%d7%a1%d7%a8%d7%98

חודש יוני התאפיין במגמה מעורבת בשוקי המניות וגם בשוקי האג”ח בכל השווקים הבולטים בעולם.

בארה”ב, כצפוי, ראינו את הבנק המרכזי (הפד) מעלה את הריבית מ-1% ל-1.25% וכעת מעריכים שם שהריבית תעלה עוד פעם אחת לפחות השנה. ג’נט ילן, הנגידה, ציינה שהיא צופה ששוק העבודה ימשיך להתחזק, אם כי הצמיחה של הכלכלה בשנים הקרובות תהיה מתונה יותר. ילן צופה גם שהאינפלציה תמשיך לעלות ותתייצב על 2% בטווח של שנתיים.

לצד הנתונים המעודדים האלה, גם נתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על התקרבות לתעסוקה מלאה ואיתנות של שוק התעסוקה.

הטכנולוגיה במרכז, גם בבורסה

 

מניות הטכנולוגיה מרכזות מתחילת השנה עניין רב ולאחר מהלך חזק של עליות, חלקן של עשרות אחוזים, החודש הן איבדן מעט גובה.

הטריגר הגיע באמצע יוני כשגולדמן זאקס כתבו שהם מאמינים שהתנודתיות הנמוכה במניות הטכנולוגיה מובילה אנשים להעריך בחסר את הסיכונים הקשורים לאותן חברות, כגון חשיפה מחזורית, סיכוני רגולציה והגבלה על תחרותיות.

ההתייחסות של גולדמן הספיקה בשביל למשוך את מדד נאסד”ק לירידה חדה של 2.6% באותו היום ונפילה של למעלה מ-6% במניות ענקיות הטכנולוגיה אפל, מיקרוסופט וגוגל. יחד עם פייסבוק ואמזון מהוות חמש החברות יותר מ-30% מהמדד. אבל, כל זה לא מנע ממדד הנאסד”ק לסכם את המחצית הראשונה הטובה ביותר מאז שנת 2009 עם עליה של מעל ל- 14%.

עוד במניות הטכנולוגיה, ראינו את אמזון רוכשת את Whole Foods Market תמורת 13.7 מיליארד דולר, וצעד ראשון של אמזון לכיוון הטריטוריה של וולמארט.

אירופה עלתה על פסי צמיחה וגם יפן, אבל קצת פחות

 

באירופה, ה-ECB (הבנק המרכזי) משנה גישה לגבי הריבית. היא אמנם נותרה ללא שינוי, אבל מהצהרת המדיניות הוסר הביטוי המצביע על כך ששיעור הריבית עשוי לרדת בעתיד ונאמר גם שהיא תישאר ברמה הנוכחית לאורך תקופה ארוכה. הנגיד, דראגי, ציין שהסיכונים לתחזית כלכלית של גוש האירו מאוזנים באופן כללי, אך עדיין דרוש ליווי מוניטארי משמעותי.

בינתיים, צמיחת הכלכלה האירופאית עודכנה כלפי מעלה ל-0.6%, קצב המגלם צמיחה שנתית של 2.4%. בנוסף, סקרי הציפיות ממשיכים להצביע על האצה נוספת בצמיחת הכלכלה ברבעון השני.

בבריטניה, מפלגת השמרנים בראשות תרזה מיי זכתה אמנם ברוב הקולות, אך איבדה מכוחה בפרלמנט, מה שהוביל להיחלשות ניכרת של הפאונד ולהתגברות הספקולציות כי מיי תאלץ לפרוש בעתיד מהנהלת המפלגה.

בסין, הנתונים שפורסמו בתחילת החודש היו חיוביים ברובם, עם עלייה חדה מהציפיות בשיעורי היבוא והיצוא.

ביפן, הכלכלה ממשיכה להתרחב בקצב מדוד, עם עלייה בצרכיה הפרטית, שיפור בשוק התעסוקה וציפייה להמשך התרחבו היצוא.

מחיר הנפט ממשיך לרדת למרות ההסכם לקיצוץ התפוקות של מדינות OPEC. הנפט רשם במהלך חודש יוני ירידות חדות והגיע עד למחיר של 42.5 דולר לחבית – מחיר שפל של כמעט שנה. אבל, בשבוע המסחר האחרון של החודש נרשמה התאוששות מסויימת, עם שבעה ימים רצופים של עליות. ביום המסחר האחרון של יוני הנפט זינק ב-3% וחצה כבר את מחיר ה-46 דולר לחבית. מתחילת השנה הנפט איבד 14% ממחירו.

הנדל”ן בישראל – ירידה בביקוש

 

בישראל, בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והצפי הוא שהיא תישאר ברמה זו עוד תקופה ממושכת.

לפי נתוני הלמ”ס, המשק צמח ברבעון הראשון בקצב שנתי של 1.2% בלבד, גם בגלל ירידה של 1.7% בצריכה הפרטית.

מה שעוד ניתן לראות זה שחובות משקי הבית בישראל תופחים. החוב גדל ברבעון הראשון בכ-1.3% ל-511 מיליארד ש”ח. כן, 511 מיליארד ש”ח!

ומה קורה בתחום הנדל”ן? מדד מחירי הדיור אמנם רשם עלייה של 0.5% אך סקר הלמ”ס בקרב קבלנים הצביע על ירידה נוספת של 3.4% בביקוש לדירות חדשות בחודש אפריל בהשוואה לאשתקד. הנתון הזה מגיע בהמשך לירידה של 12.5% ברבעון הראשון. גם התחלות הבנייה ירדו ברבעון הראשון בכ-9% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. נתוני גמר בנייה עלו ב-13% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

ועוד בקשר לנדל”ן, בנק ישראל פירסם דו”ח יציבות פיננסית למחצית הראשונה של 2017 ממנו עולה שיותר ממחצית האשראי הכולל בישראל הוא אשראי לדיור. בנק ישראל מעריך כי אמנם המערכת הכלכלית הישראלית יציבה, אך עדיין הסיכון הגדול הוא מחשיפה פיננסית לשוק הנדל”ן. “החשיפה של המערכת הפיננסית לשוק הדיור עדיין מהווה סיכון עיקרי ומשמעותי. עם זאת, בחודשים האחרונים מסתמנת התמתנות מסוימת בפעילות ובקצב עליית המחירים, ואם זו תימשך – היא תפחית את הסיכון”.

האבטלה אמנם עלתה מעט בחודש מאי ל-4.5% אבל נמשך הגידול בביקוש לעובדים במגזר העסקי. זה, בשילוב עם שיעור אבטלה נמוך מעידים על התקרבות המשק למצב של תעסוקה מלאה, שתומכת בהמשך גידול של השכר הממוצע במשק. ברבעון הראשון השכר הממוצע עלה ב-5% (בחישוב שנתי) ל-10,449 ₪.

אבל, גם אסור לשכוח ששני שלישים מהשכירים בישראל משתכרים פחות מהממוצע.

בבורסה בתל אביב – בזק בנפילה ושוק הנפקות רותח

 

הבורסה בת”א השיקה במהלך חודש יוני מדד אג”ח של חברות הנדל”ן הזרות – מדד “תל בונד גלובל” שיורכב מ-25 סדרות אג”ח בשווי שוק כולל של כ-14.5 מיליארד ש”ח.

ובגזרת המניות, אי אפשר להתעלם ממה שקורה בבזק, עם החקירה שעוסקת בחשדות לעסקאות הקשורות לבעל השליטה שאול אלוביץ’ ומורידה את מחיר המניות בכל הקבוצה.

שוק הנפקות האג”ח הקונצרניות רותח כאשר גויס סכום מרשים של כ-37 מיליארד ש”ח במהלך המחצית הראשונה של שנת 2017. חלקן של חברות הנדל”ן עומד על יותר מ-50% מסך החוב שגוייס (יותר מ-19 מיליארד ש”ח).

גם שוק הנפקות האקוויטי (מניות) ממשיך במומנטום החיובי, עם גיוסים של מעל למיליארד ש”ח ביוני, בחברות גב ים, פרטנר, קרסו מוטורס ואירונאוטיקס, שהשלימה הנפקה ראשונית (IPO) בתל אביב.

המשיכו לעקוב אחר הסקירות החודשיות שלנו במגזין IBI.

 

שוק המניות – ביוני ומתחילת השנה

ישראל:

מדד ת”א 125 ירד ב-0.54%  ביוני ועלה ב-0.51% מתחילת השנה

מדד ת”א 35 עלה ב-1.01% ביוני וירד ב-2.52% מתחילת השנה

ארה”ב:

מדד S&P 500 עלה ב- 0.48% ביוני ועלה ב-8.24% מתחילת השנה

מדד נאסד”ק ירד ב-0.94% ביוני וזינק ב-14.07% מתחילת השנה

מדד דאו ג’ונס עלה ב-1.62% ביוני ועלה ב-8.24% מתחילת השנה

מדד VIX (מדד “הפחד”) ירד ב-20.37% מתחילת השנה

אירופה:

מדד DAX הגרמני ירד ב-2.30% ביוני ועלה ב-7.35% מתחילת השנה

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-3.08% ביוני ועלה ב-7.35% מתחילת השנה

אסיה:

מדד ניקיי עלה ב-1.95% ביוני ועלה ב-4.81% מתחילת השנה

מדד האנג סאנג עלה ב- 0.40% ביוני ועלה ב-17.06% מתחילת השנה

 

שוק האג”ח ביוני

שוק אגרות החוב התאפיין במגמה שלילית בחודש יוני.

מדד תל בונד 20 ירד ב-0.81%

מדד תל בונד 60 ירד ב-0.70%

מדד אגרות חוב ממשלתיות כללי ירד ב-0.38%

מדד אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירד ב-0.86%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות ירד ב-0.04%

שוק האג”ח מתחילת השנה

מדד תל בונד 20 עלה ב-3.30%

מדד תל בונד 60 עלה ב-2.75%

מדד אגרות חוב ממשלתיות כללי עלה ב-0.86%

מדד אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.24%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-1.32%

שוק המט”ח 

ביוני הדולר ירד ב-1.83% מול השקל לרמה של 3.496 ₪ והשלים ירידה של 9.08% מתחילת השנה

ביוני האירו עלה ב-0.44% מול השקל לרמה של 3.985 ₪ אבל נחלש ב-1.43% מתחילת השנה

אורי גלאור

אורי גלאור

אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

רו"ח

שתפו: Share: