“אנשים רבים נשארים מאחור בגלל שהשיטה משאירה אותם מאחור. אני רוצה לפתוח ולדון בפרספקטיבה שהיא בראייתי מהפכנית: “השקעות השפעה חברתית” והשפעתן על תנועת ההון בעולם. זה קשה לשנות את השיטה שלנו דרך מדיניות בלבד. אם רוצים לשנות את השיטה הקפיטלסטית, יש לשנות את אופן תנועת ההון. בעבודתי אני מנסה לחבר ארגונים עם מטרות חברתיות להון…העולם השתנה, מהמאה ה-19 בה מדדו רק תשואה, במאה ה-20 נמדדו תשואה וסיכון  והעולם במאה ה-21 כבר השתנה לקראת מדידת תשואה, סיכון והשפעה חברתית. פשוט לא כולם הבינו זאת עדיין…אני מאמין שבעשורים הקרובים הרעיון הזה ישנה את תנועת ההון בעולם…כאן בישראל, היכן שהיה לי הכבוד להיות חלק ביצירת תחום ההון סיכון, אני מזהה כעת הזדמנות גדולה להפוך מ-Startup Nation, ל-Impact Nation”.

את הדברים האלה אמר בנובמבר האחרון סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס, מחלוצי תעשיית ההון סיכון, יו”ר Social Finance Israel ומי שעומד בראש כוח המשימה של מדינות ה-G8 לקידום השקעות ליצירת ערך חברתי – או בשמן המוכר בעולם Social Impact Investments.

מיהי Social Finance Israel?

ב-2010 יצרה Social Finance בבריטניה, בהנהגתו של כהן, את האג”ח החברתית (Social Impact Bond או SIB לקיצור) הראשונה בעולם. במהותה, האג”ח החברתית היא שותפות ציבורית-פרטית למימון שירותים חברתיים, דרך חוזה לתשלום על בסיס תוצאות.

האג”ח החברתיות מאפשרות לרשויות ממשלתיות ומוניציפליות לחבור לעמותות וספקים אפקטיביים כדי לפתח, לתאם ולהרחיב תוכניות התערבות חברתיות. אם – בכפוף למדידה והערכה סדורה – משיגות תוכניות ההתערבות תוצאות חברתיות מוצלחות שהוגדרו מראש, משלמים הגורמים הממשלתיים והציבוריים על תוצאות אלו ביחס לתועלת הכלכלית שנוצרת מהם. אם התוכניות החברתיות אינן משיגות את היעדים הרצויים, הממשלה אינה משלמת, המשקיעים סופגים את ההפסד והציבור לא ניזוק.

עד כה הושקו בעולם כ-64 אג”ח חברתיות למגוון מטרות. כ-35%-40% מהפרויקטים עוסקים בתוצאות בתחום התעסוקה של אוכלוסיות ייחודיות (פליטים, נוער בסיכון, צעירים חסרי עורף משפחתי), 20% מהפרויקטים עוסקים בתוצאות חברתיות בתחום הדיור ומחוסרי הבית, כ-12% ברווחת המשפחה והילד והשאר עוסקים בתוצאות שיקום אסירים, חינוך לאוכלוסיות מעוטות יכולת ובריאות. המודל מיושם היום ב-16 מדינות, ביניהן גרמניה, הולנד, בריטניה, ארה”ב, בלגיה, קנדה ופורטוגל.

Social Finance Israel  הוקמה ומנוהלת על-ידי ירון נוידרפר, לשעבר סמנכ”ל הכספים של הסוכנות היהודית ובעל רקע של 12 שנים בשרות הציבורי במשרד האוצר. לאחר שהושקו בישראל שתי אג”ח חברתיות חדשניות, ירון מסמן את 2017 כשנה בה משרדים ממשלתיים נוספים יוכלו ליצור ביתר קלות אג”ח חברתיות בשיתוף החברה לאור התקדימים המשמעותיים שהושגו.

בין ההישגים הבולטים של הארגון בשנה זו:

הישג ראשון: החזר ראשון למשקיעים באג”ח חברתית בישראל

בנובמבר 2015 הושקה האג”ח החברתית הראשונה בישראל. TheMarker תיאר בהרחבה את התוכנית: “התוכנית תיושם בחוגי מדעי המחשב באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית תל אביב־יפו במשך שמונה שנים על ידי עמותת אלומה – שנבחרה להיות מפעילת התוכנית.

התקציב לתוכנית ישמש לצורך מימונה במשך שלושה מחזורי לימוד וסיוע לכ-600 סטודנטים. עלות התוכנית מסתכמת בכ-8 מיליון שקל והיא תמומן על ידי קרן רוטשילד-קיסריה, ששותפה גם לתכנון הפרויקט, בנק לאומי, חברת ההשקעות אימפקט וגוף ההשקעות Beyond Family.

