עליות-חדות

(נכתב במרץ 2015)

עליות חדות נרשמו במדדי המניות במהלך חודש פברואר, כאשר מריבת המדדים המובילים רשמו זינוק של מעל 5%. המדדים המובילים בארה”ב מחקו את הירידות של ינואר ורשמו שיאים חדשים. ברקע, יוון האריכה את שהותה בגוש האירו ובנק ישראל הוריד את הריבית לשפל היסטורי – 0.1%.
בארה”ב– נגידת הבנק המרכזי האמריקאי, ג’נט ילן, נאמה מספר פעמים החודש וחזרה על כך שה- Fed (הבנק המרכזי) לא יתחיל להעלות את הריבית  בטרם ישתכנע כי האינפלציה בדרכה ליעד של 2%. כרגע, לפי נתוני הפד, האינפלציה וקצב עליית השכר נותרו נמוכים.
עונת הדוחות לרבעון הראשון מסתיימת בטון חיובי. כ- 58% מהחברות דיווחו על הכנסות גבוהות מממוצע תחזיות האנליסטים וכ- 77% מהחברות דיווחו על רווחים גבוהים מהתחזיות.
באירופה– יוון וגוש האירו הגיעו להסכם הארכת תוכנית החילוץ בארבעה חודשים נוספים. יוון תקבל 7.2 מיליארד אירו נוספים בתמורה להתחייביותה, בין היתר, להמשיך ולמכור נכסים במדינה (הפרטה), לקצץ את עלויות הפנסיה ולא להעלות את שכר המינימום.
בגוש האירו התפרסמו נתוני מאקרו מעורבים: מדד המחירים לצרכן ירד בקצב שנתי של 0.6%. מנגד, נתוני סקר מנהלי הרכש המשולב היו גבוהים מהצפוי, כשהגורם העיקרי לשיפור במדד היא צרפת בה נרשמה עליה של במדד מנהלי הרכש לרמה של 53.4 לעומת צפי של 49.9.
באוקראינה סוכם במהלך החודש על הפסקת אש עם רוסיה. אוקראינה צפוייה לקבל הלוואה מארה”ב והאיחוד האירופי לשיקום כלכלתה. באופן אבסורדי, רוסיה צפוייה ליהנות מהלוואות בעקבות תלותה של אוקראינה בה.
באסיה– ביפן נרשמה צמיחה של 2.2% ברבעון הרביעי של 2014, נתון מעודד לאחר שני רבעונים של צמיחה שלילית. בסין, הבנק המרכזי הודיע על הורדת הריבית ב- 25 נקודות בסיס ל- 5.35% כדי להילחם בהאטה הצפוייה בהמשך, לאחר שבשנה שעברה נרשמה הצמיחה הנמוכה ביותר במדינה ב- 20 השנים האחרונות.
באוסטרליה, שיעור הריבית ירד במפתיע לרמה של 2.25% לעומת צפי כי ישאר ללא שינוי.
בישראל– בנק ישראל נגרר למלחמת המטבעות העולמית  ומוריד את הריבית לשפל היסטורי – 0.1%,
הבנק העדיף להתעלם מנתוני צמיחה מפתיעים לטובה לרביע האחרון של 2014 ולהתרכז בהתמודדתו באינפלציה השלילית וברצון להחליש את השקל.
זאת ועוד, לאחר ההורדה צוטטה ברשת רויטרס המשנה לנגידה שאמרה כי בנק ישראל לא מיצה את כלי הריבית שברשותו ולמעשה פתחה פתח לריבית שלילית.
חברת דירוג האשראי S&P אישררה את דירוגה של ישראל על A+ עם תחזית יציבה. החברה צופה כי בשנים הקרובות הצמיחה בישראל תעמוד על 3%.
בסקטור הגז, לאחר פינגפונג תקשורתי בין החברות הפועלות בתחום לבין רשות ההגבלים העסקיים הודיעה האחרונה כי החליטה לדחות את הדיון על מונופול הגז עד לאחר הבחירות וכינון ממשלה חדשה.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 5.83%

מדד ת”א 25 עלה ב- 4.84%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 5.49%

מדד נאסד”ק עלה ב- 7.04%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 6.61%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 7.54%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 6.36%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 4.05%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 2.46%

מדד תל בונד 40 התחזק ב 1.98%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 1.41%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 2.42%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב 0.8%

 שוק המט”ח

הדולר התחזק ב- 1.42% מול השקל לרמה של 3.99₪

האירו עלה ב- 0.37% מול השקל לרמה של 4.46 ₪.

 

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: