בילבורד

(נכתב באוגוסט 2014)

 

חודש יולי התאפיין בעצבנות בשווקים העולמיים, כאשר שני נושאים מעסיקים את כלי התקשורת העולמיים: הפלת המטוס המאלזי בשמי אוקראינה ומבצע “צוק איתן” ברצועת עזה. ברקע, הורדת ריבית של בנק ישראל ועדכון כלפי מטה של תחזית הצמיחה העולמית על ידי קרן המטבע הבינלאומית.

ארה”ב האומדן הראשון לתוצר ברבעון השני הצביע על צמיחה של 4%, נתון מפתיע לאחר ההתכווצות ברבעון הראשון, שעודכנה ל- 2.1%- . חשוב לזכור כי צפויים שני עדכונים לנתון זה ולכן יש להמתין עם הסקת מסקנות. בינתיים, בישיבת הפד הוחלט להמשיך בצמצום בהרחבה הכמותית ונראה כי כבר באוקטובר היא תהיה מאחורינו. עונת הדוחות הגיעה למחצית הדרך כאשר 78% מהחברות המדווחות היכו את תחזית הרווח ו- 66% היכו את תחזית המכירות. נתוני מאקרו בתחום הנדל”ן היו מעורבים, עם הפתעה בנתון מכירות בתים קיימים ואכזבה בנתון מכירות של בתים חדשים. מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.3% ומתחילת השנה עלה המדד ב- 1.3%.

אירופה בעקבות פרשת הפלת המטוס המאלזי מצטרף האיחוד האירופאי לארה”ב ומטיל סנקציות על רוסיה. הסנקציות כוללות איסור מכירת ציוד לסקטור האנרגיה ומניעת מודרניזציה של תעשיית הנפט הרוסית, הטלת אמברגו נשק על הסקטור הבטחוני והסכמה על הגבלות פיננסיות שמועד תחילתן טרם נקבע. המדדים האירופאים נסחרו בטריטוריה שלילית במשך רוב חודש יולי, כאשר החשש העיקרי הוא מתגובה בלתי צפויה של נשיא רוסיה, פוטין ומהשלכותיה של התלות האירופאית בגז טבעי מרוסיה.

נתוני המאקרו התקבלו מעורבים: מדד מנהלי הרכש הצביע על שיפור קל בתעשייה ובשירותים ומדד אמון הצרכנים נותר ללא שינוי. בבריטניה, מדד המחירים עלה בחודש יוני ב- 0.2% ובשיעור שנתי של 1.9%. התוצר צמח ב- 0.8% ברבעון השני ומדד מחירי הדיור עלה בחודש מאי בשיעור שנתי של 10.5%. כל הנתונים מחזקים את ההערכות כי מבין הבנקים המרכזיים באירופה, יהיה זה הבנק המרכזי הבריטי אשר יעלה את הריבית.

ובשאר העולם – קרן המטבע הבינלאומית חתכה את תחזית הצמיחה הגלובלית מ- 3.7% ל- 3.4% בציינה כי הגורמים שהשפיעו על ההחלטה הם עדכון כלפי מטה של תחזית הצמיחה של ארה”ב ושל השווקים המתעוררים. בסין, מדד מנהלי הרכש עלה זה החודש השני ברציפות, מה שמעיד על התרחבות הפעילות התעשייתית. מדד מחירי חומרי הגלם רשם ירידה של 3.4% בחודש יולי, 13 מתוך 19 חומרי הגלם המרכיבים את המדד, סבלו מירידה בביקוש העולמי.

בישראל –  מגמת ההאטה בצמיחה ברבעון השני עלולה להחריף ברבעון השלישי בעקבות התארכות מבצע “צוק איתן”. חשוב לזכור כי בניגוד למבצעים קודמים, בהם הפעילות הכללית שיקמה עצמה במהירות ואף “פיצתה” על תקופת הלחימה, הפעם המשק נכנס למבצע כשהוא נמצא כבר במגמת היחלשות. בינתיים, בנק ישראל הוריד את הריבית ל- 0.5%. המדד המשולב רשם חודש שלישי ברציפות של עלייה, בשיעור של 0.1%, מה שמעיד על קצב צמיחה מתון. הייצור התעשייתי ירד מתחילת השנה ב- 2.87% כאשר עיקר הירידה נרשמה בענף הטכנולוגיה.

רוכשי הדירות שהמתינו ל-0% מע”מ יצטרכו להמתין עוד או לרכוש, כי ועדת הכספים הקפיאה את הדיונים בחוק מע”מ אפס, על רקע מאות הסתייגויות שהוגשו נגדו. משמעות הדבר היא שהחוק לא יאושר במושב הכנסת הנוכחי וידחה לחודש אוקטובר.

 

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל:  מדד ת”א 100 ירד ב- 0.54%

מדד ת”א 25 רשם עלייה של 0.3%

ארה”ב:  מדד S&P 500 נחלש  ב- 1.51%

מדד נאסד”ק עלה ב- 1.12%

אירופה:  מדד DAX הגרמני ירד ב- 4.33%

מדד CAC 40 הצרפתי נחלש ב- 4%

אסיה:     מדד ניקיי ביפן התחזק ב-3.03%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 3.02%

 

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש יולי.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 0.42% ומדד תל בונד 40 התחזק ב- 0.42%

אגרות החוב הממשלתיות רשמו עלייה של כ- 0.38% , כאשר אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד התחזקו החודש ב- 0.34%. אפיק אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה הוסיף לערכו 0.51%.

בנק ישראל הוריד את הריבית במשק לרמה של 0.5%.

 

שוק המט”ח

הדולר נחלש במהלך החודש ב- 0.08% לרמה של 3.42 ₪.

האירו נחלש ב- 2.31% מול השקל לרמה של 4.59 ₪.

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים (אמבן)

שתפו: Share: