חג-עצמאות-שמח


התרגלנו לכך שהבן של השכנים עשה אקזיט או נמצא בדרך לאקזיט במשהו שבדרך כלל אנחנו לא מבינים. התרגלנו גם לכותרת “אומת הסטארטאפ”. חצי הכוס הריקה היא שהרבה חברות וטכנולוגיות נמכרות הרבה לפני שהן מבשילות. חצי הכוס המלאה היא שבתוך כל הרעש וההמולה של שוק הסטארטאפים התפתחו בקרבנו כמה חברות מהפכניות שיש להן השפעה על תיק ההשקעות שלנו, אבל היא שולית לעומת השפעתן על חיי היומיום שלנו. לכבוד יום העצמאות בחרנו להציג שלוש דוגמאות:

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>


WIX

במבט ראשון נראה שזו סתם עוד חברת אינטרנט שעוזרת לאנשים לבנות אתרים יותר יפים. מבט שני מחמם קצת יותר את הלב כשמבינים ש- 77 מיליון איש מ- 190 מדינות בחרו לבנות אתר בעזרת הפלטפורמה של WIX. החום עולה עוד קצת כשיודעים שהחברה הגיעה לכל האנשים הללו עם אפס אנשי מכירות, אבל הטמפרטורה והעניין קופצים עוד כשמבינים שבניית אתרים זה רק קצה הקרחון ומה שמהפכני באמת בחברה הזו נמצא מתחת למים.

מה שמהפכני באמת ב- WIX הוא שהיא נותנת לקטנים כלים לשחק במגרש של הגדולים. למשל, אם את רואת חשבון או עורכת דין שרוצה לשפר את רמת השרות ללקוחותיך ולהגיע ללקוחות חדשים, תוכלי למצוא לכך פתרונות באמצעות החברה. או אם יש לכם צימר, מסעדה או יקב בוטיק ואתם רוצים שהפעילות תגיע לציבור רחב, ושיהיו לכם כלי מכירה נוחים באינטרנט, כלים לניהול ומעקב אחר מתעניינים, ניהול מלאי, ספקים ושיפור השרות – את כל אלה WIX מנסה להנגיש ולפשט.

בעבר, כל הכלים הללו דרשו ריבוי תוכנות ומיומנויות שהן בלתי אפשריות לעסק קטן. כעת, כל אלה הונגשו והופשטו כך שלכל אדם, עם כל פורמט של עסק מכל מקום בעולם, יהיו את הכלים להצליח, וכל הטוב הזה ב- 12 דולר לחודש בממוצע.

 מהפכת WIX: לפני ואחרי

האם WIX תצליח להביא מספיק לקוחות משלמים? האם אחד המתחרים יצליח יותר ויקח את השוק? האם הכלים שהיא מפתחת מספיק פשוטים ונוחים שאכן כל אחד יכול? אלו שאלות חשובות לבעלי המניות של החברה. אבל, האם הכלים של WIX יאפשרו ליותר עסקים קטנים ובינוניים להצליח, זו כבר שאלה שתשנה את פנינו כחברה. כי במקום להיות העובדת ה- 12 אלף ברשת קמעונאית גדולה, תוכלי להקים ולנהל פעילות בלי שהשיווק, שירות הלקוחות והתפעול יוציאו לך את הנשמה.


Stratasys

מהמצגת האחרונה למשקיעים שפרסמה חברת מדפסות תלת המימד עולה שברבעון הרביעי של 2014 היא מכרה 11,214 יחידות ואילו ברבעון הרביעי של 2015 החברה מכרה 4,629 יחידות בלבד. זה לא נשמע מבטיח וזו לא נשמעת חברה שיש סיבה לנפנף בה ביום העצמאות 2016. ובכל זאת, היא כאן כי היא מהפכנית, וגם אם היא לא תהיה זו שתשיג במרוץ לפסגה, אין ספק שהיא קריטית בסלילת הדרך.

בעשור האחרון הפכו מדפסות תלת מימד לסטנדרט בתכנון אב טיפוס של מוצרים. כל חברת תכנון הנדסי המכבדת את עצמה מחזיקה מדפסות תלת מימד לצורך זה, וכך גם מרבית מרכזי המו”פ, החממות ואפילו סטארטאפים.

השלב הבא באבולוציה של התעשיה הזו הינו שלב ה-tooling קרי, יצור מקומי של מכונות, חלקי חילוף וכל מכשיר אחר הנצרך בסדרות קטנות ושאין יתרון כלשהו בהכנתו באמצעות קו ייצור תעשייתי. התחום הזה רחב למדי ותירשם בו קפיצת מדרגה משמעותית כשתוכנות מדף יהיו זמינות ויאפשרו לאנשים ללא מיומנות מיוחדת להדפיס עצמים מהמחשב הביתי או אפילו מהמכשיר הנייד שלהם.

לחברת Adobe כבר יש פתרונות המקלים על המשתמשים ומקרבים את הטכנולוגיה לשוק הביתי, אבל אין ספק שיעברו עוד מספר שנים עד שנוכל להדפיס כיסוי חדש לטלפון הנייד, חלקים ללגו שאבד או ידית חדשה במקום זו שנשברה, בדיוק כמו שאנחנו מדפיסים היום מסמך.

אלה 2

קשה לראות את התעשייה הזו נעצרת כי תוכנות חדשות ממשיכות להתפתח, השוק הביתי ממשיך להתרחב, איכות החומרים המודפסים ממשיכה לעלות ויש שיפור במכונות ובהתאמתן לפסי יצור.

מצלמות דיגטליות לצד מדפסות ביתיות העלימו את חנות הצילום השכונתית, מה תהיה ההשפעה של תוכנות נגישות ומדפסת ביתית על הרגלי הצריכה שלנו? היכולת לייצר בכל מקום מה שצריך ומתי שצריך, ללא צורך בשינוע צפויה להיות בעלת השפעה מהפכנית על הקטנת הריכוזיות, על יתרונות לגודל ועל הקשר בין הפריפריה למרכז.


מובילאיי

357 הרוגים ב- 321 תאונות דרכים קטלניות היו בכבישי ישראל בשנת 2015, גידול דו ספרתי מ- 2014 ולמעשה המשך קו המגמה העולה בהדרגה משנת 2012. כדי שבשנת 2016 ואילך המגמה תשתנה ופחות אנשים ימותו, יפצעו, יפגעו, צריך את חברת מובילאיי (Mobileye).

מובילאיי לקחה את עולם עיבוד התמונה צעד גדול קדימה. התוכנה שהיא פיתחה מאפשרת קריאת מידע ממצלמות וחיישנים המותקנים ברכב והתרעה על הולכי רגל, רכבים אחרים, סטייה מנתיב, רמזורים וכו’, וכל זה תוך כדי נסיעה ואפילו נסיעה מהירה.

התוכנה והמעבד של מובילאיי כבר מותקנים במיליוני מכוניות ברחבי העולם, אצל עשרות יצרני רכב ובמאות דגמי מכוניות. בישראל נמכרות כ- 240 אלף מכוניות בכל שנה, רובן הגדול עדיין כמובן ללא מערכת של מובילאיי. כמה כסף יחסך לקופת המדינה אם כל מי שיבחר להתקין מובילאיי או טכנולוגיה מתחרה יקבל הנחת מס בשווי עלות ההתקנה?

אלה 3הגימיקים שתופסים כותרות במדיה הם הרכב ללא נהג של גוגל והמכונית במוסכי הפיתוח של אפל. אין ספק שהן מציתות את הדמיון ומלהיבות את כל מי שמעדיף מכונית שנוהגת לבד וכל מי שחולמת על מונית אישית שתחסוך לה את הצורך למצוא חניה בתל אביב. אז החלום של גוגל אולי נותן מדי פעם דחיפה למניה, אבל הבשורה של מובילאיי צפויה להציל חיים.

חג עצמאות שמח

המניות של החברות האלה עשויות לרדת או לעלות בהתאם למגמות בשוק ולתוצאות ברבעון כזה או אחר. על אף שכתבנו כאן על רק על שלוש חברות, הן מצטרפות לרשימה ארוכה של חברות ישראליות בעבר ובהווה ציבוריות ופרטיות שתרמו רבות לכלכלה אבל גם לחברה: סאיטקס, צ’ק פוינט, אמדוקס, טבע, אורמת, אאוטבריין, גט-טקסי ורבות אחרות שהשפיעו על החיים של כולנו.

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי

סמנכ"ל פיתוח עסקי ב- IBI

שתפו: Share: