%d7%98%d7%a8%d7%90%d7%9e%d7%a4-%d7%a0%d7%92%d7%93-%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%98%d7%95%d7%9f-2

המירוץ לבחירות לנשיאות בארה”ב נמצא בישורת האחרונה שלו ומוסיף לעניין את השווקים הפיננסיים, בעיקר בארה”ב, שאיבדו מעט גובה במהלך החודש שחלף. המדדים ממשיכים ל”דשדש” בטווח מחירים מוגבל כבר מספר חודשים, אם כי בניגוד שווקים בארה”ב, בורסות אירופה ואסיה התחזקו.

לצד הבחירות בארה”ב, גם משאל העם על הרפורמה החוקתית באיטליה, שיתקיים בתחילת דצמבר, מעניין את השווקים הפיננסיים. ובכל זאת, ההנחה כיום היא שהמגמה הכלכלית חזקה מכל פוליטקאי וכיום, לאחר מספר שנים של תמיכה מוניטרית נרחבת של בנקים מרכזיים, אנו צפויים דווקא לפעילות פיסקאלית מרחיבה, כלומר כזו הנעשית על ידי ממשלות. וברקע לכל אלה, המטבע הבריטי נמצא בשפל והיקף הנפקות האג”ח בשוק הישראלי שובר שיאים.

בארה”ב, הקריאה הראשונה לנתוני הצמיחה ברבעון השלישי הפתיעה לטובה ועמדה על 2.9% (הצפי היה ל- 2.6% בלבד), כך שזהו נתון הצמיחה הגבוה ביותר בשנתיים האחרונות.

בשקלול מספר נתונים חיוביים שיצאו בחודשים האחרונים ולצד המסרים שמעבירים חברי הבנק המרכזי האמריקאי, נראה כי ללא אירוע חריג בשווקים, התקבלו התנאים לעליית ריבית בחודש דצמבר. גם הפעילים בשווקים חושבים כך, וההסתברות לעליית הריבית בדצמבר עומדת על 70%.

התשואה על אג”ח ממשלתית אמריקאית  ל-10 שנים עלתה ל-1.84% כך שמדובר ברמה הגבוהה ביותר בחמשת החודשים האחרונים.

באירופה, בגוש האירו, נגיד הבנק המרכזי לא עדכן על שינוי כלשהו במדיניות המרחיבה וכרגע היא צפוייה להסתיים במרץ 2017. ההנחה היא כי הבנק המרכזי לא יסיים את התוכנית באופן חד, אלא יצמצם אותה באופן מדורג ומבוקר.

בבריטניה, הפאונד המשיך במגמה השלילית ונחלש בכ-5% מול הדולר בחודש האחרון, מדובר במחירי שפל שלא נראו משנת 1985.

בספרד, מריאנו ראחוי, מנהיג “המפלגה העממית”, מונה לכהונה שניה כראש ממשלת ספרד. מינוי זה הינו משמעותי לאור קשיים בהרכבת ממשלה במשך כמעט שנה ושתי מערכות בחירות.

כעת, העיניים נשואות לאיטליה ולמשאל העם על רפורמה תחוקתית “משעממת” שהפכה למעניינת לאחר שראש הממשלה, מר מתיאו רנצי, הודיע כי הצבעה נגד הרפורמה תוביל להתפטרותו. העניין הוא פחות בהתפטרות ויותר בחשש למינוי פוטנציאלי של מר בפה גרילו, ראש תנועת “חמשת הכוכבים”, שחזונה כולל עזיבה של איטליה את גוש האירו.

בשאר העולם: ביפן, התקבלו  (שוב) בחודש שחלף מספר נתונים שליליים: האינפלציה ממשיכה להיות שלילית (0.5%-) כבר שבעה חודשים ברציפות והייצור התעשייתי נותר  ללא שינוי מול צפי לעליה של כ-1%.

בסין, הכלכלה צמחה ב-6.7% ברבעון השלישי, בהתאם לציפיות.

הדולר התחזק ב-3% מול סל המטבעות העולמי, בשל נתוני הצמיחה העודפים של ארה”ב על יתר המדינות המפותחות והתגברות ההערכות לעליית ריבית קרובה בארה”ב.

בישראל, בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי. כלכלני הבנק מעריכים כי קיים סיכון גבוה לכך שיעד האינפלציה לא יושג השנה. הערכת כלכלני הבנק לא מפתיעה לאור העובדה שהיעד המינימלי עומד על 1% וב-12 החודשים האחרונים האינפלציה עומדת על (0.4%-).

בנק ישראל הודיע על הורדת תדירות פרסום החלטות הריבית בשנה מ-12 ל-8 כך שהוא מתאים את עצמו לתדירות המקובלת בארה”ב ובאירופה.

ולמרות שאנחנו כבר קצת אחרי, אז בסיכום שנת תשע”ו בבורסה הישראלית עמד המחזור היומי הממוצע בשוק המניות (כולל תעודות סל) על 1.3 מיליארד שקל, ירידה של 7% לעומת שנה קודמת. היקף הנפקות האג”ח הסתכם בכ-63.4 מיליארד שקל, סכום שיא ועליה של 35% משנה קודמת. שליש מהנפקות האג”ח הן של חברות נדל”ן ולראשונה הונפקו ארבע סדרות אג”ח מסוג COCO  הכוללות מנגנון המרה למניות.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 2.43%

מדד ת”א 25 ירד ב- 2.59%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 1.94%

מדד נאסד”ק ירד ב- 2.31%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 1.47%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 1.37%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן נסק ב- 5.93%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 1.36%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 0.22%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 0.19%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של  0.22%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 0.03%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות ירדו ב 0.27%

שוק המט”ח

הדולר עלה ב- 2.33% מול השקל לרמה של 3.85₪.

האירו ירד ב-0.23% מול השקל לרמה של 4.21 ₪.

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: