תשואה-מרשימה-במדד

(נכתב באפריל 2015)

חודש מרץ התאפיין במגמה מעורבת בשווקים ברחבי העולם. השווקים באירופה ויפן, הנהנים מהרחבה כמותית, המשיכו במגמה החיובית של החודשים האחרונים. לעומתם, השוק האמריקאי רשם ירידות, כשברקע נמשך החיפוש אחר אישורים לעליית ריבית קרובה בארה”ב. בישראל, מדד ת”א 25 נעל חודש עם תשואה מרשימה של 7%.
בארה”ב– סיכום הציטוטים השונים של חברי הבנק המרכזי האמריקאי (FED) מובילים למסקנה כי הם מנסים להרגיל את השווקים לעליית ריבית השנה, אך כנראה שזה לא יקרה לפני סוף השנה או אפילו מעבר לכך. כך או כך, לא ברור, גם לבנק המרכזי עצמו, המתווה ביום שאחרי.
מרבית נתוני המקרו שהתפרסמו במהלך מרץ בארה”ב היו חלשים מצפי האנליסטים. הזמנות מוצרים בני- קיימא רשמו ירידה של 1.4% (מול צפי לעליה של 0.3%). המטבע האמריקאי החזק, שרשם עליה של כ- 20% מול סל המטבעות בתשעת החודשים האחרונים, צפוי להקשות על הכלכלה האמריקאית לצמוח בקצב הרצוי.
באירופה– מדדי המניות חתמו רבעון ראשון עם תשואה ממוצעת דו ספרתית מרשימה. מדד הדאקס הגרמני הוביל, עם עליה של כ- 22% מתחילת השנה.
נתוני המאקרו מגוש האירו ממשיכים במגמת שיפור. החודש בלט מדד מנהלי הרכש המשוקלל אשר טיפס מעבר לתחזיות, לרמה של 54.1 נקודות. מדובר ברמה הגבוהה ביותר של המדד בשלוש וחצי השנים האחרונות.
בעולם– בסין, מדד מנהלי הרכש לחודש מרץ ירד ל- 49.2 נקודות הרמה הנמוכה ביותר ב 11 החודשים האחרונים. נתון זה מצטרף למגמת הנתונים האחרונים, המעידים על המשך התמתנות הצמיחה במדינה.
בישראל– בנק ישראל הותיר את הריבית במשק לחודש מרץ ללא שינוי. בשוק היתה ציפייה שונה מהרגיל, להשקת תוכנית הקלה כמותית, דומה לזו שהונהגה בעבר בארה”ב ומתרחשת בימים אלו באירופה. עם זאת, האכזבה מאי-השקה של תוכנית כזו פסחה על השווקים ומדד ת”א 25 רשם תשואה חודשית מרשימה של כ- 7%.
חטיבת המחקר של בנק ישראל פירסמה את תחזיותייה לשנתיים הקרובות, וצופה כי האינפלציה ב- 2015 תהיה שלילית ותסתכם ב 0.1%-.
מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר רשם ירידה של 0.7%, כצפוי. מרבית הירידה מיוחסת להוזלה במחירי החשמל וירידה במחירי הדלק. המדדים הקרובים צפויים להיות חיוביים. הבחירות מאחורינו, יש לנו ראש ממשלה חדש-ישן. נוכל רק לקוות שכל הרכב קואליציוני שיקבע, יחזיק מעמד ארבע שנים מלאות.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 5.47%

מדד ת”א 25 עלה ב- 7.10%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 1.74%

מדד נאסד”ק ירד ב- 2.41%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 4.95%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 1.66%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 2.18%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 1.27%

 שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה שלילית החודש.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 1.07%

מדד תל בונד 40 נחלש ב 0.87%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.15%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 0.42%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב 0.32%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.21% מול השקל לרמה של 3.98₪

האירו נחלש ב- 4.2% מול השקל לרמה של 4.27 ₪

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: