מסחר-בארהב

(נכתב באוגוסט 2015)

כבר מספר שנים המשקיעים בעולם כולו מתחבטים בשאלה, מתי תעלה הריבית בארה”ב. ריבית של 0% אינה מתאימה עוד למשק האמריקאי, בו התייצבה הצמיחה על 2%-2.5% ובו שוק העבודה כבר החלים לגמרי ממשבר 2008. האבטלה בארה”ב נמוכה כיום מ- 5.5% ותביעות אבטלה ראשוניות בארה”ב נמצאות ברמה הנמוכה מזה עשרות שנים. ארה”ב בהחלט נמצאת בפאזה אחרת יחסית לשאר העולם בפרמטרים כלכליים רבים.

כבר בשלהי שנת 2014, חשבתי כי הריבית בארה”ב עומדת לעלות. אבל, אז קרה דבר שאף אחד לא חזה וטרף את הקלפים בהקשר של העלאת הריבית בארה”ב. אני מתכוון לירידת מחירי הנפט מ- 100 דולר לחבית ל- 50 דולר לחבית, עובדה אשר חתכה את האינפלציה בעולם ובלבלה לגמרי את הבנקים המרכזיים. הבנק המרכזי האמריקאי דחה את העלאת הריבית, ובנקים מרכזיים אחרים בעולם פתחו, בהעדר אינפלציה, במחזור חדש של הורדות ריבית (כמו הבנק המרכזי הסיני) או הרחבות כמותיות (כמו הבנק המרכזי האירופאי). עד היום אנו נמצאים בשוק דובי בנפט ובסחורות, אשר מעיב על רצונם של בנקים מרכזיים מסויימים (ארה”ב, בריטניה) להעלות ריבית.

הגלים האלה של “כן העלאת ריבית בארה”ב”, “לא העלאת ריבית בארה”ב”, מלווים אותנו כבר מספר שנים וביתר שאת בתקופה האחרונה. הפד האמריקאי מוצא דוברים שממשיכים לפלרטט עם השוק בנושא העלאת הריבית בארה”ב. הם רוצים להיות עם ולהרגיש בלי. כלומר, הפד מאד רוצה להעלות ריבית השנה, וינסה לתפוס טרמפ על גל של כמה נתונים חזקים לקראת סוף השנה כדי לעשות זאת, אך בו בזמן מרגיע את השווקים שאנו עדיין בעידן של מדיניות מוניטרית מאד מרחיבה וגם שהריבית תעלה לאט. ואכן, ישיבת הפד הבאה, בחודש ספטמבר, נראית כעיתוי המתאים ביותר להתחיל מחזור של העלאת ריבית בארה”ב.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

עליית ריבית ושוקי המניות

הריבית בארה”ב משפיעה על כל הנכסים הפיננסיים בעולם, ומכאן חשיבות החלטת הפד בחודש ספטמבר. הריבית הבסיסית בארה”ב משפיעה על התשואות הארוכות באג”ח, אם כי ההשפעה אינה ישירה – הריבית הארוכה תלויה גם בתוואי הריבית העתידי אותו רואים משקיעי האג”ח.

ככלל, עליית ריבית אינה טובה לרוב הנכסים הפיננסיים והריאליים כאחד. הנפגעים העיקריים הם שוקי האג”ח והנדל”ן. גם לשוק המניות ריבית גבוהה יותר הינו מצב עולם פחות טוב, אולם כאן משנה גם הסיבה בגינה עלתה הריבית. עליית ריבית כתוצאה משיפור בכלכלה ובצמיחה יכולה להיות אף טובה לשוקי המניות.

הריבית בישראל תעלה הרבה אחרי ארה”ב

בהקשר של ישראל, יש לזכור דבר חשוב אחד: גם אם הריבית בארה”ב תעלה לקראת סוף השנה, היא כנראה לא תעלה בישראל. הייתי מסתכן ואומר אפילו שהריבית אצלנו תעלה הרבה אחרי ארה”ב. אין שום הגיון להעלות ריבית בישראל ולחזק בכך את השקל, לנוכח המלחמה העיקשת של בנק ישראל בהתחזקות המטבע שלנו, אשר מנסה בכל דרך אפשרית להחלישו. צריך לקרות בישראל שינוי נסיבות קיצוני, על מנת שנצפה פה להעלאת ריבית בחודשים הקרובים.

בינתיים, שוק האג”ח מתנהל תוך איזון עדין בין השפעות הירידה המחודשת במחיר הנפט ושאר הסחורות, לבין האיום הממשי להעלאת ריבית עוד השנה בארה”ב. משקיעי האג”ח נתמכים על ידי הירידה בציפיות האינפלציוניות, הנגרמת כתוצאה מירידת מחירי הנפט ושאר הסחורות.

מה לעשות? להיות זהירים באפיק האג”ח

זה מספר שנים ראינו רווחי הון משמעותיים באג”ח בארץ ובעולם. היינו בתוואי ריבית יורד, דבר שנתן לנו בטחון להחזיק אג”ח במח”מ (משך חיים ממוצע) ארוך יחסית בתיק ההשקעות. רווחים אלו הביאו לכך שהאג”חים נסחרים כיום בתשואות מאד נמוכות וישנו גם הסיכוי כי תוואי הריבית הינו כלפי מעלה בשתיים מהכלכלות החשובות בעולם: ארה”ב ובריטניה. נוצר מצב חדש בו הסיכון להפסדי הון מחייב לטעמי גישה יותר זהירה באפיק האג”ח, הגם שהתשואה השוטפת המתקבלת מאחזקת אג”ח כיום נמוכה.

 

ג'רי קוטישטנו

ג'רי קוטישטנו

מנהל השקעות ראשי, גמל והשתלמות

שתפו: Share: