סיפורים-כלכליים

(נכתב בפברואר 2015)

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

הרחבה כמותית באירופה

סוף סוף, הפתעה לטובה מהבנק המרכזי באירופה (ECB) – “הרחבה כמותית” בהיקף של 60 מיליארד יורו בחודש ובסכום כולל של טריליון יורו לפחות. הרחבה כזו נועדה לאושש את הכלכלה המקרטעת של גוש היורו. רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב- IBI, מסביר כי “לכאורה, העוגן של התוכנית הוא רכישות חודשיות של 60 מיליארד יורו החל מחודש מרץ הקרוב ועד לחודש ספטמבר 2016, אך מה שיקבע את בפועל את משך התוכנית והיקפה הוא השינוי בסביבת האינפלציה בגוש האירו”. במהלך ינואר פורסם כי אירופה בדפלציה, כלומר מצב של אינפלציה שלילית.

ההרחבה הכמותית ושוקי המניות

“ניסיון השנים האחרונות ביישום תוכנית ‘הרחבה כמותית’ אינו מעודד מבחינת ההשפעה על הכלכלה הריאלית, אך בהחלט משמעותי כאשר מתמקדים בשווקים הפיננסיים. קיים מתאם גבוה בין ההרחבה הכמותית בארה”ב לבין הביצועים של מדדי המניות. מעניין לראות את הפיגור של מדד המניות האירופאי ביחס לאמריקאי, וזה עוד בניטרול השפעת היורו. הגרף למטה מציג את ההשפעה הניכרת של הרחבת המאזן של ה- FED  (הבנק המרכזי בארה”ב) בשנים האחרונות על מדד המניות S&P 500 האמריקאי. באופן דומה, אנו מעריכים כי תהליך הרחבת המאזן הממושך בגוש היורו צפוי להשפיע על ביצועים עודפים של נכסי הסיכון האירופאיים, בפרט בנטרול המטבע”.

גרף פנימי סיפורים כלכליים (2)

היורו בשפל – גם מול השקל

“ההפתעה שסיפק המהלך של הבנק המרכזי באירופה ביחס לציפיות המוקדמות איפשרה לו להשיג את האפקט המירבי מבחינת שער חליפין. היורו, במונחי סל, נחלש מתחילת ינואר בכ- 6% והשלים פיחות של 10% בשנה האחרונה”. היורו נלחש מאוד גם מול השקל. נכון לסוף ינואר הוא נסחר בשער שפל של 12 שנה, כ- 4.5 ש”ח לדולר.

 הריבית בישראל – תמיד אפשר להוריד עוד

“המהלך של הבנק המרכזי באירופה מעלה את ההסתברות להפחתת ריבית בישראל בחודשים הקרובים. זאת מכיוון שלבנק ישראל יש תלות גבוהה בשער החליפין של השקל כגורם המשפיע על סביבת האינפלציה בישראל (כמו בעולם, גם אצלנו היא נמוכה). בנוסף, שער החליפין של השקל מקבל תמיכה מהשיפור בתנאי הסחר, כתוצאה מהצניחה במחירי הנפט, גורם נוסף המחזק את השקל הוא עלייה ניכרת בהשקעות הישירות שנרשמה לאחרונה, עם גל מכירות וגיוסי הון של חברות היי-טק מקומיות.

ריבית בנק ישראל עומדת כיום על 0.25% – שפל כל הזמנים. אז מה נותר עוד בארגז הכלים של בנק ישראל? בשלב הראשון צפויה הפחתת ריבית נוספת, שעשויה להגיע במצטבר ל- 15-20 נקודות בסיס, ייתכן גם בשתי פעימות של 10 נ”ב. בהמשך, במידת הצורך, בנק ישראל עשוי להשתמש בהכוונה עתידית, ועשוי לשדר מסר ולפיו הריבית המקומית תישאר נמוכה מזו שבארה”ב לפרק זמן ממושך.

הכלכלה הישראלית – שיפור בפעילות אבל…

בפעילות המשק במהלך הרביע האחרון של השנה נרשמה התאוששות, וזאת לאחר הצמיחה האפסית שנרשמה  ברביע השלישי. המדד המשולב עלה בדצמבר בשיעור של 0.3%, והשלים עלייה של 0.6% לעומת הרביע השלישי של השנה, עליה המהווה אינדיקציה לצמיחה של כ-2.5% בתוצר העסקי במהלך הרביע. אבל, בהתחשב באינדיקטורים המובילים לפעילות המשק, השיפור ברביע האחרון מהווה בעיקר פיצוי על הרבעונים הקודמים ולא נקודת מפנה לעבר קצבי צמיחה גבוהים יותר באופן משמעותי. בנוסף, קיים משקל נגדי לשיפור הזה – תחזית הצמיחה והסחר העולמיים של קרן המטבע ל-2015, שעודכנה (שוב) כלפי מטה. היא עומדת כעת על 3.5% לעומת תחזית קודמת לקצב צמיחה של 3.8%.

גרף פנימי סיפורים כלכליים


עדכון תחזית הצמיחה העולמית כלפי מטה מהווה התפתחות שלילית ליצוא הישראלי, המאופיין במתאם גבוה למדי למשתנה זה. בהנחה כי הצמיחה של הסחר העולמי תעמוד על 3.8%, אנו מצפים לגידול של כ- 3% ביצוא ב- 2015″.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: