מה-עשה-הכסף-שלנו

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

קיץ גם בשוקי המניות. חודש אוגוסט התאפיין בתנודתיות נמוכה במדדי המניות השונים, כמקובל בשיא הקיץ, כשרוב השחקנים בשווקים נופשים, ואלה שלא, היו עסוקים באולימפיאדה.

מדד S&P 500 האמריקאי נותר כמעט ללא שינוי בחודש שחלף בעוד ש-DAX הגרמני הוסיף כ-2.5%. השווקים באסיה הוסיפו להתחזק, עם עלייה של כ-2% ביפן ושל כ-5% במדד הנג סנג הסיני.

בינתיים ב-FED, חברי הבנק המרכזי בארה”ב נעזרים בכלי התקשורת כדי להעביר מסרים “כפולים” לשוק ההון. המטרה: לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, כלומר, להביא את שוקי המניות לתמחור המאפשר עליית ריבית נוספת עוד השנה, אבל מבלי לפגוע בהם.

ברקע, הבנק המרכזי באנגליה הודיע על מספר הקלות מוניטריות והצטרף לחבורה המכובדת של בנקים מרכזיים בגוש האירו וביפן, הנוקטים בצעדים “מרחיבי” כלכלות.


בארה”ב
, פרוטוקול ישיבת ה”פד” (הבנק המרכזי האמריקאי) בחודש שעבר גילה כי מרבית החברים מעדיפים להיות “זהירים” ולהמתין עם שינוי הריבית עד למצב בו האינפלציה תתקרב ליעד של 2% “על בסיס קבוע”.

הנגידה, ג’נט ילן, ציינה בנאום במהלך החודש כי התנאים בשוק השתפרו ומתאימים לעליית ריבית. סגנה, סטנלי פישר, הגדיל לעשות וטען כי בהתאם לנתוני התעסוקה בחודש אוגוסט ניתן לבחון אפילו עליית ריבית כפולה עד סוף 2016.

לאחר הודעות שני האחרונים קפצו ההסתבריות לעליית ריבית הנגזרות מהשוק ל-41% בספטמבר ו-64% בדצמבר.

בשוק העבודה, מספר תביעות האבטלה השבועי רשם רצף של 76 שבועות עם קריאות מתחת ל-300 אלף. זהו הרצף הארוך ביותר מאז 1970, ויתכן שאף ימשיך להתארך.

עונת הדוחות קרובה לסיומה, כאשר 98% מהחברות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאותיהן. באופן לא מפתיע, יש שיפור בתחזיות החברות. בנוסף, כ-70% מהן היכו את תחזית הרווחים וכ-52% היכו את תחזית ההכנסות.

באירופה, בשל חשש מהשפעות ההחלטה על יציאה מהאיחוד האירופי, הבנק המרכזי בבריטניה נקט במספר צעדים להקלות מוניטריות: הורדת ריבית ל-0.25%, לראשונה מזה שבע שנים; הגדלת ההרחבה הכמותית ב-60 מיליארד פאונד והודעה מפתיעה על התחלה של רכישת אג”ח קונצרני.

הבנק גם עידכן באופן חד כלפי מטה את תחזית הצמיחה לשנת 2017 ל-0.8% מול צפי קודם של 2.3%.


בעולם
, סין, הודיעה על פתיחת בורסת שנזן למשקיעים זרים. בפועל, משקיעים הפעילים בשוק המניות בהונג קונג יוכלו לרכוש מניות הנסחרות בבורסה השניה כעת בגודלה בסין.

מהלך דומה נעשה לפני שנתיים עם בורסת שנחאי, כשבעקבותיו הגיבה הבורסה הסינית בעלייה של כ-150%.


גם בניו-זילנד הורדת ריבית, אבל היא עדיין הרבה מעל האפס – 2%. המהלך מזכיר לנו את מצב הכלכלה העולמית, כשרשימת המדיניות בהן הריבית אינה אפסית מצטמצמת ובה רק מדינות מתפחות כגון ברזיל, רוסיה, הודו ודרום אפריקה.

מחירה של חבית נפט עומד של 45 דולר. מעניין לשים לב לכך שמניות האנרגיה האמריקאיות מתומחרות לפי צפי למחירי נפט הגבוהים מ-60 דולר. תחת ההנחה כי השוק צופה פני עתיד, מעניין לנחש מה יהיה הטריגר לעליה חדה במחיר.

בישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטקה הפתיעה ועדכנה כי צמיחת התוצר ברבעון השני היתה נאה והסתכמה ב-3.7%, גם הנתון לרבעון הראשון עודכן כלפי מעלה ל-2.2%.

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה ב-0.4%, גבוה מהציפיות. ההפתעה התקבלה בעיקר ב…סעיפי הדיור והפירות – מישהו/י מופתע/ת?

התקציב שאושר בממשלה כולל צעדים נוספים להורדת יוקר המחייה, בהם רפורמה במכון התקנים והקלות ביבוא מוצרי חשמל וטואלטיקה. לכן, הערכות בשוק כי המדדים הבאים יהיו סביב 0.

גם הגברת התחרות במערכת הבנקאית נמצאת חזק על הפרק: תזכיר החוק שגובש בעקבות ועדת שטרום מציג את ההחלטות הבאות: הבנקים פועלים ולאומי יחויבו לעבוד עם שלושת כרטיסי האשראי, פועלים ולאומי ידרשו לשתף בנקים קטנים במערכות המחשוב שלהם, תוקם ועדת יישום לבחינת תיקונים נדרשים להגברת התחרות במערכת.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב-0.09%

           מדד ת”א 25 ירד ב-0.75%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב-0.12%

            מדד נאסד”ק עלה ב-1%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה  ב-2.47%

            מדד CAC 40  הצרפתי נותר ללא שינוי

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב-1.92%

             מדד הנג סנג הסיני עלה ב- 4.96%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה שלילית בחודש שחלף.

מדד התל בונד 20 ירד ב-0.15%

מדד תל בונד 40 ירד ב-0.07%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של 0.42%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב-0.22%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות ירדו ב-0.49%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.84% מול השקל לרמה של 3.79 ₪.

האירו ירד ב-1.36% מול השקל לרמה של 4.22 ₪.

שתפו עם חברים :