לפי הערכות, המשקיעים יקבלו תשואה פנימית של 5%-10% בכפוף להצלחת התוכנית, כך שכישלון צמצום היקפי הנשירה באופן משמעותי יגרום להפסד כספם של המשקיעים. ההחזר הכספי למשקיעים יתבסס על ההכנסות הנוספות של מוסדות ההשכלה הגבוהה כתוצאה ממניעת נשירה. במידה וסטודנט פורש מלימודים במהלך השנה, מוסדות ההשכלה הגבוהה מפסידים למעשה את שכר הלימוד שלו וגם את הסבסוד עבורו מהמדינה.

שיעור ההצלחה בנקודת המדידה הראשונה, בדצמבר 2016, התניע החזר ראשון של מעל ל-400 אלף ש”ח למשקיעים. זהו החזר בנקודת תשלום אחת מתוך עוד שבע נקודות תשלום אשר צפויות להתקיים על פני שש השנים הקרובות של האג”ח. התכנית בנויה כך שהיעדים לצמצום הנשירה במחזור הסטודנטים הראשון בפרויקט הינם יעדים מתונים יותר מאשר השנים הבאות. הלמידה שהתבצעה בשנת הפעילות הראשונה תאפשר עמידה ביעדים שאפתניים יותר וצמצום נשירה אגרסיבי יותר. כמו כן, מירב ההחזרים למשקיעים יגיעו בשלבים מאוחרים יותר לפרויקט, עת שיהיה ניתן למדוד את שיעור הסטודנטים אשר משלימים את התואר כולו, המדד המכריע את מירב התשלומים.

הישג שני: השקת אג”ח חברתית לטיפול מונע בסוכרת

המוצר המתקדם ביותר הושק כבר במרץ 2016 ומעורר עניין רב בארץ ובעולם. זהו מכשיר פיננסי לטיפול מונע בסוכרת סוג 2.

מחלת הסוכרת היא מגפה עולמית והיא מטופלת בחסר, הרבה בגלל אופי המחלה והעובדה שמניעתה כרוכה בהתערבות אינטנסיבית בחייהם של אנשים שהם טרום-סוכרתיים. מחלת הסוכרת הופכת למגפה של ממש, כאשר בין 7%-10% מהאוכלוסיה לוקים בה ואותו שיעור באוכלוסיה, של קהל טרום-סוכרתי, נמצא בסיכון גבוה.

הפרויקט נעשה בשיתוף שירותי בריאות כללית, קופת חולים לאומית והמוסד לביטוח לאומי במטרה לצמצם את הישנות מחלת הסוכרת בקרב טרום סוכרתיים, הנמצאים בסיכון גבוהה ושללא התערבות, כ-60% מהם לפחות יחלו במחלה.

ההחזר למשקיעים יתקבל מתשלומים של קופות החולים והביטוח הלאומי בגין מידת ההצלחה ובאופן יחסי לחיסכון שנוצר להן מצמצום חולי הסוכרת הנדרשים לטיפול ושירותים, לרבות קצבאות. SFI נמצאת כעת בשלבים סופיים של גיוס ההון לפרויקט, אג”ח חברתית של 20 מיליון ש”ח, וכבר החלו ההכנות לביצוע הפרויקט בפועל – הפניות מועמדים להשתתפות לבדיקות, בדרכות לרופאים של הקופות, הכשרות למנהלי הפעילות בחברת BWell המבצעת את הפרויקט.

עם הפנים ל-2017: השקת אג”ח לשיקום אסירים בישראל

SFI עמלה מזה כשנה וחצי על יצירת אג”ח חברתית לשיקום אסירים. האג”ח החברתית לשיקום אסירים תושק ככל הנראה במהלך הרבעון השני לשנת 2017 וגיוס ההון, בהיקף של כ-15 מיליון ש”ח, ימשך במהלך מספר חודשים מעת ההשקה.

הפרויקט יפעל בשלושה בתי כלא ויגע בחייהם של כ-500 אסירים. האסירים שישתתפו בפרויקט כלואים לתקופות בינוניות וארוכות, בין ארבע לשמונה שנות מאסר, והטיפל בהם יתמקד בשיקום תעסוקתי, אך יכלול רכיבים רבים נוספים. כיום, כ-41% מהאסירים הללו חוזרים לכלא בטווח של ארבע שנים מעת שחרורם – תופעה חברתית שיש לה משמעויות כלכליות כבדות משקל. ההחזרים באג”ח לשיקום אסירים מבוססים על החיסכון שנוצר למדינה במניעת מאסרים (עלויות כליאה) ועלויות נוספות למערכת האכיפה והמשפט. מטרת התכנית היא להפחית את החזרה לכליאה בכ-50% בקרב משתתפי הפרויקט.

Socialfinance.org.il

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.