מי-הזיז-את-הצמיחה-שלי

(נכתב במרץ 2015)

מי תהיינה הכלכלות המנצחות והמפסידות של 2015? על פי הערכות יחידת המחקר של המגזין “אקונומיסט”, הכלכלה העולמית צפויה לצמוח השנה ב- 2.9% לעומת קצב צמיחה של 2.5% בשנה שעברה.

רוצים להישאר מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של IBI או עקבו אחרינו בטוויטר, ואפשר גם בגוגל+

הצמיחה העולמית אמורה להיות “מתודלקת” על ידי הירידה במחירי הנפט. כל ירידה של 10% במחיר הנפט משמעותה תוספת של כ- 0.2% לתמ”ג העולמי.
מאיפה תגיע הצמיחה אם אירופה תקועה, רוסיה נסוגה לאחור וגם יפן עוד לא דוהרת קדימה?
סין צפויה לצמוח ב- 7% השנה. זה אמנם פחות מאשר בשנים קודמות, אבל עדיין צמיחה אמיתית. מבין המדינות העשירות, הכלכלה האמריקאית צפויה להיות זו עם הביצועים הטובים ביותר – צמיחה של 3.3%. מנגד, כאמור, חולשת גוש היורו, צמיחה של 0.9% בלבד ביפן וצמיחה נמוכה בחלק מהשווקים המתעוררים, כל אלה ימנעו מהכלכלה העולמית מלהציג צמיחה חזקה יותר.
אסיה (להוציא יפן) ואוסטרליה יהוו את אזור הצמיחה המהיר ביותר בעולם, כאשר פפואה גינאה החדשה תתרחב בכ-15%, כמעט פי שניים מכל מדינה אחרת. ישראל, אגב, צפויה לצמוח השנה בקצב של 3.2% לפי תחזית בנק ישראל.
בקצה השני של הגרף לא תהיה הפתעה גדולה. רוסיה סופגת מכה חזקה בעקבות הנפילה בהכנסות מנפט והסנקציות של המערב. גם מקאו, “לאס וגאס” של המזרח, צפויה להתכווץ השנה עקב ירידה בהכנסות מהימורים. אבל במקום הראשון מלמטה “תזכה” סיירה לאונה, בשל התפרצות האבולה במערב אפריקה.
מילה נוספת לגבי צמיחה באפריקה: מדינות כמו קונגו, חוף השנהב, מוזמביק וטנזניה צפויות להציג צמיחה בקצב גבוה. לפי כתבה של ה”אקונומיסט”, אפריקה הפכה בשנים האחרונות ליעד פופולרי להשקעות ומנהלי השקעות בלונדון ובוול סטריט אף לוקחים קורסים מזורזים בשפה המקומית, סוואהילית. “לפני כמה שנים אנשים שאלו ‘למה לעזאזל אתה משקיע באפריקה’? עכשיו שואלים ‘למה לעזאזאל אתה עדיין לא שם?!’, אומר מנהל השקעות בקרן השקעות בשווקים מתעוררים.

צמיחה עולמית גרף פנימי

 

מקור: The Economist ועיבודי IBI.

גרייס חנאוי

גרייס חנאוי

שתפו: Share: