מקורות-הכנסה

(נכתב באוגוסט 2014)

מסתבר שלהתעורר כל בוקר לעבודה ולקבל משכורת בסוף החודש זו לא הדרך היחידה להתפרנס.
כשבודקים את מקור ההכנסות הפרטיות (בארה”ב) מאז 1980, מגלים כי נתחן של המשכורות מסך מקורות ההכנסה ירד מ- 59.3% ב- 1980 לכ- 50.5% כיום. הפיצוי לכך הגיע ממקורות אחרים: חלקן של ההכנסות מהעברות עלה בכ-9% והכנסות מדמי שכירות עלו מ-0.9% ל-4.2%.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מדוע זה קורה?

מספר סיבות אפשריות. תוחלת החיים בשני העשורים האחרונים נמצאת בעלייה מתמדת ועם אוכלוסייה גדולה יותר של גמלאים, יותר אמריקאים מושכים את חסכונות הפנסיה שלהם. בנוסף, מספר הזכאים לביטוחים סוציאליים, הכוללים בתוכם ביטוחי הנכות ותלושי מזון, עלה דרמטית והדבר בא לביטוי בעלייה בהכנסה שמקורה בהעברות.

כאמור, גם הכנסה מדמי שכירות עלתה במידה ניכרת. יותר אנשים ירשו בעלות על נדל”ן אותו הם משכירים ויותר משקי בית משקיעים בנכסים להשכרה כהשלמת הכנסה.

אמנם, העבודה היא חיינו ומוסיפה להיות מקור ההכנסה העיקרי של האזרח הממוצע, אך מכיוון שהמשכורת כבר מזמן לא מספיקה לרובנו, ברור כי רבים בוחנים אלטרנטיבות נוספות להגדלת ההכנסה.

ומה קורה בישראל?

מצער, אבל בישראל אין נתונים כה מדויקים ואלו הקיימים נסמכים על דיווח עצמי בלבד של אזרחים ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מכון ון ליר פרסם ב-2008  מחקר על מקורות הכנסה של עובדים שכירים בישראל.

הנתונים מעניינים:

ב-1975 רק ל-3% מהעובדים השכירים היתה הכנסה מהון (הכוללת שכירות, ריבית על פקדונות ואג”ח ודיווידנדים. לא כוללת רווחי הון ממכירת נכסים). אבל שימו לב מה קורה ב-2005: המספר עומד כבר על 13%.

הכנסה מהון, באחוזים, מכלל שכר עבודה, עמדה ב-1975 על 0.5% בלבד וב-2005 צמחה כבר ל-3%. אפשר להניח כי בתשע השנים שעברו מאז פרסום מחקר זה, הכנסות מהון הוסיפו להתרחב. כדאי לזכור גם כי נתונים אלה אינם כוללים רווחי הון ממכירת נכסים, כגון נכסי נדל”ן. לאור הזינוק במחירי הנדל”ן בישראל בעשור האחרון, אפשר להניח כי שיעור ההכנסה האמיתי מהון גבוה בהרבה.

מקורות הכנסה_תרשים

מקור: נתוני Business Insider ועיבודי IBI

גרייס חנאוי

גרייס חנאוי

שתפו: Share: