בילבורד

אוקטובר היה חודש חזק מאוד בשוק ההון. למעשה, כל אפיקי ההשקעה עלו יפה: מניות בארץ ובחו”ל, אג”ח ממשלתי ואג”ח קונצרני בארץ ובחו”ל. המסרים שהתקבלו מהבנקים המרכזים באירופה, ביפן ובישראל מרמזים על תוכנית מוניטרית מרחיבה ותמכו בעליות השערים בשווקים השונים. ברקע, שוב נדחתה העלאת הריבית בארה”ב והמשקיעים ממתינים לתוכנית “החומש” בסין לשנים 2016-2020. סעיף אחד מעניין מתוך התוכנית מסיים את עידן הילד האחד. לכל משפחה סינית מותר לעשות שני ילדים!

בארה”ב הבנק המרכזי האמריקאי החליט בחודש שעבר לא להעלות את הריבית. מיד עם פרסום הודעתו קפצה ההסתברות (הנגזרת מהחוזים על הריבית) לעליית ריבית בחודש דצמבר מ- 33% ל- 48%.

ההתאוששות בשוק העבודה האמריקאי נחלשה בחודשים האחרונים כשמספר המשרות ברבעון השלישי גדל בקצב ממוצע של 167 אלף משרות בחודש, נמוך משמעותית מהממוצע ברבעון השני שעמד על 230 אלף משרות.

עונת הדוחות לרבעון השלישי החלה וכשליש מהחברות פירסמו את תוצאותיהן עד כה. מהדו”חות עולה כי 70% מהמדווחות עקפו את תחזיות הרווח. מנגד, 59% איכזבו בשורת ההכנסות.

האם “ראלי סוף שנה” הוא אמת או בדיה?! סטטיסטיקה מעניינת על התשואה הרבעונית הממוצעת ב- 70 השנה האחרונות במדד S&P500 מגלה כי תשואת המדד הממוצעת ברבעון הרביעי עומדת על 4%, גבוהה משמעותית מהתשואה ביתר הרבעונים: 2%, 1.9% ו- 0.3% ברבעונים הראשון, השני והשלישי בהתאמה.

באירופה במסיבת העיתונאים החודשית של הבנק המרכזי באירופה, רמז הנגיד, מריו דראגי, על אפשרות של הגדלת תוכנית ההרחבה הכמותית לקראת חודש דצמבר. הוא ציין גם כי מיעוט מחברי הועדה המוניטארית תמך בהורדה נוספת של ריבית הפקדונות כבר בהחלטה הנוכחית (ריבית זו כבר שלילית).

בתגובה לדברי דראגי התשואות על האג”ח הממשלתיות בגרמניה ירדו לשפל של חצי שנה, כשאג”ח ל- 5 שנים מציגות שוב תשואה שלילית.

מספר נתוני מאקרו חלשים הובילו להודעת הנגיד, בראשם האינפלציה השלילית ומדד המחירים לצרכן, שלמרות עלייתו בחודש ספטמבר רשם ירידה מצטברת של 0.1% ב- 12 החודשים האחרונים.

בעולם בסין, המפלגה הקומוניסטית השלטת במדינה התכנסה לקבוע את תוכנית החומש ה- 13 שכוללת מטרות וקווי פעולה מנחים ל- 5 השנים הבאות. המשקיעים מקווים לשמוע על תמיכה פיסקלית ומחוייבות לקצב צמיחה הגבוה מ- 7%.

קרן המטבע הבינלאומית הורידה, שוב, את תחזיות הצמיחה לכלכלה הגלובלית לשנתיים הבאות, ל-3.1% ב- 2015 ו- 3.6% ב- 2016. בקרן ציינו כי מקור עיקר ההאטה מגיע מהשווקים המתעוררים.

בישראל בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי בחודש אוקטובר. הבנק המשיך את הרטוריקה ה”יונית” מחודש שעבר וציין כי המדיניות המרחיבה צפוייה להימשך זמן רב.

מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר ירד ב- 0.4% ובסיכום 12 החודשים האחרונים רשם ירידה של 0.5%. המדד הושפע בחודשים האחרונים מירידה במחיר החשמל וביטול אגרת רשות השידור. גם בהמשך הוא צפוי להיות מושפע לשלילה מהקלות נוספות הצפויות בחודשים הקרובים, בהן ירידה בתעריפי ביטוח החובה לרכב ובמחיר המים.

שוק התקשורת מוסיף להיות “מאני-דיפרסי”. העמדתה למכירה של חברת גולן טלקום מעסיקה את השוק בחודשיים האחרונים, וכפי שציינו בחודש אוגוסט, המסקנה המיידית להודעה היא כי התחרות האגרסיבית צפויה להיפסק. מאז ההודעה רשם מדד ת”א תקשורת עליה של כ- 20% מול תשואה אפסית במדד ת”א 25 באותה תקופה. המהלך החד והמהיר מעיד על נטייתו של השוק לתמחר את החברות בעודף התלהבות בתקופות גאות ובחוסר התלהבות חזק בתקופות שפל.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל:  מדד ת”א 100 עלה ב- 5.01%

מדד ת”א 25 התחזק ב- 5.54%

ארה”ב:  מדד S&P 500 עלה ב- 8.3%

מדד נאסד”ק התחזק ב- 11.19%

אירופה: מדד DAX הגרמני התחזק  ב- 12.32%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 9.93%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 9.75%

מדד פוטסי סין 50 עלה ב- 9.32%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.78%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 0.70%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.92%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד התחזקו ב- 1.25%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב- 0.83%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 1.64% מול השקל לרמה של 3.87 ש”ח

האירו נחלש ב- 3.13% מול השקל לרמה של 4.25 ש”ח

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: