אוגוסט 2020

הלית ימאל, אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

אוי קורונה, מה עשית?

בסוף יוני, מספר הנדבקים ביום בישראל עמד על כ-350. פתאום, תוך כחודש ומבלי ששמנו לב, ישראל מוצאת עצמה עם כ-2,000 נדבקים ביום. מה עשינו לא בסדר? האם התעסקנו בזוטות ולא בשורש הבעיה?

סקר שנערך על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה ( https://www.idi.org.il/articles/32008)  מציג עלייה של ממש בחודש האחרון הן בחשש מהידבקות והן בחשש האישי-כלכלי. ה”קאמבק” של מגפת הקורונה, מורגש היטב ברחבי הארץ. שיעור האבטלה מזנק שוב, החלו מחאות ברחבי הארץ, וישנה תחושה רווחת בקרב הציבור הישראלי, כי המשבר רחוק מלהסתיים.

גם האינדיקטורים הכלכליים מצביעים על חוסר אמון הציבור בפעילות הכלכלית במשק המקומי, על רקע גל התחלואה הנוכחי. כך, סקר אמון הצרכנים של הלמ”ס מצביע על פסימיות בקרב הצרכנים במחצית הראשונה של חודש יולי לעומת חודש יוני, וקרבה לנקודת השפל שהייתה בחודש אפריל, בתקופת הסגר.

כמו כן, מהפרסום העדכני של בנק ישראל (https://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/3-5-2020b.aspx) באשר להוצאות בכרטיסי אשראי, עולה כי מאז החלת מגבלת התקהלות ביולי, היקף הרכישות בכרטיסי אשראי במרבית התחומים נותר נמוך ואף ירד ביחס לתחילת השנה.

הריבית החודש נותרה ללא שינוי. ההחלטה על כך התקבלה ברוב מובהק של 5 כנגד 1. כמו כן, ההחלטה על תכנית לרכישת אגרות חוב קונצרניות וחידוש התכנית להרחבת היצע האשראי לעסקים קטנים התקבלה גם היא פה אחד. מפרוטוקול דיוני הריבית, ניכרת העדיפות של בנק ישראל לפעול באמצעות תכניות הרחבה שונות ופחות דרך כלי הריבית.

 איפה כל השוכרים?

בימים האחרונים של חודש יולי החלו דיווחים ראשונים של תוצאות הרבעון השני לחברות שונות במשק. גב ים, הייתה הראשונה לדווח מבין חברות הנדל”ן, הענף החבוט ביותר (אחרי ענף הגז והנפט) מתחילת השנה, והמוביל בהיבט של חוסר הוודאות בשל השלכות הקורונה.

ראשית אציין בנימה אישית, כי בשבועות האחרונים אנו, אנליסטיות ואנליסטים באי.בי.אי ובשוק בכלל, שומעים לא מעט שיחות וועידה מפי בכירים בחברות שונות בענף הנדל”ן. בסקירות הקודמות, דנו מספר פעמים על השלכות הענף האפשריות, על עננת חוסר הוודאות בו ועל תוצאות חברות הנדל”ן גם ברבעון הראשון של השנה, שהיו מושפעות רק מניצניה הראשונים של המגפה.

מדד מניות ת”א נדל”ן ירד מתחילת השנה בכ-35%, ירידה כמעט כפולה מהירידה במדד ת”א 35. ובכל זאת, שיחה אחר שיחה, חברה אחר חברה, עולה לבמת ה-ZOOM ומציגה בפנינו תמונה של עולם נדל”ן משגשג, נכסים בתפוסה מלאה וגביית תשלומים כמעט מושלמת. אחת מהחברות הגדולות אף הציגה שיעור ממוצע של 30% בנוכחות במשרדים בימים האלה, ועדיין, לטענתה, אין כל לחץ על הורדת דמי השכירות מצד השוכרים בנכסים.

בתקופה בה באופן קבוע מתפרסמות כתבות על חברות הטכנולוגיה הגדולות שמצהירות כי משרדיהן ישארו סגורים לפחות למשך שנה וחצי הבאות, בתקופה בה פגישות עסקים מחוץ לארץ ובתוכה, מתקיימות מסלוני הבתים או מחדרי עבודה מאולתרים, בתקופה בה נוכחות במשרד בקפסולה, הפכה להיות כבדרך קבע, היינו מצפים לשמוע את קולם של השוכרים.

מאידך, מוצגים למשל הדוחות הכספיים של גב ים, ותוצאותיה הפלא ופלא נהדרות. פרויקטים ממשיכים להניב, תפוסות בשיעור ממוצע של 97%. הרבעון השני מסכם גידול בכל המדדים התפעוליים, הכנסות מהשכרת מבנים צמחו בכ- 5.6% ברבעון, ה- NOIצמח בכ- 7.4%  ברבעון, ה- EBIDTA גדלה בכ- 8% ברבעון וה-FFO   בכ- 9.3% ברבעון השני לעומת המקביל שנה שעברה. תזרים המזומנים גדל ב-40% ברבעון, ועומד על סך של כ- 200 מיל’ ₪. מניית גב ים עלתה במהלך היומיים שלאחר פרסום הדוח מעל 10% ונסחרת בכ-1.75 מעל הונה העצמי.

תחזית הכנסות החברה המעודכנת מציגה הפחתה של 19 מיליון ₪ בלבד לסוף שנת 2020. הפחתה מינורית שלא משקפת איזושהי תחזית לפגיעה משמעותית בגובה או בגביית שכ”ד ממשרדים, אלא בעיקר עקב שטחים המסווגים לכנסים ואירועים שסביר שלא יתקיימו ברמה כזו או אחרת עד סוף השנה. ראוי לציין כי גב ים תלויה באופן ניכר בשוכרים מענף ההייטק והטכנולוגיה, בשל העובדה שכ-74% מהכנסותיה מסווגות למשרדים בתחום.

נראה שמשקיעים רבים מעריכים כי ביום ההודעה על החיסון המיוחל, תהיה נהירה המונית למשרדים, ולא יישאר כל זכר לשגרת עבודה מהבית. המשרד הסלוני הביתי ייסגר, ונשוב לעמוד בפקקים בכל בוקר. אנחנו מעריכים כי התסריט הראלי, כשישקע האבק ונחזור לעבודה סדירה יהיו חברות במשק, טכנולוגיה ובכלל, שיחליטו כי לא עוד. כי העולם השתנה, ובשנת 2021 אפשר, נוח והגיוני ליצר סביבות עבודה דינמיות הנהנות מההתפתחויות הטכנולוגיות אך מקפידות במקביל על סביבת עבודה פיזית במפגשים במשרד לצורך סיעור מוחות והפריה הדדית, לצד עבודה מהבית.

ואז, אם כך, שוק הנדל”ן למשרדים, יידרש לבצע חישוב מסלול מחדש.

טראמפ “זורק רימון עשן” ושוק המניות בשלו

כבר כמעט שכחנו ממלחמת הסחר, ומהעוינות המתמשכת בין שתי המדינות, ארה”ב וסין. בחודשים האחרונים הקורונה תרמה לטשטוש המתרחש בין השתיים. כל מדינה הייתה צריכה להתמודד עם המשבר הפרטי שלה ולא לבזבז אנרגיות ומשאבים על חילופי אימה מיותרים.

החודש, נראה שחזרנו אחורה בזמן. הממשל האמריקאי הורה לסין במפתיע לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון כדי להגן על קניין רוחני אמריקני ומידע פרטי של אמריקאים. וושינגטון מאשימה את סין שזו מנהלת מבצע לגניבת רעיונות והמצאות אמריקאיות, וכעת גם פיתוחים לחיסון הקורונה. סין גינתה את המהלך כפרובוקציה פוליטית והפרה של החוק הבינלאומי, והורתה גם היא לאחר ימים ספורים לסגור את הקונסוליה האמריקאית בצ’אנגדו שבמרכז המדינה.

לנוכח העובדה שהסקרים האחרונים בארה”ב מציגים את טראמפ במיקום לא אופטימי במרוץ לנשיאות, סביר להניח שנזכה לראות “רימוני עשן” כאלה ואחרים, לפחות ב-100 ימים הקרובים עד מועד הבחירות, ולו רק על מנת שהציבור האמריקאי יפנה את תשומת ליבו לכל דבר אחר מלבד התנהלות הנשיא במשבר הקורונה.

סגירת הקונסוליה החודש הביאה לתגובה שלילית של השוק ולירידה קלה במדדי ארה”ב, אולם, השוק מיהר להשיב את המדד כבר למחרת חזרה מעלה.

במהלך חודש יולי, חלה מגמה הפוכה בכל הקשור לסקטור הטכנולוגיה. מתחילת השנה, מדדי ארה”ב הובלו למעלה בתמיכתן העקבית של מניות הטכנולוגיה. אלה, עלו כ-21% מתחילת השנה, לעומת עליה של כ- 1.25% בלבד, של מדד ה- S&P500. דווקא החודש, על רקע פרסום דוחות לרבעון השני של השנה, נראה כי משקיעים הסיטו את החשיפה המנייתית שלהם מתחומי הטכנולוגיה לתחומי הצריכה הבסיסית והמחזורית, שהובילו את המדד מעלה ועלו כ-10% כל אחד. עם פרסום הדוחות של חברות הטכנולוגיה הגדולות הייתה קפיצה של כ-5% בסקטור הטכנולוגיה.

המכפיל הנוכחי של מדד ה-S&P500, עומד על 23.5, בדומה למכפילים של שנת 2009, אחרי המשבר הפיננסי. מכפיל סקטור הטכנולוגיה, בשיאו מאז בועת הדוט קום, ועומד על 30.

ענקיות הטכנולוגיה, פייסבוק, אמזון, אפל, מיקרוסופט וגוגל עלו מתחילת השנה בממוצע בכ-32%, והן לבדן אחראיות על עלייה של כ-5% של מדד ה- S&P500כולו. כלומר, המדד בנטרול מניות אלה, ירד בכ-4% מתחילת השנה.

השאלות המתבקשות הן, האם משקיעי השוק נבהלו למראה המכפיל הגבוה? האם החששות מהגברת המעורבות הרגולטורית בתחום [עשוייה להבריח משקיעים? האם נמשיך לראות צמיחה מואצת בפעילות בתחום גם כשקצב ההדבקה והחששות מקורונה יעברו למגמת ירידה?  אנו מעריכים כי נמשיך לראות צמיחה מהירה יחסית בתחום ושלצד זאת בדומה לכל מצב עולם, בהינתן הסיכונים, חשוב לשמור על גיוון ופיזור תיקי ההשקעות.

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: