בילבורד-לתוך-העמוד

 

 

 

 


דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים
רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI  ניהול תיקים

(נכתב באוקטובר 2015)

חודש ספטמבר התאפיין בתנודיות גבוהה וירידות שערים במדדי המניות, שפתחו את החזרה מפגרת הקיץ בעליות, אך חזרו וירדו לרמות השפל שנרשמו בחודש אוגוסט. נתוני מאקרו חיוביים בארה"ב ואירופה לא הצליחו לגבור על תחושת חוסר הוודאות המתגברת בקרב המשקיעים לאור אי-עליית ריבית בארה"ב, הורדת דירוג אשראי של מספר מדינות ושערוריית זיוף הנתונים של ענקית הרכב פולקסוואגן. ברקע, סקטור הפארמה בארה"ב איבד גובה ובנק ישראל עדכן כלפי מטה את תחזית הריבית.

בארה"ב-  כאמור, הבנק המרכזי האמריקאי החליט לא להעלות את הריבית לחודש ספטמבר. הנגידה ילן רמזה לחשש מהתמתנות ההתאוששות של הכלכלה העולמית, אך מנגד, ציינה כי מרבית חברי הועדה המוניטארית עדיין תומכים בעליית ריבית כבר השנה.

נתוני מאקרו חיוביים שהתפרסמו החודש כללו את קצב הצמיחה לרבעון השני, שעודכן כלפי מעלה (בפעם השניה) ל- 3.9% , ליבת מדד המחירים לצרכן שרשמה עליה של 0.1% וב- 12 החודשים האחרונים עלתה ב- 1.8%.

סקטור הפארמה, שהוביל את המדדים האמריקאיים לעליות בשנים האחרונים, סובל מסנטימנט שלילי בחודשיים האחרוניים, עם ירידה מצטברת של כ- 25%. המשקיעים בתחום חוששים משינוי לרעה בסביבה הרגלטורית התומכת כשהמועמדת לנשיאות, הילרי קלינטון, מצייצת בטוויטר על כוונתייה בתחום זה.

באירופה- שערורייה בשוק הרכב העולמי, כשיצרנית הרכב הענקית פולקסוואגן הודתה כי התקינה תוכנה המזייפת את תוצאות זיהום האויר בכ- 11 מיליון כלי רכב. מניות החברה צללו בכ- 35% מיום הודעת החברה ובכ-65% מרמות השיא שרשמו במהלך חודש מרץ השנה.

האירוע, שכבר זכה לכינוי "דיזלגייט", משפיע ישירות על מדד הדקס הגרמני שסקטור הרכב מהווה כ- 15% ממנו.

בצרפת, סוכנות הדירוג מודיס הורידה את דירוג האשראי של המדינה ברמה אחת ל- AA. במודיס ציינו כי הצמיחה הנמוכה והקשיים הפוליטים והמבניים בביצוע רפורמות צפויים להקשות על הפחתת נטל החוב הממשלתי הגבוה.

ביוון, בבחירות הכלליות זכה ראש הממשלה המכהן, אלכסיס ציפרס. הזכיה ברוב גדול מהווה את אישור העם לתוכנית החילוץ שנחתמה עם הנושים האירופאיים לפני פחות מחודשיים.

בעולם- בסין, הממשלה ממשיכה בפעולותיה לייצוב שוק ההון המקומי עם הסרת מס ההכנסה על דיבדנדים למשך השנה הקרובה והודעה על כוונתה להפחית את המס על רווחי הון על החזקות לטווח הגבוה מחודש.

בברזיל, סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של המדינה ל- BB+ וציינה כי המשך הדרדרות פיסקלית וביטול רפורמות עלולים לגרור הורדה נוספת.

בישראל- בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי בחודש ספטמבר, אך חתך את התחזית לגובה הריבית בשנת 2016 ל- 0.5% (לעומת 1.25% בתחזית הקודמת).

צמיחת התוצר לרבעון השני עודכנה כלפי מטה ל- 0.1% ומדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ירד ב- 0.2%.

נתוני המאקרו החלשים תומכים בהמשך היחלשות השקל מול הדולר ומחזירים לשיח הכלכלי את האפשרות להקלות פיסקליות נוספות.

כל הנתונים הללו אינם מצליחים להשפיע על תחום הנדל"ן. על פי הערכות הבנקים השונים, בתשעת החודשים הראשונים של 2015 נלקחו משכנתאות בהיקף של 49 מיליארד ש"ח, עליה של כ- 30% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. השיא שנרשם ב- 2013, עם משכנתאות בהיקף של 52 מיליארד ש"ח, צפוי להישבר השנה.

ריבית בנק ישראל - 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת"א 100 ירד ב- 6.22%

מדד ת"א 25 נחלש ב- 5.54%

ארה"ב: מדד S&P 500 ירד ב- 2.64%

מדד נאסד"ק ירד ב- 2.19%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד  ב- 5.84%

מדד CAC 40  הצרפתי נחלש ב- 4.25%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן נפל ב- 7.95%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 3.27%

שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה שלילית החודש.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 1.16%

מדד תל בונד 40 ירד ב 0.83%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של כ- 0.59%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 1.43%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב 0.03% 

שוק המט"ח

הדולר ירד ב- 0.17% מול השקל לרמה של 3.92 ש"ח

האירו נותר ללא שינוי מול השקל ברמה של 4.40 ש"ח

שתפו עם חברים :