שובו-של-הדולר

יאן טויטש, מנהל תחום אג"ח בינלאומיות, IBI קרנות נאמנות
(נכתב באוקטובר 2014)


הנבואה ניתנה לשוטים, כך אומרים, ונראה שאין נכון מזה בכל הקשור להתנהגות מטבעות. בסוף 2013 רבים דיברו על התרסקותו העתידית של הדולר אל מתחת לרף של שלושה שקלים. הם נימקו זאת בסיבות אובייקטיביות רבות, ביניהן: עודפי מט"ח שייצברו בישראל בזכות הגז הטבעי, המשך זרימת כסף לישראל מאקזיטים יזמיים בהיי-טק וצמיחה מוגברת במשק הישראלי.

היה קל לדבר בסוף 2013 על המשך התרסקותו של הדולר. לפי דירוג של חברת בלומברג את ביצועיהם של 32 המטבעות החשובים בעולם, ב- 2013 השקל היה המטבע החזק ביותר, עם יסוף בשיעור של 7.49% מול הדולר.

ומה קורה ב-2014? ב- 24 ביולי הדולר הגיע לשפל של 3.402 ₪ לדולר, שערו הנמוך ביותר מאז 8 ביולי 2011. אלא שבמהלך הרבעון השלישי התהפכה המגמה וביום הראשון של אוקטובר הוא הגיע כבר לשער של 3.66 ₪, פיחות של כ- 8% בשלושה חודשים.

אז...האם הסיפור המרכזי של 2014 הוא שובו של הדולר? מה משפיע על התחזקותו ומה צפוי בהמשך? (כן, אנחנו זוכרים, הנבואה ניתנה לשוטים..).

ריבית. מרבית הכלכלנים בשוק מעריכים כי הפדרל ריזרב (הבנק האמריקאי המרכזי) יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב במהלך השנה הבאה. אמנם יש חילוקי דעות על תאריך ההתחלה, קצב ההעלאות, תאריך הסיום וגובה הריבית בסיום התהליך, אך רוב הבנקים בעולם סבורים כי הריבית תעלה ל- 2.75% עד 3.75% במספר העלאות ריבית אשר יסתיימו בעוד כשלוש וחצי עד ארבע שנים. העלאות אלה מתאפשרות בזכות מצבו החזק של המשק האמריקאי. הדולר שב למשחק גם כי העלאת ריבית, או צפי לכזו, מחזקת את המטבע המקומי.

משק אמריקאי חזק. כולנו יודעים שהכלכלה האמריקאית היא (עדיין) הגדולה בעולם. אנו גם יודעים שהחברות האמריקאיות מנוהלות טוב יותר מרוב החברות האחרות בעולם. עובדות ידועות פחות הן הקיטון העצום בחובות החברות והיחידים בארה"ב אחרי המשבר, התייעלותן של החברות, והפער הנרחב שנפתח בין כלכלת ארה"ב לכלכלות אחרות, ובראשן גוש היורו (כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח בשיעור גבוה גם מזה של ישראל, הן ב- 2014 והן ב- 2015). מנגד, הממשלה האמריקאית צברה חובות ענקיים לאחר משבר 2008. ובכל זאת, כשמשקללים את כל הגורמים, ארה"ב נמצאת כרגע ביתרון מול שאר העולם, דומה לזה שהיה לה בתחילת עידן האינטרנט בסוף שנת 1995.

מה קרה לדולר בעידן האינטרנט? התשובה מדהימה למדי. בשנים 1996-2000, התחזק הדולר מול 30 מתוך 32 המטבעות העיקריים בעולם. שני המטבעות היחידים שהתחזקו מול הדולר, עלו מולו בפחות מחצי אחוז. ומה קרה לאלה שנחלשו? הנה חלק מהמספרים: שלושה עשר מטבעות נחלשו בשיעור של בין 25% ל- 50%. שבעה מטבעות נחלשו בשיעור גבוה מ- 50%.

 

כיצד משפיעה התחזקות הדולר על תיק ההשקעות?

עוצמת השקל עד לשנת 2014 גרמה לכך שהשקעה סולידת בחו"ל, למשל באיגרות חוב ממשלתיות או קונצרניות (אג"ח שהונפקו על ידי חברות) היתה כדאית פחות מהשקעה באיגרות חוב של מנפיקים ישראליים בש"ח. אולם התחזקות הדולר (והיחלשות השקל) עשויה להיות מתאימה להקטנת הסיכון בתיק ההשקעות באמצעות הוספת נכסים דולריים סולידיים בחו"ל.

אם אתם פחות מכירים מוצרי השקעה דולריים סולידיים בחו"ל, למשל קרנות אג"ח, אינכם לבד. אחוז קטן מאוד מנכסי הציבור נמצא באג"ח בחו"ל. להערכתנו מצב זה ישתנה, בדיוק כפי שהשתנתה העדפת הציבור לפיזור תיק המניות שלו. לפני עשור ויותר, הרוב המכריע של נכסיו המנייתיים של הציבור היה במניות ישראליות ("הטיית מולדת"; Home bias). אפילו מדד כמו ה- S&P 500 נחשב אז להשקעה אקזוטית אבל כיום מדד זה נחשב אצל רבים ממנהלי ההשקעות למרכזי בבניית תיק השקעות מנייתי.

 

לפני סיום:

האם הדולר צפוי לעלות בשיעורים דומים לאלה של עידן האינטרנט גם בחמש השנים הקרובות? קרוב לוודאי שלא. המשק האמריקאי אמנם חזק אך הדומיננטיות של ארה"ב בעולם חלשה משהייתה בעבר. אבל, כשהבנק האמריקאי המרכזי יתחיל להעלות ריבית, עם צמיחה של למעלה מ- 3% של הכלכלה האמריקאית, לא יהיה זה חכם לעמוד בדרכו. בכל מקרה, טרם השקעה, תמיד עדיף להיוועץ עם מומחה, בפרט בשוק מורכב כמו שוק האג"ח הגלובאלי.

שתפו עם חברים :