קרן השתלמות - תוכנית החסכון הטובה בישראל!

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני-ארוך, עבור עצמאים ושכירים.

זה אפיק החסכון הטוב ביותר כיום כי הוא היחיד שנותר פטור ממס רווחי הון, ששיעורו עומד על 25%. את הפטור מקבלים עד לתקרת ההפקדה השנתית

את הכסף בקרן השתלמות אפשר למשוך ברוב המקרים לאחר שש שנים. אפשר למשוך מהקרן גם אם ממשיכים להפקיד בה כסף ולכן, לא תמיד כדאי לפדות אותה בתום שש שנים.

לעתים, תוכלו למשוך ממנה כסף גם לאחר שלוש שנים בלבד, אבל זה אך ורק למטרת השתלמות מקצועית (כפי שמוגדר בתקנון הקופה).

אם יש לכם יותר מקרן השתלמות אחת, תוכלו למשוך כסף מקרן "צעירה" על סמך ותק של קרן השתלמות נזילה, כלומר "ותיקה" יותר. במקרה כזה, הפקדות שיבוצעו לקופה החל מיום המשיכה יקבלו ותק חדש ויהיו נזילות לאחר שש שנים.

חשוב! כאמור, לא חייבים למשוך כסף מקרן השתלמות לאחר שש שנות חסכון. אפשר להשאירו בקרן, להמשיך להפקיד כסף וליהנות מביצועי הקרן ומפטור ממס על רווחיה.

 

איך פותחים קרן השתלמות?

אם אתם שכירים, המעסיק שלכם יכול לפתוח עבורכם קרן השתלמות. זו הטבה משמעותית כי ברוב במקרים, הוא יפקיד עבורכם 7.5% משכר הברוטו שלכם, ואתם תפקידו 2.5% נוספים, כך שבסך הכל אתם תחסכו בכל חודש 10% משכרכם ברוטו. לכן, מומלץ לכל שכיר ושכירה לשאוף לכך שתהיה להם קרן השתלמות.

אם אתם עצמאים, הכל הרבה יותר פשוט. אתם יכולים לפתוח לעצמכם קרן השתלמות ולהפקיד בה כמה כסף שתרצו.

אתם מרוויחים פעמיים: פעם אחת כי הרווחים בקרן פטורים ממס, עד לתקרת ההפקדה שנקבעת כל שנה. פעם שניה כי הפקדה בקרן השתלמות מזכה אתכם בהטבת מס בדו"ח השנתי שאתם מגישים (שוב, עד תקרה).

תוכלו לפתוח קרן השתלמות בהלמן אלדובי (החברה הממוזגת) >> כאן

(ב-1.7.2018 הושלם המיזוג של IBI גמל עם חברת הגמל של הלמן אלדובי)

 

איזה מסלול חסכון מתאים לכם?

תוכלו לבחור בקרן השתלמות המנוהלת על ידי מנהלי השקעות, בקרן השתלמות מחקה-מדד (פאסיבית), או בשילוב ביניהן.

חשוב להתאים את מסלול ההשקעה לצרכים שלכם, כלומר לבחור מסלול לפי רמת הסיכון המתאימה. לרוב, המשמעות היא שיעור המניות במסלול.

מהי קרן השתלמות מחקה-מדד? היא "נצמדת" לביצועיהם של מדדים מוכרים ומרכזיים, למשל מדדי מניות כמו S&P 500 או תל אביב 35 או מדדי אגרות חוב כמו אג"ח ממשלתי כללי, תל בונד צמודות ועוד.

תוכלו לבחור מדד אחד או מספר מדדי מניות בארץ ובחו"ל, או במסלול מובנה שמשלב בין מספר מדדי מניות ואגרות חוב.

הרעיון בחסכון כזה הוא שהתשואה של הקרן תהיה תמיד זו של המדדים - לא יותר ולא פחות. זה קונספט שונה מאשר קרן השתלמות שמנוהלת על ידי מנהלי השקעות, השואפים תמיד להשיג תשואה גבוהה מהמדד. מחקרים רבים שבוצעו בעולם מצביעים על כך שמנהלי השקעות לא מצליחים תמיד "להכות" את המדדים, אבל לפעמים בהחלט כן. לכן, אפשר גם גם, כלומר, לשלב בין "פאסיבי" לבין ניהול באמצעות מנהלי השקעות.


דברים שכדאי לדעת על קרנות השתלמות

הנה שתי כתבות המרכזות שאלות נפוצות וחשובות על קרן השתלמות.

שאלות ותשובות על קרן השתלמות.

4 השאלות הנפוצות ביותר על קרן השתלמות.

רבים מהחוסכים בקרנות השתלמות מושכים את הכסף הנזיל מקרן ההשתלמות שלהם.

חבל!

לפני שאתם מושכים, אולי כדאי לכם לקרוא על החשיבות של חסכון לטווח ארוך והיתרונות הרבים שמעניקה לכם קרן השתלמותף, גם לטווח ארוך.

5 סיבות מדוע לא למשוך קרן השתלמות.


התשואות בטבלה מעודכנות נכון לתאריך 31.05.2018.