ספטמבר 2018

רו"ח אורי גלאור, אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

 

חודש אוגוסט התאפיין במגמה חיובית חזקה בשוקי המניות, וגם הבורסה בתל אביב הצטרפה רשמית לחגיגת התשואות.

מדד תל אביב 35 הציג עליה חדה של 5.48% בהובלת מניית סודה סטרים, שזינקה במהלך החודש ב-63%. זה קרה לאחר דו"ח חזק לרבעון השני, ולאחר מכן הודעת האקזיט על כך שפפסיקו רוכשת את החברה בכ-3.2 מיליארד דולר.

עוד עליות בולטות רשמו מניות חברה לישראל וכיל שעלו בכ-31% ובכ-21% בהתאמה.

בצד הפחות חיובי, מניית מזור רובוטיקה, שהיתה מהמובילות בחודש יולי, ירדה לתחתית הרשימה לאחר פרסום דו"חות מאכזבים וצנחה בכ-24% במהלך החודש.

גם מדד ת"א 90 הציג חודש פנטסטי, עם זינוק של כ-7.5%. מניית בי קומיוניקיישנס הובילה עם זינוק של כ-31% לאחר שחברת בזק ("נכס הבסיס" של החברה) הציגה תכנית אסטרטגית חדשה שהלהיבה את המשקיעים.

שוק איגרות החוב הקונצרניות סיים חודש מצויין כאשר המדדים תל בונד 20 ו-60 עלו בכ-1%.

בארה"ב - השווקים ממשיכים למעלה

המדדים נאסד"ק ו-S&P 500 נסחרים ברמות שיא.

נאסד"ק סיכם עלייה של כ-5.7% החודש וזינוק של 17.5% מתחילת השנה.

 S&P 500 עלה בכ-3% החודש וסיכם עליה "מתונה" יותר של כ-8.5% מתחילת השנה.

בבורסות אירופה - המסכים היו דווקא אדומים

רוב המדדים המובילים באירופה סיימו את אוגוסט עם תשואה שלילית ובאסיה המגמה הייתה מעורבת.

טראמפ נגד כל העולם

בארה"ב, הנשיא טראמפ לא מרוצה מיו"ר הבנק המרכזי ("הפד") ג'רום פאוול, ואיפה הוא מתקשר את זה לעולם? בטוויטר כמובן!

טראמפ לא נלהב ממתווה העלאת הריבית של "הפד". לדבריו: "בכל פעם שאנחנו מתחזקים, הם רוצים להעלות שוב את הריבית". עוד ציין טראמפ במהלך כנס החודש כי הוא מאוכזב מתפקודו של פאואל וכי הוא ציפה ממנו להיות "נגיד שימשיך את הכסף הזול".

ציוץ נוסף של טראמפ היה על הפסקת פרסום דו"חות אחת לרבעון ומעבר לשיטת דיווח חצי שנתית. הנשיא אף טען כי ביקש מרשות ניירות ערך בארה"ב לבחון את הנושא.

עוד חובב טוויטר הוא אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד חברת המכוניות החשמליות טסלה, והאיש שרוצה להגיע למאדים. מאסק צייץ בטוויטר בתחילת אוגוסט שהוא רוצה להפוך את טסלה לחברה פרטית, והמניה זינקה כ-11%. אחר כך הוא חזר בו וציין כי החברה תמשיך להיסחר בבורסה.

אז מה הקטע? ההערכות הן שהוא צייץ כדי לפגוע בסוחרים שנמצאים בפוזיציות שורט על מניות החברה.

טוויטר, שמיטר... רשות ניירות ערך האמריקאית לא מתלהבת מכל הציוצים האלה. היא כבר פתחה בחקירה נגד החברה ונגד מאסק בחשד לביצוע מניפולציות במחיר המניה. בינתיים המניה התרסקה ב-20.5% מיום הציוץ.

Berkshire Hathaway שבשליטת וורן באפט ממשיכה להגדיל את החזקותיה בטבע. לאחר השקעה של כ-55 מיליון דולר נוספים במניות החברה, היא מחזיקה כעת בכ-4.2% מטבע. ברקשייר גם ממשיכה להגדיל החזקות ב-Apple, ב-Goldman Sachs ובחברות התעופה Delta Air Lines וב Southwest Airlines-

בישראל - עדיין טוב?

האטה בקצב הצמיחה של המשק.

מנתוני האומדן הראשוני עולה כי המשק צמח בכ-2% בלבד ברבעון השני של השנה. ברבעון הראשון המשק צמח יותר, בכ-4.8%, אבל קצב הצמיחה הזה הושפע בעיקר מגל רכישות של מכוניות.

שיעור האבטלה עלה מעט ועמד ביולי על 4.2% (השיעור הגבוה מאז נובמבר האחרון), לעומת 4% ביוני. יחד עם זאת, שיעור האבטלה בקרב בני ובנות 24-65 ירד ביולי ל-3.4% בהשוואה ל-3.6% ביוני.

בנק ישראל בחר שלא להעלות עדיין את הריבית והיא נותרה ברמה של 0.1%. היא ברמה הזו מאז מרץ 2015. בבנק ציינו שסביבת האינפלציה מתחילה להתבסס בתחום היעד. ב-12 החודשים שהסתיימו ביולי היא הגיעה ל-1.4%. עוד מציינים בבנק ישראל כי הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה בתוך היעד שהם קבעו טמון בייסוף חד בשער החליפין של השקל (או בעברית: התחזקות השקל מול הדולר).

מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי, למרות שציפו שהוא יעלה ב-0.2%.

ארגנטינה וטורקיה – מדינות קצת פחות שמחות כרגע

בארגנטינה, הבנק המרכזי העלה את הריבית ל-60% - הגבוהה בעולם (מול שיעור ריבית קודם של 45%). המהלך הזה מנסה לבלום את המשך קריסת הפסו המקומי, לאחר צלילה של יותר מ-45% מול הדולר מתחילת השנה, בעוד שהאינפלציה עלתה בכ-25% השנה.

בטורקיה, הלירה הטורקית איבדה מעל ל-40% מערכה מול הדולר מתחילת השנה והגיעה לשפל היסטורי של 7.2 לירות לדולר במהלך אוגוסט. כל זה בנוסף לאינפלציה שטיפסה ב-16% וגרמה לעליית החששות מפני חשיפה של בנקים אירופיים לטורקיה.

חברת הדירוג S&P, שכבר דירגה את אג"ח טורקיה כ"זבל", הורידה במהלך אוגוסט את הדירוג של המדינה אף נמוך יותר: B פלוס לחוב במטבע זר ו-BB מינוס לחוב במטבע מקומי.

הנפט מסוג WTI ירד ביום האחרון לחודש אוגוסט ב-0.6% לרמה של 69.8 דולר לחבית, בעקבות החששות מכך שהחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין תביא לירידה בביקושים. אבל בסיכום חודשי הנפט עלה ב-3.2%.

ריבית בנק ישראל - 0.1%

שוק המניות

ישראל:  מדד ת"א 35 עלה ב-5.48%

            מדד ת"א 125 עלה ב-6.04%

            מדד ת"א 90 עלה ב-7.32%

ארה"ב: מדד S&P 500 עלה ב-3.03%

            מדד נאסד"ק עלה ב-5.71%

            מדד דאו ג'ונס עלה ב-2.16%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד ב-3.45%

            מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-1.90%

            מדד FTSE 100 הבריטי ירד ב-4.08%

            מדד STOXX EUROPE 600 ירד ב-2.39%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב-1.38%

            מדד האנג סאנג בהונג קונג ירד ב-2.53%

שוק האג"ח

מדד תל בונד 20 עלה ב-1.06%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.88%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.97%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.29%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.31%

מדד איגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.28%

שוק המט"ח

הדולר ירד ב-1.6% מול השקל לרמה של  3.60 ש"ח

האירו ירד ב-2.1% מול השקל לרמה של 4.21 ש"ח

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.