עודכן בנובמבר 2017

גמלאים רבים שולטים היטב ברשימת ההטבות וההנחות הקבועות הניתנות להם בתיאטרון, בתחבורה הציבורית ובשירותי הבריאות. אבל עם יד על הלב, אם את או אתה גמלאית וגמלאי, האם אתם מודעים באותה המידה להטבות הפיננסיות להן אתם זכאים? סביר להניח שלא. אל תרגישו לא בנוח, זה לא בגללכם. כמו בקרב כלל האוכלוסיה, כך גם אוכלוסיית הגיל השלישי אינה זוכה להכוונה ולידע פיננסי ברמה מספקת.

הטבה פיננסית גדולה ומעניינת עבור בני הגיל השלישי מסתתרת תחת השם המאוד לא אטרקטיבי "תיקון 190 לפקודת מס הכנסה". זוהי אולי ההטבה בעלת השווי הכלכלי הגבוה ביותר מבין שלל ההטבות לבני גיל זה.

מה זה תיקון 190?

תיקון 190 הוא בעצם תיקון לפקודת מס הכנסה שבוצע בשנת 2012. מטרתו להסדיר עיוותים בחסכון הפנסיוני.

במלים פשוטות, התיקון מאפשר לגמלאים ליהנות מקופת גמל כאפיק חסכון והשקעה בשוק ההון, ליהנות מנזילות מלאה של הכסף שנחסך בה וממשיכתו בצורה קלה ונוחה.

מה זה אומר משיכה קלה ונוחה? תוכלו למשוך את הכסף מקופת הגמל תוך ארבעה ימי עסקים, על פי חוק. עוד נחזור ליתרונות שבמשיכה.

אז אמנם היתרונות של תיקון 190 לא הוסברו על ידי המדינה בפרסומות בטלוויזיה, אבל בשנים האחרונות השמועה נפוצה, ו...שימו לב כמה כסף הופקד עד כה בקופות גמל תחת התיקון הזה: כ-10 מיליארד שקל!

אז למה זה טוב? 

קופות גמל נהנות מיתרון משולש על פני האלטרנטיבות האחרות בשוק:

  1. מס
  2. יתרונות השקעה
  3. עלויות

מיד נסביר כל יתרון, אבל לפני כן, נדגיש כי השילוב בין שלושת היתרונות האלה יוצר מכשיר חסכון והשקעה איכותי וזול, המסוגל להניב תשואה עודפת על האחרים.

יתרונות מס

מנהלי השקעות בקופות גמל נהנים מפטור מלא על רווחי הון. כלומר, בכל פעם שקופת הגמל שלכם מקבלת דיבידנד (חלוקת רווחי חברה לבעלי המניות), או שהקופה מקבלת ריבית על איגרת חוב ("קופון") או מוכרת נייר ערך ברווח, הקופה לא משלמת מס רווחי הון. זה מגדיל את פוטנציאל התשואה של קופת הגמל לאורך זמן.

בנוסף, מעבר בין מסלולי השקעה בקופת גמל אינו כרוך בתשלום מס על הרווחים שנצברו.

בעצם, מדובר בדחיית מס למועד משיכת קופת הגמל על ידכם, ולכך יש השפעה דרמטית על התשואה המצטברת בקופה.

בנוסף, בעת משיכת הכסף מהקופה אתם תשלמו מס בשיעור של 15% בלבד על הרווחים שנצברו בקופה. זה אטרקטיבי מאוד, בייחוד כאשר האינפלציה כיום נמוכה מאוד והיא צפויה להישאר כזו בשנים הבאות.

למה? כי חישוב המס תלוי גם באינפלציה. לא נלאה אתכם בנבכי חישובי המס, אבל כמובן שאם ניפגש, אתם מוזמנים לשאול על כך ואנו נסביר את זה במלים פשוטות.

יתרונות השקעה 

בנוסף ליתרונות מס, בקופת גמל יש גם יתרונות השקעה.

מנהלי קופות גמל יכולים להשקיע במגוון מכשירי השקעה, בנוסף להשקעה בניירות ערך הנסחרים בבורסה. למשל, קופת גמל יכולה להשקיע גם בנכסים לא סחירים כמו פרויקטים של נדל"ן וגם להשתתף בהנפקות וליהנות בהן מהנחה השמורה לגופים מוסדיים בלבד.

בנוסף, בזכות היקף הנכסים הגדול בקופות הגמל, מנהלי ההשקעות שלהן יכולים לבצע השקעה ישירה בניירות ערך בבורסות בחו"ל.

ומה כל זה אומר?

שמגוון האפשרויות העומד לרשות מנהלי ההשקעות בקופות גמל מקנה יתרון עצום בהשוואה למנהלי השקעות של מכשירים פיננסיים אחרים, ובטח ובטח בהשוואה למי שמנהל בעצמו תיק השקעות.

עלויות 

עד עכשיו דיברנו על שני יתרונות: מס ויתרונות השקעה. אז בואו נדבר קצת על עלויות.

דמי ניהול בקופת גמל נמוכים מאשר באלטרנטיבות החסכון הקיימות.

בנוסף, קופות גמל לא גובות מע"מ והחוסכים פטורים מעמלות בנקאיות ארכאיות, דוגמת דמי משמרת ניירות ערך.

גם עלויות הקניה והמכירה של ניירות ערך בתוך הקופה (על ידי מנהלי ההשקעות) נמוכות מאוד - בכ-70%! וזה כמובן מגדיל באופן ישיר את תשואת הקופות.

ואם כל זה לא שכנע אתכם: גם הורשת הכסף והעברתו לדור הבא דרך קופת גמל משתלמת הרבה יותר. אם החוסך או החוסכת ילכו לעולמם לפני גיל 75, היורשים יהנו מהכסף הנצבר בפטור מלא ממס. היורשים גם יוכלו "להיכנס לנעלי" החוסך וליהנות מזכויותיו.

אז למה דווקא בגיל השלישי?

אחרי כל זה, נדמה לנו שיש עוד שאלה אחת שנותרה פתוחה: מה כל כך מיוחד בקופת גמל תחת תיקון 190 בגיל השלישי? מדוע זה לא רלוונטי לבני ובנות 40 פלוס, למשל?

התשובה היא שכסף המופקד בקופת גמל נזיל למשיכה הונית (בפעם אחת) רק אם עומדים בשני תנאים:

1.      אם החוסך או החוסכת הגיעו לגיל 60.

2.      אם החוסך או החוסכת מקבלים קצבת פנסיה מינימלית של 4,500 ש"ח.

כלומר, רק גמלאים יכולים למשוך את הכסף בכל עת ובפעם אחת ("משיכה הונית").

בשורה התחתונה 

תחת השם היבש "תיקון 190" מסתתרת הטבה פיננסית משמעותית לבני ובנות הגיל השלישי. הטבה זו מנוצלת כיום על ידי יותר ויותר חוסכים, ואנו מאמינים שהסיבות לכך הן יותר מידע זמין והכוונה נכונה.

אנחנו כאן לכל שאלה.

מאמר של אסא ששון, עורך מדור שוק ההון ב- TheMarker, בנושא תיקון 190 מ- 14.1.16

מאמר דעה ב- TheMarker מ- 19.10.15 בנושא תיקון 190

רונן מדמוני

רונן מדמוני, מנהל תחום גמל והשתלמות

Ronen_m@ibi.co.il

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.