יוני 2019

חודש מאי התאפיין בשינוי מגמה בשוקי המניות בעולם. לראשונה מתחילת השנה, שוק המניות סיכם חודש שלילי, כשברקע המשך המתיחות בין ארה”ב וסין.

בנוסף, נתוני מאקרו חלשים בארה”ב, בהם ירידה במדדי מנהלי הרכש, תרמו לפסימיות וגם לירידה של מחירי הסחורות. מחיר הנפט הגיע ל-67 דולר לחבית ברנט.

שוק איגרות החוב בכוננות ספיגה. איגרות החוב בעולם רשמו ירידת תשואות, ובמיוחד אלה שלטווח ארוך. התשואה של איגרת חוב אמריקאית ל-10 שנים הגיעה לרמת שפל מאז נובמבר 2017 – 2.32%.

בינתיים אצלנו, בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%. החלטת הריבית התקבלה על רקע התמתנות באינפלציה באפריל.

וכמובן, לאחר אחד הכישלונות הפוליטיים הגדולים בתולדות ישראל, מערכת בחירות נוספת בפתח.
מה תהיינה ההשלכות הכלכליות של מערכת בחירות נוספת על הגירעון התקציבי? ומה ההשלכות על שוקי המניות והאג”ח? אלה הם רק חלק מהנושאים שיבואו לביטוי במהלך החודשים הקרובים.

דמיינו לכם עולם בלי גוגל, יוטיוב ו-וואטסאפ

במהלך מאי משתמשי מכשירי הסמארטפון של חברת וואווי (HUAWEI) הסינית גילו להפתעתם ש”נכנסו לרשימת השחורה” של טראמפ. מלחמת הסחר ממשיכה להחריף. לא די בהעלאת המכסים על סחורות מסין, במהלך מאי גם נחתם צו נשיאותי האוסר על חברות אמריקאיות לפעול עם וואווי, יצרנית ציוד הטלקום הגדולה בעולם, בשל חשש לפגיעה בביטחון המדינה. בעקבות כך, חברות טכנולוגיה בינלאומיות החלו בניתוק קשרים עם וואווי. גוגל הודיעה כי תציית לצו הנשיאותי ותפסיק את פעילותה העסקית עם וואווי, בעלי מכשירים עתידיים של החברה לא יוכלו להוריד אפליקציות ב- Play Store, להשתמש בג’ימייל, לקבל עדכוני אנדרואיד, ושירותים כמו יוטיוב, אינסטגרם, וואטסאפ ואחרות יחסמו.

להתראות מיי

תקופת כהונתה של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הייתה מאתגרת, מלאת משברים ורצופת ביקורות. לאחר שהצעותיה להסכם ה”ברקזיט” נחלו כישלונות אחד אחרי השני, מיי הודיעה על התפטרותה. מיי מותירה את הממלכה המאוחדת להתמודד שוב עם מסלול אי-וודאות בכל הקשור ליציאה מאיחוד גוש האירו, רק הפעם עם ראש ממשלה אחר על הכיסא.

אי אפשר להתייחס לתקופת כהונתה של מיי בקלות דעת. מדובר במנהיגה חזקה, שעצם מינויה לתפקיד ראשת ממשלת בריטניה עורר מחלוקות (מעניין לחשוב מהן הסיבות לכך…). תקופת כהונתה נמשכה כשלוש שנים והייתה רצופה תהפוכות. היא היתה מלאת נחישות ודבקות במטרה, והתמודדותה עם ביקורת תקשורתית, ניסיונות הדחה ופרוייקט הדגל שלה שנפל שוב ושוב. כל אלה מעידים על יכולתה יוצאת הדופן להנהיג.

עונת הרחצה החלה ועונת הדוחות בשיאה

ובחזרה לבורסה בתל אביב, בה מרבית החברות פרסמו את דוחות הרבעון הראשון לשנה זו.

חברות הקמעונאות, כפי שציפינו וציינו בסקירת החודש הקודם, הפגינו ביצועי חסר ביחס לרבעון ראשון אשתקד, בשל הקיץ שאיחר וחג הפסח שצוין השנה באפריל.

דוחות חברת גולף, חושפים נתונים חלשים. מלבד פעילות עדיקה, כל המגזרים רשמו הפסד תפעולי. ימים ספורים לפניה, פרסמה גם פוקס תוצאות רבעון חלשות במיוחד. מלבד העונתיות שפגעה באופן מובהק בתוצאות הענף, מניות החברות הללו סובלות גם מסימן השאלה המרחף בדבר כניסת אמזון לארץ.

אולי דבר אחד חיובי בקשר לבחירות החוזרות הוא יום שבתון, שהוא בעצם יום נוסף עם מכירות משמעותיות בחנויות ובקניונים, והוא כנראה יתרום לתוצאות הכספיות של החברות הקמעונאיות ולמרכזים המסחריים.

גם סקטור קמעונאות המזון סבל מחג הפסח שחל מאוחר יותר השנה ביחס לשנה שעברה. תוצאותיהן של רמי לוי ושופרסל הציגו נתונים חלשים, שככל הנראה יציגו תיקון ברבעון השני של השנה.

בנק לאומי סיכם את הרבעון הראשון עם רווח נקי הגבוה ב-50% מהרבעון המקביל. הגידול המשמעותי נובע בעיקרו מרווחים חד-פעמיים כתוצאה ממכירת 80% מהחזקות הבנק בחברת לאומי קארד. מעבר לכך, הוצאות בגין הפסדי אשראי שנרשמו ברבעון הקודם, הפעם דווקא קוזזו על ידי חובות עבר שנמחקו.

גם בנק דיסקונט הציג נתוני רבעון טובים לכל הדעות. הבנק ממשיך במדיניות השיפור במדדי הרווחיות שלו תוך צמיחת תיק האשראי, שגדל בשיעור של כ-3% בשלושת החודשים האחרונים.

בנק הפועלים, שעדיין שרוי בעננת החקירה בארה”ב, הציג רווח של 821 מיל’ ש”ח. החקירה עדיין עומדת בעינה, אבל הבנק צפוי להכריז על תכנית רכישה עצמית של מניות בטווח הקרוב.

 

העולות והיורדות הגדולות החודש בבורסה בתל אביב

במדד ת”א 35: בראש הרשימה נמצאת מניית ארפורט סיטי שעלתה בכ-10% במהלך מאי. את הרשימה סוגרת טבע עם צניחה של 36% בצל תביעה בארה”ב שמאשימה את טבע, לצד חברות תרופות אחרות אחרות, בתיאום מחירים.

במדד ת”א 90: אשטרום קבוצה עלתה בכ-32% והובילה את הרשימה. המניה שירדה בשיעור הגבוה ביותר הייתה בי קומיוניקיישנס, שאיבדה 32% ונותרה בתחתית הרשימה מהחודש הקודם.

 

שוק המניות

ישראל

מדד ת”א 35 ירד ב-3.82%

מדד ת”א 125 ירד ב-2.64%

מדד ת”א 90 עלה ב-0.2%

מדד יתר 60 SME ירד ב-2.79%

ארה”ב

מדד S&P 500 ירד ב-5.87%

מדד נאסד”ק ירד ב-8.05%

מדד דאו ג’ונס ירד ב-5.69%

אירופה

מדד DAX הגרמני ירד ב-5%

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-6.78%

מדד FTSE 100 הבריטי ירד ב-3.03%

אסיה

מדד ניקיי ביפן ירד ב-7.45%

מדד שנחאי בסין ירד ב-5.6%

שוק האג”ח

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.01%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.08%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.04%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.62%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.39%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.92%

שוק המט”ח

הדולר עלה ב-0.39% מול השקל לרמה של 3.63 ₪/דולר

האירו ירד ב-0.32% מול השקל לרמה של  4.04 ₪/יורו

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: