תיקון-190

עודכן באוגוסט 2017

גמלאים רבים שולטים היטב ברשימת ההטבות וההנחות הקבועות הניתנות להם בתיאטרון, בתחבורה הציבורית ובשירותי הבריאות. אבל עם יד על הלב, אם את/ה גמלאי/ת, האם אתם מודעים באותה המידה להטבות הפיננסיות להן אתם זכאים? סביר להניח שלא, כי כמו בקרב כלל האוכלוסיה, כך גם אוכלוסיית הגיל השלישי אינה זוכה להכוונה ולידע פיננסי ברמה מספקת.

הטבה פיננסית גדולה ומעניינת עבור בני הגיל השלישי מסתתרת תחת השם המאוד לא אטרקטיבי "תיקון 190 לפקודת מס הכנסה". זוהי אולי ההטבה בעלת השווי הכלכלי הגבוה ביותר מבין שלל ההטבות לבני גיל זה.

מה זה תיקון 190?

תיקון 190 הוא בעצם תיקון לפקודת מס הכנסה שבוצע בשנת 2012. מטרתו להסדיר עיוותים בחסכון הפנסיוני.

במלים פשוטות, התיקון מאפשר לגמלאי/ית ליהנות מקופת גמל כאפיק השקעה בשוק ההון, ליהנות מנזילות מלאה של הכסף שנחסך בה וממשיכתו בצורה קלה ונוחה.

למה זה טוב? 

קופות גמל נהנות מיתרון משולש על פני האלטרנטיבות האחרות בשוק:

  1. מיסוי
  2. עלויות
  3. יתרונות השקעה


מיד נסביר כל יתרון, אבל לפני כן, נדגיש כי השילוב בין שלושת היתרונות הללו יוצר מכשיר השקעה איכותי וזול, המסוגל להניב תשואה עודפת על האחרים בזכות יתרונות טכניים.

יתרונות מיסוי 

מנהלי השקעות בקופות גמל נהנים מפטור מלא על רווחי הון. כלומר, בכל פעם שהם מקבלים דיבידנד (חלוקת רווחי חברה לבעלי המניות לפי שיעור החזקה יחסי), מקבלים ריבית על איגרת חוב ("קופון") או מוכרים נייר ערך ברווח, הם אינם משלמים מס רווחי הון, מה שמגדיל את פוטנציאל התשואה של קופת הגמל.

כמו כן, מעבר בין מסלולי השקעה בקופת גמל אינו כרוך בתשלום מס על הרווחים שנצברו.

לדחיית המס למועד משיכת קופת הגמל יש השפעה דרמטית על התשואה המצטברת בקופה.

בנוסף, בעת משיכת הכסף מהקופה ישולם מס בשיעור של 15% בלבד על הרווחים שנצברו בקופה (אטרקטיבי מאוד בייחוד כאשר האינפלציה כיום נמוכה מאוד).

יתרונות השקעה 

מנהלי קופות הגמל רשאים להשקיע במגוון מכשירי השקעה, בנוסף להשקעה בניירות ערך הנסחרים בבורסה. למשל, באפשרותם להשקיע גם בנכסים לא סחירים, להשתתף בהנפקות וליהנות בהן מהנחה השמורה לגופים מוסדיים בלבד.

בנוסף, בזכות היקף הנכסים הגדול מנהלי ההשקעות יכולים לבצע השקעה ישירה בניירות ערך בבורסות בחו"ל.

מגוון האפשרויות העומד לרשות מנהלי ההשקעות בקופות גמל מקנה יתרון עצום בהשוואה למנהלי השקעות של מכשירים פיננסיים אחרים.

עלויות 

דמי הניהול בקופת גמל נמוכים מאשר באלטרנטיבות החסכון הקיימות. בנוסף, קופות גמל אינן גובות מע"מ והחוסך/ת פטור/ה מעמלות בנקאיות ארכאיות, דוגמת דמי משמרת ניירות ערך.

גם עלויות הקניה והמכירה של ניירות ערך בתוך הקופה (על ידי מנהלי ההשקעות) נמוכות מאוד (בכ- 70%!), עובדה המגדילה את תשואת הקופות באופן ישיר.

ואם כל זה לא שכנע אתכם: גם הורשת הכסף והעברתו לדור הבא דרך קופת גמל משתלמת הרבה יותר. אם החוסך הלך לעולמו לפני גיל 75, יורשיו יהנו מהכסף הנצבר בפטור מלא ממס. היורשים גם יוכלו "להכנס לנעלי" החוסך וליהנות מזכויותיו.

בשורה התחתונה 

תחת השם היבש "תיקון 190" מסתתרת הטבה פיננסית משמעותית לבני ובנות הגיל השלישי. הטבה זו מנוצלת כיום על ידי יותר ויותר חוסכים, ואנו מאמינים שהסיבות לכך הן יותר מידע זמין והכוונה נכונה. אנחנו כאן לכל שאלה.

מאמר של אסא ששון, עורך מדור שוק ההון ב- TheMarker, בנושא תיקון 190 מ- 14.1.16

מאמר דעה ב- TheMarker מ- 19.10.15 בנושא תיקון 190

רונן מדמוני

רונן מדמוני, מנהל תחום גמל והשתלמות

Ronen_m@ibi.co.il

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.