נובמבר 2017

רו”ח אורי גלאור, אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

 

חודש חדש – שיאים חדשים!

אוקטובר התאפיין במגמה חיובית חזקה בשוקי המניות הבולטים בעולם.

בארה”ב, מדד נאסד”ק סיים את החודש שחלף בשיא כל הזמנים של 6,727 נקודות והשלים עליה של 3.57% במהלך החודש.

למה זה קורה? בגלל שכולנו דיגיטליים וטכנולוגיים, קצת מכורים כבר לאייפון ולפייסבוק, וכבר לא יכולים להסתדר באינטרנט בלי גוגל. כמובן שאנחנו גם זקוקים לווינדוס ולאופיס בכל מחשב. וגם, ומה עם קצת רכישות באמזון? כל זה גורם לכך שחברות הטכנולוגיה ממשיכות להרוויח ומניותיהן מוסיפות לדחוף למעלה את הבורסות.

למעשה, חמש מניות חברות הטכנולוגיה אפל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט ואלפאבית (חברת האם של גוגל) נמצאות בשיא כל הזמנים.

אמזון, אלפאבית ומיקרוסופט פירסמו דו”חות כספיים חזקים והיכו את התחזיות.

גם אפל פירסמה כבר את את תוצאותיה ועלתה על התחזיות. עוד לפני כן, מנייתה עלתה לשיא כל הזמנים על רקע ביקושים חזקים לאייפון X החדש ב-Pre-Sale שביצעה לקראת סוף חודש אוקטובר וגם לקראת ההשקה של המכשיר החדש שהתרחשה ב-3 בנובמבר. ואולי זה לא מפתיע, אבל גם פייסבוק היכתה את התחזיות עם תוצאות חזקות.

עוד בארה”ב, נתוני מאקרו שפורסמו מציגים תמונה של צמיחה חזקה. שיפור בצמיחת המשק האמריקאי בא לידי ביטוי בעיקר בגידול בהשקעות המגזר העסקי ועל פי אומדן ראשוני, המשק האמריקאי צמח ברבעון השלישי בכ-3%, גבוה מהציפיות ל-2.6% ובדומה לרבעון קודם. הצמיחה מרשימה אם ניזכר בסופות ההוריקן הקשות שפקדו את ארה”ב ברבעון השלישי.

באירופה, לקראת החלטת ריבית של הבנק המרכזי (ECB) המשיכו להתפרסם נתונים כלכליים חיוביים. נתוני הצמיחה באירופה ממשיכים להיות חזקים – 2.4% ברבעון השלישי (במונחים שנתיים) והאינפלציה ממשיכה להיות מתונה. ה-ECB צמצם כצפוי את תכנית ההרחבה הכמותית כאשר היקף הרכישות ירד לכ-30 מיליארד אירו החל מינואר 2018 לעומת כ-60 מיליארד אירו כיום.

בסין, הכלכלה שומרת על יציבות עם צמיחה בשיעור של כ-6.8% ברבעון השלישי של השנה לאחר צמיחה של כ-6.9% ברבעון השני. התמ”ג של סין המשיך לצמוח בקצב מהיר ברבעון השלישי הודות לגידול בהלוואות הבנקאיות, הוצאות של הממשלה ועליה בייצוא.

גם הנפט עולה. מחירה של חבית נפט הגולמי WTI עמד בסוף החודש על 54.38 דולר לחבית לאחר עליה חודשית של כ-4.7%.

וגם ישראל צומחת. חטיבת המחקר של בנק ישראל פרסמה תחזית רבעונית לצמיחה במשק, ממנה עלה כי ב-2017 צפוי התוצר המקומי הגולמי לצמוח ב-3.1%, וב-2018 הוא צפוי לצמוח ב-3.3%.

המדד המשולב למצב המשק לחודש ספטמבר עלה ב-0.3%, בדומה לקצב עלייתו באוגוסט ומעט גבוה מהקצב של החודשים שקדמו לו (כ-0.2%). עלייה זו מצביעה על המשך ההתרחבות של הפעילות במשק בקצב יציב למדי מתחילת השנה. המדד הושפע החודש לטובה בעיקר מהעלייה ביבוא מוצרי הצריכה והתשומות בספטמבר ומעלייה במדדי הפדיון של ענפי המסחר והשירותים בחודש אוגוסט. מנגד, ירידת יצוא הסחורות בספטמבר וירידה בייצור התעשייתי באוגוסט מיתנו את קצב עליית המדד

ומה עם אינפלציה? בשנה הקרובה היא צפויה להסתכם ב-1%.

אז בינתיים, בבנק ישראל הותירו את הריבית ללא שינוי. גם בגלל האינפלציה הנמוכה במשק וגם בגלל התחזקות השקל. בבנק ישראל אומרים כי האינפלציה השנתית שבה לעלות אך עדיין נותרה נמוכה מהיעד.

מה שמשקף את האינפלציה הוא מדד המחירים לצרכן, שהפתיע כאשר עלה בחודש ספטמבר ב-0.1% מול ציפיות לירידה של 0.3%. המדד הזה סיכם את הרבעון השלישי של 2017 השנה עם עלייה מצטברת של 0.3%.

אז אחרי כל זה, הריבית בישראל צפויה להישאר ברמה של 0.1% עד הרבעון השלישי של 2017 ולעלות ל-0.25% רק ברבעון האחרון של 2018.

שוק הנדל”ן מוסיף לספק נתונים מעניינים. היקף המשכנתאות שנתנו הבנקים ברבעון השלישי ירד בכ-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. מכירות הדירות החדשות משקפות גם כן האטה אל מול השנה שעברה.

ולסיום, מבט על מניות טבע ומיילן שעניינו בחודש שחלף. שוב טבע בכותרות והפעם ברקע לאישור ה-FDA בארה”ב למיילן לשיווק הקופקסון. לאחר כשבועיים התבשרו כי גם בבריטניה פסק בית המשפט שפטנט טבע המגן על הקופקסון אינו תקף.

כל זה תפס את מניית טבע באמצע מהלך התאוששות. המניה הגיעה למחיר של 18.82 דולר, אבל לאחר הפרסומים האלה צללה שוב, למחיר שפל חדש של 13.32 דולר עם צניחה של כ-29%. כעת עומדים על הפרק כניסתו של קאר שולץ, המנכ”ל החדש של טבע, שנכנס לתפקידו בתחילת נובמבר, והדוחות הכספיים שפורסמו ב-2 בנובמבר.

מניית מיילן, שגם היא נסחרת בישראל, נהנתה לעומת זאת מעלייה חזקה לאחר הפרסום על שיווק הקופקסון הצפוי והגיעה למחיר של 39 דולר, עליה ממחיר של 32 דולר ובסך הכל עלייה של כמעט 20%.

אך ביום האחרון לחודש אוקטובר פורסמה ידיעה על תביעת ענק נגד מיילן וחברות נוספות בטענה לתיאום מחירים וההודעה אף כללה כי צפויים להגיש תביעה אישית כנגד נשיא מיילן ראג’יב מאליק, ההודעה הרסה את החגיגה וגררה את המניה לירידה של 6.6%.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל:  מדד ת”א 125 עלה ב-1.76%

            מדד ת”א 90 עלה ב-2.57%

            מדד ת”א 35 עלה ב-1.24%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב-2.22%

            מדד נאסד”ק עלה ב-3.57%

            מדד הדאו ג’ונס עלה ב-4.34%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב-3.12%

            מדד CAC 40 הצרפתי עלה  ב-3.25%

            מדד ה-סטוקס 600 עלה ב-1.82%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב-8.4%

            מדד האנג סאנג בהונג קונג עלה ב-2.51%


שוק האג”ח

שוק אגרות החוב התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.36%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.29%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.32%

מדד אגרות החוב הממשלתיות עלה ב-0.31%

מדד אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.48%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.19%

שוק המט”ח

הדולר נחלש ב-0.35% מול השקל לרמה של 3.52 ש”ח

האירו נחלש ב-1.8% מול השקל לרמה של 4.10 ש”ח

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.