%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%94%d7%9b%d7%a1%d7%a3

רו”ח אורי גלאור, אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

חודש מאי התאפיין במגמה חיובית בשוקי המניות וגם בשוקי האג”ח בכל השווקים הבולטים בעולם. במהלך מאי אמנם התעצמו הדאגות לגבי עתידו של טראמפ וגברו החששות מכך שהסתבכויותיו הפוליטיות יקשו עליו לקדם את מדיניותו הפיסקאלית, אבל זה לא מנע בסוף ממדדי המניות המובילים בארה”ב לחזור לרמות שיא.

בינתיים, הנתונים הכלכליים בארה”ב טובים, עם עליה בשיעור המועסקים ושיפור בייצור התעשייתי בשיעור הגבוה ביותר מזה שלוש שנים. גם נתוני הצמיחה בארה”ב ברבעון הראשון עלו על הציפיות, עם קצב צמיחה של 1.2% בחישוב שנתי.

ומה עם העלאת ריבית? כנראה שזה יקרה ביוני כי רוב חברי הוועדה המוניטארית של הפד תומכים בהעלאה, אם הנתונים הכלכליים יתאימו להערכותיהם.

בגוש האירו, הנתונים הכלכליים ממשיכים להעיד על שיפור כשברבעון הראשון, בפעם הראשונה מזה שנים, אירופה צמחה יותר מארה”ב. גרמניה צמחה בשיעור גבוה של 2.4% ונראה כי כל גוש האירו צמח בכ-1.8%. גם תוצאות הבחירות בצרפת מעלות אופטימיות למדיניות כלכלית יותר אינטגרטיבית ביבשת. בחירתו של מקרון לנשיאות עשויה להביא לנסיקה של הכלכלה הצרפתית, כשמדד CAC 40 עשוי להיות זה שיהנה מאמונם של המשקיעים.

גם בריטניה צומחת. למרות ה-Brexit ולקראת הבחירות הכלכלה שם צמחה ב-2016 בקצב גבוה יותר ביחס לתחזיות המוקדמות ובדומה למדינות המפותחות.

בסין, לאחר צמיחה מרשימה ברבעון הראשון, רוב הנתונים מעידים על התמתנות מחודשת בצמיחת הכלכלה. בינתיים, סוכנות הדירוג Moody’s הורידה דירוג לסין ברמה אחת מ- Aa3ל-A1- בשל צפי לשחיקה בעוצמה הפיננסית בשנים הבאות, לצד המשך עלייה ברמת החוב.

המשק היפני צמח ברבעון הראשון בשיעור שנתי של 2.2% ולראשונה מאז שנת 2006 נרשמה צמיחה חיובית במשך חמישה רבעונים ברצף.

בברזיל, המשבר הפוליטי מאיים לחסל את ההישגים שנרשמו בשנה האחרונה. מאז שנשיאת ברזיל לשעבר, רוסף, הודחה בסוף 2015 על רקע שחיתות, נרשם שיפור כמעט בכל האינדיקטורים הכלכליים, אבל, מישל טמר שהושבע לתפקיד במקומה, הסתבך גם הוא בפרשה חמורה. שוקי המניות בברזיל צנחו ב-8.8% ביום פרסום הפרשה וערעור היציבות הפוליטית עלול לפגוע בביטחון העסקים והצרכנים ולהחזיר את המדינה במהירות למשבר.

ובישראל, נתחיל בנדל”ן: לפי נתוני הלמ”ס בינואר-מרץ 2017 נרשמה ירידה של כ-2.9% בכמות המבוקשת של דירות חדשות.

עוד כמה נושאים על הפרק בישראל: בנק ישראל מעריך שב-2017 וב-2018 ישראל צפויה לצמוח בכ-2.8% וב-3.3% בהתאמה. האינפלציה בשנה הקרובה (המסתיימת ברבעון הראשון של 2018) צפויה להסתכם בכ-0.7% והריבית צפויה להישאר במהלך השנה הקרובה ברמתה הנוכחית, 0.1% ולעלות בהדרגה מהרבעון השני של 2018.

ומה קורה בשוק העבודה? בנק ישראל ציין כי שוק העבודה ממשיך להציג תמונה חיובית מאוד ונמצא בקרבת תעסוקה מלאה. שיעור האבטלה נמצא עדיין בשפל, מה שצפוי לתמוך בגידול בצריכה.

תיירים ממשיכים להגיע לישראל. כ-260 אלפי תיירים נכנסו דרך נתב”ג בחודש אפריל, עלייה של כ-7.9% בהשוואה לחודש הקודם, ושל כ-31.4% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. אחד הגורמים העיקריים לעלייה בתיירות הנכנסת הוא שיפור המצב הביטחוני בישראל בחודשים האחרונים.

בנק ישראל נראה קצת מוטרד מהר האשראי – הלוואות – שבידי הציבור. חדוה בר, המפקחת על הבנקים, אמרה ש”אשראי זה כמו מלח לאוכל- כששמים ממנו יותר מדי זה לא טעים ולא בריא”. לדבריה, האשראי הצרכני עולה בצורה חדה בגלל הריבית הנמוכה והזמינות הגבוהה, יותר משקי בית מתקשים להחזיר את החובות וגם יכולתם של הבנקים לגבות את החוב ירדה.

קצת עדכונים על כמה חברות בולטות בבורסה: מניית טבע בשפל של 13.5 שנים כאשר ירדה לראשונה מתחת ל-28 דולר, על רקע חשש לאיבוד מכירות של 700 מיליוני דולר ב-2017 אם חברת מיילן תשיק גירסה גנרית לקופקסון, המוצר הרווחי ביותר של טבע. אבל בשורה טובה הגיעה ממש בסוף החודש – טבע פירסמה תוצאות חיוביות בניסוי קליני בשלב השלישי למניעת מיגרנה כרונית והודיעה שהיא צפויה להגיש ל-FDA בקשה לקבלת רישיון לתרופה במהלך השנה.

המיזוג של דלק קידוחים ואבנר הושלם במהלך החודש והשותפות הממוזגת החלה להיסחר לפי שווי של כ-16 מיליארד ש”ח, מה שהכניס אותה ישר לרשימת החברות הציבוריות הגדולות בישראל.

ונסיים עם שוק התקשורת. מנכ”ל פרטנר אמר כי שירות הטלוויזיה Partner TV יושק בקרוב. פרטנר תיכנס לשוק הכולל את שתי השחקניות הוותיקות HOT ו-yes לצד המתחרות החדשות סלקום TV שנכנסה לפני שנתיים וחצי לשוק ו-SMART (טריפל סי) שנכנסה לשוק רק בשבועות האחרונים.

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 125 עלה ב- 2.42%

           מדד ת”א 35 עלה ב- 1.47%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 1.16%

            מדד נאסד”ק עלה ב- 2.50%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 1.42%

            מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב- 0.31%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 2.36%

            מדד האנג סאנג עלה ב- 4.25%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 1.01%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 0.85%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עלו ב- 0.56%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.34%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב- 0.71%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב-1.6% מול השקל לרמה של 3.56 ש”ח

האירו עלה ב-0.73% מול השקל לרמה של 3.97 ש”ח

ריבית

ריבית בנק ישראל – 0.1%

אורי גלאור

אורי גלאור

אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

רו"ח

שתפו: Share: