מה-הכסף-שלנו-עשה-בפברואר

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים

חודש פברואר התאפיין בתנודתיות גבוהה במדדי המניות, עם ירידות חדות בתחילת החודש שתוקנו באופן חלקי בהמשכו. עם זאת, בסיכום חודשי איבדו מדדי המניות השונים גובה. המדדים האמריקאים ממשיכים להציג ביצועים "טובים", יותר או בעצם "רעים" פחות, לאור האמת הפשוטה כי הכלכלה האמריקאית מציגה נתונים טובים יותר, באופן יחסי.

בעולם האג"ח, התשואות של האג"ח הממשלתיות רושמות עליות מתחילת השנה, מה שמוביל למסקנה העיקרית כי השוק מעריך שאפילו בארה"ב לא מתקיימים התנאים הכלכליים למתווה ריבית עולה.

ברקע, הנפט מתחיל לתקן למעלה לאחר שמחירה של חבית נפל מתחת ל-30 דולר; בריטניה בוחנת את המשך דרכה בגוש האירו וחששות לגבי איתנותו של הבנק החזק באירופה, דויטשה בנק, גרמו לצניחת מניותיו.

בארה"ב- במהלך פברואר התפרסמו נתוני מאקרו מעורבים, כאשר בלטו לחיוב הנתונים על הזמנות למוצרי בני-קיימא, שרשמו עלייה בשיעור של 4.9% (מול צפי 2.9%) ונתוני הצמיחה לרבעון הרביעי של 2015 שעודכנו כלפי מעלה ל-1%.

תשואת האג"ח ל-10 שנים המשיכה לרדת ובמהלך החודש ביקרה באזור של 1.65%, הרמה הנמוכה ביותר בשנה האחרונה.

95% מחברות מדד S&P500 פירסמו את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הקודם. מהנתונים עולה כי 65% מהחברות עקפו את תחזית הרווח ורק 37% הצליחו לעקוף את תחזית ההכנסות.

באירופה- תשואת האג"ח הממשלתית הגרמנית לשנתיים ירדה לשפל היסטורי של (0.54%-), התשואה ל-10 שנים ירדה לרמה של 0.147%. ההנחה היא כי השוק מתאים את עצמו למהלך נוסף של הבנק המרכזי, כנראה בצורה של הורדה נוספת של הריבית על הפקדונות.

במהלך החודש רשמו האג"ח של דויטשה בנק עליית תשואה חדה, עובדה המעידה על חשש המשקיעים מיכולותו לעמוד בהתחייבויותיו. הבנק מצידו הודיע כי הוא נזיל דיו ואף יצא בתוכנית רכישה עצמית למספר סדרות אג"ח בשווי כולל של כ-5 מיליארד דולר. מניות הבנק צללו מתחילת השנה בכ-30%.

בבריטניה צפוי בסוף יוני הקרוב משאל עם על ההסכם החדש בין בריטניה לגוש האירו. ההסכם המשודרג כולל "הקלות" בדרישות מבריטניה, להבדיל מיתר חברות האיחוד, ביחס לנושאים כמו קצבאות למהגרים, תוכניות "הצלה" למדינות החברות וחופש לפעילות "בטחונית".

הטענות בעד ונגד השארות באיחוד הן מגוונות: המתנגדים מדגישים את "ההוצאה" השנתית העודפת של בריטניה לגוש בסך 9 מיליארד אירו. התומכים מציינים את התרומה הישירה לייצוא ובעקיפין לשוק העבודה: כ-50% מהייצוא מבריטניה הופנה לגוש האירו בשנת 2014.

מעניין לשים לב כי נושא הטיפול בפליטים והשלכותיו מתחיל להיות משמעותי ומשפיע על השיח באירופה. ההשפעה הכלכלית הישירה של הנושא תבוא לידי ביטוי בטווח הארוך, בגיבוש תוכניות ההוצאות הפיסקליות של המדינות השונות.

בעולם- במהלך החודש נמשכה התנודתיות במחיר הנפט, שתיקן ירידה תוך חודשית של כ-15%.

התיקון במחיר נרשם בעקבות פרסומים על הסכם המתגבש בין המדינות סעודיה, רוסיה ו-ונצואלה על הקפאת הגידול בקצב הפקת חביות הנפט.

בחינת המתאם בין מחירי הסחורות למדדי המניות מגלה כי עד שנת 2013 המתאם היה גבוה אך מאז, מחירי הסחורות ירדו ואילו המדדים המשיכו לרשום שיאים חדשים. ההנחה כיום בדבר עליה במחיר הנפט שצפויה להוביל לעליה במדדי המניות עשויה להתברר כשגויה. זאת משני טעמים, הראשון, ההשלכה השלילית של המחיר הנמוך על החברות בסקטור האנרגיה כבר נותנת את אותותיה. השני, עליית מחירי הסחורות תפגע בביקושים הצרכניים שחלשים כבר ממילא.

בישראל- מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר רשם ירידה של 0.5%, כך שמדובר במדד נמוך עונתית שהפתיע במעט ביחס לצפי.

הצמיחה ברבעון הרביעי הפתיעה לטובה כשהסתכמה ב-3.3%, ובתגובה השקל התחזק מול הדולר ביותר מ-1% במהלך החודש.

בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה ברמה של 0.1%. באשר לבחינת האפשרות לשימוש בכלי של ריבית שלילית, רמז בנק ישראל כי בחינת מהלך דומה ביפן, שבדיה וגוש האירו העלה כי המטבעות המקומיים דווקא התחזקו מכך בטווח המיידי. אנו נוסיף בעניין זה כי בעולם כלכלי בו מרבית הבנקים המרכזיים הורידו את הריבית לאפס ומטה, הורדות ריבית נוספות מאבדות מהאפקטיביות שלהן.

 ריבית בנק ישראל - 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת"א 100 ירד ב- 2.30%

           מדד ת"א 25 נחלש ב- 2.57%

ארה"ב: מדד S&P 500 ירד ב- 0.41%

            מדד נאסד"ק ירד ב- 1.82%

אירופה: מדד DAX הגרמני נחלש ב- 3.09%

            מדדCAC 40  הצרפתי ירד ב- 1.44%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן צנח ב- 8.51%

             מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 3.34%

שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה מעורבת.

מדד התל בונד 20 ירד ב-0.24%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.16%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.80%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב-1.29%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב-0.47%

שוק המט"ח

הדולר ירד ב-1.04% מול השקל לרמה של 3.91₪

האירו ירד ב-1.28% מול השקל לרמה של 4.25 ₪

שתפו עם חברים :