פברואר 2020

הלית ימאל, אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

 

חודש ינואר אומנם התחיל טוב, בהמשך ישיר למגמה החיובית של 2019, אבל נסגר קצת פחות טוב, עם הגעת וירוס הקורונה הסיני גם לשוקי המניות.

בסיכום החודש אפשר לציין מגמה מעורבת בשווקים בארה”ב:

מדד S&P 500 איבד כ-0.2%.

מדד דאו ג’ונס איבד כ-1%.

מדד נאסד”ק הצליח להישאר חיובי, עם עלייה (או אפילו זינוק) של כ-3%, כשתרמו לכך דוחות כספיים טובים. במהלך החודש נגע המדד שוב בשיא כל הזמנים, ובסך הכל, סקטור הטכנולוגיה בארה”ב הפגין ביצועים עודפים.

 

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מה היה לנו בחודש שחלף

בתחילה, מגמת זרימת הכספים לאפיקי סיכון נמשכה, הן בשוקי המניות והן בשוק האג”ח הקונצרני. הסיבות לכך היו ירידת חששות המשקיעים ממלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, והצפי לשיפור בנתוני המאקרו וברווחי החברות בדוחות השנתיים.

אבל אז הגיע הווירוס הסיני. הדיווחים הם על מקרי הידבקות במדינות שונות בעולם, בהן גם ארה”ב. בסופו של דבר, ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז על מצב חירום בינלאומי, וזה שלח את המניות למטה.

במדדי השווקים המתעוררים נרשמו ירידות מחירים חדות באופן משמעותי, ומדד “הפחד” (VIX) עלה החודש בכ-8%, מה שמעיד על חשש המשקיעים מתגובת השוק לוירוס.

בישראל, המדדים הצליחו לסיים את החודש בסימן חיובי, ומדד ת”א 35% הוסיף 0.45%. 

המדד שבלט מאוד במהלך ינואר הוא ת”א טכנולוגיה, עם זינוק של כ-8%. הובילו את העליות מניותיהן של החברות נייס ולייבפרסון, ככל הנראה עם ציפיות לרווחים בדוחות השנתיים הקרובים.

 

עוד קצת טכנולוגיה

בארה”ב, ענקיות הטכנולוגיה פירסמו את הדוחות שלהן לרבעון הרביעי של 2019, מה שמסביר את העליות הנאות במדד נאסד”ק.

חברת אמזון פירסמה דו”חות מצויינים, שהוגדרו בתקשורת הכלכלית בארה”ב כ”נוקאאוט”. המניה זינקה בלא פחות מ-7.5% ביום שישי האחרון של ינואר, והכניסה את החברה למועדון הקטן מאוד של החברות בשווי של טריליון דולר.

אפל, שבכל שנה משיקה סדרת מכשירים חדשה בניסיון לחזק את בסיס הכנסותיה, עקפה את תחזיות האנליסטים. רווחי החברה היו 91.8 מיליארד דולר, לעומת תחזיות לרווח של 88.43 מיליארד דולר. אחד ההסברים שסיפקה החברה להצלחת המוצרים החדשים ולגידול במכירות בפועל הוא שכל חגי הקניות חלו במהלך רבעון זה. הגידול המשמעותי ברווחי אפל הגיעו ממכירות איירפודס ואפל ווטץ’, ששניהם נחשבים לפופולריים כמתנות חג. קטגוריית המוצרים הלבישים, מוצרי הבית החכם והאביזרים, שאפל שמה דגש על הגדלת ההכנסות ממנה כדי להקטין את תלותה במכשירי האייפון, הציגה רבעון חלש יותר. בטווחים ארוכים יותר, אפל תצטרך לפעול לגיוון הכנסותיה והגדלת תמהיל ההכנסות מיתר הקטגוריות, כדי לנסות ולהאפיל על הקיפאון ממכירות מכשירי האייפון.

נטפליקס איכזבה עם מספר המנויים החדשים בארה”ב – 550 אלף לעומת 589 אלף בתחזיות האנליסטים. לעומת זאת, ההכנסות הסתכמו ב-5.47 מיליארד דולר – הרבה מעל ציפיות השוק. אחת המתחרות של נטפליקס, דיסני, הודיעה שתקדים בשבוע את השקת שירות דיסני+ בבריטניה ובחלקים אחרים באירופה.

 

מאקרו – בארה”ב וכאן, אצלנו

“הפד” האמריקאי הותיר את הריבית בארה”ב ללא שינוי והמשיך לאותת כי היא תישאר ברמתה הנוכחית לעת עתה, בשעה שארה”ב נכנסת לשנת בחירות לנשיאות.

השווקים לא נשארו אדישים לזה. לאחר הודעת הריבית ולתוך מסיבת העיתונאים, התשואות על איגרות החוב הממשלתיות של ארה”ב לשנתיים עד 30 שנה רשמו ירידה של 3-4 נקודות בסיס עד סוף המסחר. מחיר הזהב רשם עלייה, ומדדי המניות נסגרו ברמה נמוכה במעט מאשר לפני הודעת הריבית.

ושימו לב מה הקורונה עשה לנפט. מחיר הנפט צנח ב-16% בינואר, בגלל הערכות  להתמתנות בביקוש מצד היבואנית הגדולה בעולם, סין.

בישראל, המדד המשולב של בנק ישראל עלה ב-0.26% בדצמבר, בדומה לקצב עלייתו ב-12 החודשים האחרונים

המדד המשולב הוא אינדיקטור של בנק ישראל לאיבחון כיוון התפתחותה של הפעילות הכלכלית בישראל. הוא מחושב על סמך עשרה אינדיקטורים, בהם מדד הייצור התעשייתי, יבוא של מוצרי צריכה, שיעור המשרות הפנויות ומספר התחלות בנייה.

לפי בנק ישראל, הקצב הנוכחי “משקף צמיחה יציבה בקצב הארוך-טווח”.

 

העולות והיורדות הגדולות בבורסה בתל אביב בינואר

במדד ת”א 35: בראש הרשימה, לייבפרסון, שעלתה בכ-15%. בתחתית הרשימה, אנרג’יאן, שירדה בכ-18%

במדד ת”א 90: אלטשולר שחם גמל הובילה את הרשימה, ועלתה ב-22%, תמר פטרוליום ירדה ב-28% וסגרה את הרשימה. 

 

שוק המניות

ישראל

מדד ת”א 35 עלה ב-0.45%

מדד ת”א 125 עלה ב-1.16%

מדד ת”א 90 עלה ב-2.08%

מדד יתר 60 עלה ב-5.2%

ארה”ב

מדד S&P 500 ירד ב-0.16%

מדד נאסד”ק עלה ב-2.96%

מדד דאו ג’ונס ירד ב-0.99%

אירופה

מדד DAX הגרמני ירד ב- 2.02%

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-2.87%

מדד  FTSE 100הבריטי ירד ב-3.4%

אסיה

מדד ניקיי ביפן ירד ב-1.91%

מדד שנחאי בסין עלה ב-0.35%

 

שוק האג”ח

מדד תל בונד 20 ירד ב-0.43%

מדד תל בונד 40 ירד ב-0.21%

מדד תל בונד 60 ירד ב-0.32%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.58%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.74%

מדד איגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.54%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב-0.23% מול השקל לרמה של 3.45 ש”ח לדולר

האירו ירד ב-1.96% מול השקל לרמה של  3.8 ש”ח לאירו

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ניהול תיקים

שתפו: Share: