מה-עשה-הכסף-שלנו-ביוני

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי,IBI  ניהול תיקים

עצבנות רבה אפיינה את השווקים הפיננסיים ביוני. זה התחיל בדריכות לקראת משאל העם בבריטניה והמשיך בתגובה חזקה של השווקים כלפי מטה להחלטה הדרמטית של אזרחי בריטניה לעזוב את האיחוד האירופאי. ברוב של 51.9% ושיעור השתתפות גבוה של 72% התקבלה אחת מההחלטות הפוליטיות המשמעותיות ביותר בשנים האחרונות בעולם בכלל וביבשת אירופה בפרט. בסיכמו של יוני, רק מדד S&P 500 האמריקאי הצליח להישאר מעל קו האפס.

מבחינה כלכלית, ה"ברקסיט" הוא תהליך "התנתקות" שצפוי לקחת כשנתיים. לאור עצמאותה של בריטניה מבחינת המטבע והמערכת בנקאית, ה"זעזוע" צפוי להיות נמוך מהמצופה.

בינתיים בספרד, הבחירות הסתיימו בסטטוס-קוו, והחשש מ"זליגת" ברקסיט גם לשם התבדה בינתיים.

וברקע של כל זה, תשואות האג"ח הממשלתיות ברחבי העולם בירידה והשווקים הפיננסיים מפנים שוב את המבט למתרחש בסין.

בארה"ב- הבנק המרכזי החליט להשאיר את הריבית על כנה. בהודעת הריבית התייחס הבנק להתמתנות בשוק העבודה, לירידה בתוספת המשרות ולירידה בציפיות לאינפלציה. הנגידה, ג'נט ילן, אף התייחסה להשפעת משאל העם בבריטניה (בטרם התבררו התוצאות) וציינה כי יציאה של בריטניה מהאיחוד תשפיע על ההחלטה בנוגע למתווה הריבית הראוי.

הצמיחה בארה"ב ברבעון הראשון עודכנה שוב כלפי מעלה ונקבעה באופן סופי על 1.1%. תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים ירדה לרמתה הנמוכה ביותר בשלוש השנים האחרונות ונמצאת כבר מתחת ל- 1.5%.

באירופה- אפילו סוכנויות ההימורים פספסו את החלטת הבריטים לעזוב את האיחוד האירופי. המהלך הזה הוכיח שוב את כוחם המוגבל של סקרים וגם גרר שורת ארועים:

ראש הממשלה, דיווד קמרון, שהתנגד למהלך, הודיע על התפטרותו.

חברת הדירוג S&P הודיעה על הורדת הדירוג למדינה מ- "AAA" ל-"AA" כשהיא מציינת את האפשרות כי סקוטלנד וצפון אירלנד יעדיפו לעזוב את בריטניה ולחבור לאיחוד האירופי.

הפאונד האנגלי רשם צניחה חדה לרמה של 1.32 מול הדולר האמריקאי, הרמה הנמוכה ביותר ב-30 השנה האחרונות (מישהו/י כאן זוכר/ת את התקופה שפאונד אחד היה שווה כשמונה שקלים?! נכון לכתיבת שורות אלה, הוא שווה 5.1 שקלים).

תשואות האג"ח הממשלתיות ביבשת ירדו לשפל היסטורי, כשהבריטית ירדה מתחת 1% והגרמנית לטריטוריה שלילית של (0.1%-).

ובספרד, תוצאות הבחירות קובעות בעצם שמירה על המצב הקיים, כשמפלגת השלטון קיבלה 33% מהקולות, שיפור קל מ-28% בבחירות הקודמות. הסקרים...שניבאו נצחון לשמאל שוב פיספסו והחשש מפני יציאה אפשרית של ספרד מגוש האירו נדחה ביינתים.

בעולם- ביפן, היצור התעשייתי ירד ב-2.3% - נתון חלש באופן משמעותי ביחס לצפי לירידה מינורית של סביב אפס. התשואה על אג"ח ממשלתית יפנית ל-10 שנים ירדה לרמת שפל היסטורית, מתחת לרמה שלילית  של (0.2%-).

הין היפני התחזק משמעותית מול הדולר במהלך החודש, בכ- 7% וכבר ביקר מתחת לרמה של 100 ין לדולר. מטבע חלש הוא גורם קריטי ליכולתה של הכלכלה היפנית להציג שיפור בפרמטרים השונים.

בסין, המטבע המקומי ממשיך בפיחות מול הדולר ונסחר ברמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2010. ה-"ברקסיט" השאיר בינתיים בצל את הנתון הזה, אבל הוא עלול לערער מחדש את בטחון המשקיעים, כפי שעשה בעבר.

בישראל- בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ותשובות הנגידה במסיבת העתונאים רמזו כי שימוש בכלים מוניטריים נוספים יעשה במקרה של הרעה בשוק העבודה ורגיעה בשוק הדיור, וכן כי הכלי המועדף הוא התערבות בשוק המט"ח.

חטיבת המחקר בבנק ישראל מעריכה כי לא צפויה העלאת ריבית לפני הרבעון השני של 2017. ההערכה תלויה בפעילות המוניטרית בארה"ב, או יותר נכון ב"אי-פעילות" שכזו, קרי שמירת הריבית על כנה.

השפעתה של יציאת בריטניה מהאיחוד על היצוא הישראלי צפויה להיות מינורית. ב-2015 רק כ-6.2% מהיצוא היה לבריטניה (בסכום של כ-4 מיליארד דולר), כש-70% ממנו היו תרופות, סקטור הידוע בקשיחות הביקוש אליו.

יחד עם זאת, יש לשים לב כי החלשותו החדה של הפאונד מול הדולר, ובשרשור גם מול השקל צפויה לפגוע ביצואנים הישראלים.

ריבית בנק ישראל - 0.1%

שוק המניות

ישראל:  מדד ת"א 100 ירד ב- 3.46%

            מדד ת"א 25 ירד ב- 3.21%

ארה"ב:  מדד S&P 500 עלה ב- 0.09%

            מדד נאסד"ק ירד ב- 2.35%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד  ב- 5.68%

            מדד CAC 40  הצרפתי ירד ב- 5.95%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן נפל ב- 9.63%

            מדד פוטסי סין 50 עלה ב- 0.09%

 שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית ביוני.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 0.66%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 0.52%

אגרות חוב ממשלתיות עלו ב- 0.83%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.87%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב- 0.82%

שוק המט"ח

הדולר עלה ב- 0.18% מול השקל לרמה של 3.86₪

האירו ירד ב-0.08% מול השקל לרמה של 4.28 ₪

שתפו עם חברים :