חזרת חריפה: אם כבר נגענו בתחום הדיור, אז מה דעתך על יוזמת 0% מע”מ על דירה?

זה צעד שישיג את המטרה ההפוכה כי הבעיה בשוק הנדל”ן היא עודף ביקוש וצעד כזה רק יגביר את הביקוש. הצעד הנכון הוא הקטנת ביקוש מצד משקיעים, גם באמצעות מיסוי.

3. מרור 1: מהן נקודות החולשה של הכלכלה הישראלית?

המשק צומח בשיעורים נמוכים ביחס לשנים קודמות. החשש הוא שהצמיחה החלשה בעולם, בשילוב עם השקל החזק ימשיכו למתן את היצוא. בנוסף, הצעדים שמבצעת הממשלה בשנים האחרונות לפתרון בעיית יוקר המחיה אינם מספיקים, וזוהי משקולת כבדה על הצריכה הפרטית, הבאה לביטוי באינפלציה נמוכה בשנה-שנתיים האחרונות.

4. מרור 2: מהו הסיכון הגדול ביותר למשק הישראלי בנקודת הזמן הנוכחית?

שוק הנדל”ן, בשל העליה הניכרת בחשיפה ובמינוף של משקי הבית בשנים האחרונות. אמנם אנו עדים לנסיונות לתקן, אך בנקודת הזמן הנוכחית, המשק חשוף מאוד למצב של הרעה בשוק התעסוקה, אם תחול הרעה במצב הכלכלה העולמית. תרחיש מסוג זה מתגלגל מהר מאוד לירידה ביכולת ההחזר של משקי הבית. סיכון נוסף לשוק הנדל”ן מגיע גם מכיוון הריבית, כלומר – תרחיש של עלייה בריבית, אם כי הסיכוי לו נראה נמוך בשנה-שנתיים הקרובות.

5. אפיקומן: בוא נעמיק מעט בנושא שיעור הריבית – האם היא נגעה בתחתית או שקיים סיכוי לירידה נוספת?

אמנם בארה”ב נרמז באחרונה על עליית הריבית בתחילת 2015 אך זה תלוי במידה ניכרת בשיפור במצב המשק. בשנים האחרונות התחזיות דיברו על צמיחה חזקה יותר של המשק האמריקאי אבל הן התבררו כאופטימיות מדי. לכן, לא הייתי נחפז לצפות להעלאות ריבית שם במהלך 2015.


בישראל, העלאת ריבית נראית רחוקה אף יותר. להערכתי, קיים סיכוי גבוה יותר להפחתת ריבית נוספת על ידי בנק ישראל מאשר להעלאתה. הסיבות העיקריות לכך הן אינפלציה נמוכה ושקל חזק. אנו רואים את המאמצים החזקים של בנק ישראל לבלום את התחזקות השקל והעלאת ריבית תעבוד בכיוון ההפוך.

רפי גוזלן

רפי גוזלן

כלכלן ראשי,IBI בית השקעות

שתפו: Share: