שיאים-במדדי-מניות-בעולם(נכתב ביוני 2015)

כמו באפריל, גם חודש מאי המשיך להתאפיין בתנודתיות, כאשר הפעם מדדי המניות בעולם פתחו את החודש בירידות, אך בהמשך חזרו לעלות וחלקם אף רושמים בימים אלה שיאים חדשים. עליית תשואות מהירה באג”ח הממשלתיות הארוכות הזכירה למשקיעים כי סיכון בתיק ההשקעות לא נמדד רק בגובה החשיפה המנייתית אלא גם בגובה המח”מ של אפיק האג”ח. ברקע, התחממות בשוק הנדל”ן האמריקאי ומשבר יוון שהגיע לרגע האמת כאשר יוון אמורה להעביר כסף לקרן המטבע הבינלאומית.
ארה”ב– סגן יו”ר הבנק המרכזי האמריקאי, סטנלי פישר, ציין שהעלאות הריבית הצפויות יהיו מתונות ואין לצפות למהלך הדומה להעלאת הריבית הקודמת, שהחל ביוני 2004, בו עלתה הריבית בשיעור מצטבר של כ- 4% תוך שנתיים.
עונת הדו”חות מגיעה לסיומה ובחינת התוצאות הכספיות של כמעט כל החברות המרכיבות את מדד S&P 500 מעלה כי 71% מהן הציגו רווחים הגבוהים מהצפי ו- 45% הציגו הכנסות הגבוהות מהצפי.
שוק הנדל”ן האמריקאי מתחיל להתחמם כאשר מספר נתונים כלכליים מתקבלים מעל לציפיות הכלכלנים. מדד קייס-שילר למחירי הבתים עלה ב- 1% לקצב גידול שנתי של 5%, קצב מכירות בתים חדשים עלה לקצב שנתי של 517 אלף בתים והתחלות הבניה עלו לקצב שנתי של 1.14 מיליון, ההגבוה ביותר משנת 2008.
אירופה– בגזרת יוון, מו”מ אינטנסיבי מתקיים בין נציגי הממשלה היוונית ונציגי האיחוד האירופאי, כשברקע ברור לשני הצדדים כי יוון לא תוכל לעמוד בתשלום החוב הבא לקרן המטבע הבינלאומית, בסך של 300 מיליון אירו, ממש בימים אלה. צריך לזכור כי יוון צריכה להחזיר כ- 1.6 מיליארד אירו במהלך כל חודש יוני וכ- 6.6 מיליארד אירו במהלך יולי-אוגוסט, לכן שני הצדדים מבינים כי הפעם מדובר בהסכם לטווח ארוך.
בספרד– תוצאות הבחירות לכ- 8,000 מועצות מקומיות במדינה מעידות על היחלשות המפלגות הגדולות והתחזקות התנועות הקיצוניות משני צידי המפה הפוליטית. מתקבל הרושם כי כמו במקרה היווני, הציבור הספרדי מאס בצעדי הצנע שנכפו על המדינה מצד האיחוד האירופי. אנו מעריכים כי שוקי אירופה יחלו להתעניין בפוליטיקה הספרדית לקראת סוף השנה האזרחית והבחירות הכלליות במדינה.
בגרמניה, התשואה על אג”ח ממשלתית ל- 10 שנים עלתה בתחילת החודש לכ- 0.75% לאחר שביקרה בשפל היסטורי של 0.1% במהלך חודש אפריל.
בעולם בסין, לאחר עלייה מרשימה של כ- 50% במדדי המניות מתחילת השנה, המסיבה נעצרה לקראת סוף החודש, עם ירידה חד-יומית בשיעור של 6.5% במדד המניות. הערכות מייחסות את הירידה לשני גורמים:  מכירות שביצעה קרן פנסיה גדולה והגדלת דרישות ההון בחשבונות מסחר אצל מספר ברוקרים מובילים.
ישראל מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה ב- 0.6%, ויחד עם המדד הקודם מדובר בעלייה מצטברת של 0.9% בקצב האינפלציה. נזכור כי מדובר במדדים עונתיים והנתונים עמדו בציפיות השוק. במצב הנוכחי, גורם מכריע בהחלטת בנק ישראל לגבי הגברת ההרחבה המוניטארית הוא שער החליפין.
הכנסת אישרה את העברת רשות מקרקעי ישראל וכל סמכויות השר הממונה למשרד האוצר. המטרה היא לאחד את כל הגורמים הרלוונטים לטיפול במשבר הדיור תחת קורת גג אחת – משרד האוצר והשר החדש, משה כחלון.
דוגמא לקשר בין פוליטיקה לכלכלה ניתן למצוא בתחום הנפט והגז, כאשר מדד ת”א-נפט וגז רשם עליה של 28% מיום הבחירות ועד לסוף חודש מאי. נשים לב כי מדד ת”א 25 עלה באותה תקופה “רק” בכ- 7%. ברור כי בין הגורמים לעלייה המרשימה בסקטור היו תוצאות הבחירות ומבנה הממשלה המתגבש. החודש נשמעה “שירת הברבור” במאבק במונופול בשוק הגז הטבעי כשהממונה על ההגבלים, מר דויד גילה, הודיע על התפטרותו בעקבות התנגדותו למתווה המתגבש בתחום.
כעת, רבים מעריכים כי סקטור הבנקאות הוא הבא להיבחן תחת העין הרגולטורית. תשואת מדד ת”א-בנקים מיום הבחירות, עומדת על כ- 11%, וגם כאן התשואה עודפת על מדד ת”א 25 מעידה כי נכון להיום, המשקיעים לא חוששים ממהלכים דרסטים.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 2.05%

מדד ת”א 25 עלה ב- 2.63%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 1.05%

מדד נאסד”ק עלה ב- 2.13%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד  ב- 0.35%

מדד CAC 40  הצרפתי ירד ב- 0.76%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 5.34%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 4.46%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה שלילית בחודש שחלף.

מדד תל בונד 20 ירד ב- 0.19%

מדד תל בונד 40 ירד ב 0.01%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של כ- 1.38%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 2.11%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות ירדו ב- 0.97%.

שוק המט”ח

הדולר עלה ב- 0.15% מול השקל לרמה של 3.88 ש”ח

האירו נחלש ב- 1.92% מול השקל לרמה של 4.25 ש”ח

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקי השקעות

שתפו: Share: