מסחר בשוק ההון

אם קראתם/ן כבר את הכתבה "מה עשה הכסף שלנו בדצמבר וב- 2015", אז ראיתם/ן שהשנה הסתיימה בתשואה אפסית-שלילית בארה"ב, עליות קלות בתל אביב ואתגרים לא מעטים.

אז מה עכשיו? מה צפוי ב- 2016?

במחצית דצמבר קיימנו מסיבת עיתונאים ובה הצגנו את תחזיותינו לשנה שהחלה. אחד המסרים המרכזיים שעלו בה הוא שכמו ב- 2015 כך גם ב- 2016  יש מקום להוריד ציפיות לגבי רווחים בשוק ההון, וקיימת עדיפות למניות בשווקים בחו"ל על פני השוק המקומי, ובפרט בשווקים מפותחים – ארה"ב, אירופה ויפן, כך לדעתו של ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות בכיר.

עדו קוק, מנכ"ל IBI, אמר כי אנו צפויים לחיות עם כמה שנים של ריביות נמוכות, וזה יוצר צורך לייצר נכסים אלטרנטיביים עם תשואות גבוהות יותר. "אנו מאמינים שחשוב שללקוחות יהיה סל מוצרים מגוון יותר, עם נגיעה אלטרנטיבית ומתאם נמוך ככל שניתן לשווקים המסורתיים".


ישראל: הצמיחה תוסיף להיות נמוכה וגם האינפלציה

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ומנהל המחלקה הכלכלית, העריך כי קצב הצמיחה בישראל יעמוד ב- 2016 על 2.4%, ותמהיל הצמיחה ימשיך להישען על צריכה פרטית, לעומת המשך חולשה של היצוא מישראל.

רפי מעריך כי גם ב- 2016 צפוי קצב האינפלציה להיות מתחת ליעד ולעמוד על כ-0.5%. שיעור הריבית במשק צפוי להישאר ברמה הנוכחית או שהוא יופחת פעם נוספת, וזאת בתרחיש של הרעה משמעותית במצב הכלכלה הגלובאלית.

במחירי הנדל"ן בישראל לא צפוי ב-2016 שינוי משמעותי, אך לצד זאת, הוא העריך, כי קיים סיכוי גבוה לירידת מחירים בטווח הארוך יותר.


בעולם: כמו בישראל

בנוגע לכלכלה העולמית, רפי מעריך כי הצמיחה הגלובאלית תמשיך להיות בקצבים מתונים, ותתאפיין בהמשך חוסר סנכרון בין ארה"ב לשאר העולם. השווקים המתעוררים יוסיפו להיות החוליה החלשה, והאינפלציה תוסיף להיות נמוכה. כמו כן, ההערכה היא שה- FED האמריקאי (הבנק המרכזי בארה"ב) יתקשה להתניע מהלך ממושך של העלאות ריבית.


"שגר ושכח" בתיק ההשקעות? לא רעיון טוב

אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי, סבורה כי חדשות לבקרים מתרחשים ארועים בעלי משמעות כלכלית כבדת משקל, כגון ירידת מחירי הנפט או משבר אשראי בסין, וכל ארוע כזה מביא עימו הזדמנויות השקעה שונות. אם לפני חמש שנים חיפשנו מגמות וטרנדים ברורים, כיום ההזדמנויות הן הרבה יותר נקודתיות ודורשות מחקר ומעקב. "שגר ושכח" אף פעם לא היתה מדיניות נכונה לשוק ההון, ובין שפע הזדמנויות ההשקעה האפשריות, לבין השינויים הרבים שאנו חווים בעולם סביבנו, שיטה זו הפכה לכמעט בלתי אפשרית.


מבנה תיק השקעות ל- 2016

מניות: למרות מחירן המלא והסיכון, עדיין יש לשלב מניות בתיק של חיסכון ארוך טווח. 10% בתיקים סולידיים, 30% בתיקים עם רמת סיכון גבוהה יותר. כדאי להתמקד במניות בשווקים מפותחים: ארה"ב, אירופה, יפן; בהשקעה באירופה וביפן עדיף עדיין לגדר את המטבע המקומי; קיימת עדיפות למניות בשווקים בחו"ל על פני השוק המקומי.

אג"ח: עדיין קיימת עדיפות לאפיק השקלי על פני הצמוד. האפיק הקונצרני יהיה מקור התשואה העיקרי ב- 2016 בחלק האג"ח של התיק, לכן, אנו ממליצים על חלוקה של חצי ממשלתי וחצי קונצרני באפיק האג"ח, כשחצי ממנו בחו"ל.


אג"ח בחו"ל – איפה?

אביחי שורצקי, אסטרטג ראשי לשווקים בינלאומיים, אמר כי שוק החוב הגלובאלי מהווה אלטרנטיבת השקעה אטרקטיבית בתקופה הנוכחית, ובדגש על "פליין ונילה" – אג"ח של חברות בארה"ב הזוכות לדירוג השקעה ונסחרות בתשואה של מעל ל-4% לטווח של 10 שנים.

יאן טויטש, מנהל השקעות ראשי אג"ח חו"ל, ציין כי השקעה באג"ח באירופה פחות מעניינת מאחר שההרחבה הכמותית ביבשת צפויה להימשך, לצד צמיחה נמוכה ופיגועי טרור נוספים שעלולים לפקוד את האזור. יוצאת מן הכלל, לדבריו, היא בריטניה, שנמצאת בתהליך העלאת הריבית תוך הפנמת המציאות הגיאו-פוליטית החדשה בעולם.

גם מרתה נדלר, מנהלת מחלקת תיקי לקוחות מוסדיים סבורה כי בשל התנודתיות הגבוהה בשווקים תהיה חשיבות בשנה הקרובה לאילו ניירות ערך בוחרים, ובאיזה סקטורים, לא פחות מאשר לאחזקה הכוללת באפיק המנייתי.

שתפו עם חברים :