אוקטובר 2019

 

ספטמבר היה חודש סוער למדי בשוקי המניות בעולם, כשברקע הורדת ריבית בארה”ב, המשך מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין ולא מעט בעיות פוליטיות, גם בארה”ב וגם ברחבי העולם. נזכיר רק את ניסיונות ההדחה של טראמפ, ענייני נפט בערב הסעודית והמתיחות הגואה באזורנו (ששלחו את מחיר הנפט גבוה למעלה), והמשך החשש ממיתון גלובלי.

אבל, בסופו של דבר ולמרות הכל, בסיכום ספטמבר עלה מדד S&P 500 ב-1.7%, ומדד נאסד”ק הוסיף 0.5%.

ספטמבר מסמן גם את סוף הרבעון השלישי של השנה, וגם בסיכומו S&P 500 חיובי, עם עלייה של 1.2%.

ואם כך, מתחילת השנה זינק מדד S&P 500 ב-19% (!). זה מציב את שלושת הרבעונים הראשונים של 2019 כתקופה הטובה ביותר עבור המדד מאז 1997. מדד נאסד”ק סיכם את שלושת הרבעונים הראשונים הטובים ביותר שלו “רק” מאז 2013.

גם בישראל, מדדי המניות המשיכו לטפס, ושוק איגרות החוב מוסיף להיות חזק מאוד. למעשה, אם מסתכלים על מה שעשו איגרות חוב מתחילת השנה (כולל תחילת אוקטובר), אז איגרות חוב צמודות מדד ארוכות הניבו תשואה של 22%. מספר פשוט מדהים.

 

ארה”ב – הפחתת ריבית ועוד ממלחמת סחר

בארה”ב, הריבית הופחתה ב-0.25%, בפעם השנייה השנה. זה היה די צפוי. עכשיו השאלה היא מה יהיה בהמשך. גם חברי הפד האמריקאי לא תמימי דעים שיש להמשיך ולהפחית את הריבית. חלקם נוקטים בעמדה שהריבית צריכה להישאר ללא שינוי, וחלקם חושבים שאף יש להעלותה, לנוכח הנתונים החזקים של שוק הדיור וביטחון היצרנים.

גם התגובה של טראמפ היתה די צפויה. הוא הגיב בהשמצות על הנגיד, על כך שהתגובה המוניטרית היתה ממותנת מדי.

אבל מה שכבר די ברור זה שהבעיה היא לא בגובה הריבית, אלא עדיין במדיניות הסחר שהוא מוביל.

רק יום לאחר התחדשות השיחות עם סין, טראמפ ביטל את ביקור המשלחת הסינית בנושאי חקלאות ויצר שוב תגובה שלילית בשווקים. גם בספטמבר, מניות סקטור הטכנולוגיה והתקשורת, שרגישות יותר לאמירות טראמפ, הציגו ביצועי חסר מול יתר הסקטורים.

גם סקטור הבריאות המשיך להעיב על המדדים, וזה צפוי להימשך ככל שנתקרב לתקופת הבחירות לנשיאות, בשל האי-וודאות הפוליטית ביחס לתחום הבריאות האמריקאי.

 

ישראל מצטרפת למדד האג”ח העולמי והשקל מתחזק

הכותרת המרכזית של ספטמבר הגיעה רגע לפני ראש השנה, ובישרה על כניסתה הרשמית של ישראל למדד האג”ח העולמי WGBI – World Government Bond Index. הכניסה הרשמית תהיה ב-1.4.2020

ההודעה לוותה בתגובה מיידית וקיצונית של שוק המט”ח בישראל ביום שישי האחרון, כאשר השקל התחזק בלא פחות מכ-1% מול הדולר. בעבר, תגובה קיצונית כזו ואף פחות מכך, הובילו להתערבות בנק ישראל כדי למתן את  המגמה, אבל מדיניות הנגיד החדש היא לא להתערב בשוק המט”ח, וכך היה גם הפעם.

ההשלכות של כניסת ישראל למדד כוללות צפי לביקוש גבוה לאיגרות חוב של ישראל. זה צפוי לקרות גם כי כניסה למדד מביאה לרכישה טכנית של האג”ח, וגם בגלל שהריבית על איגרות החוב הישראליות נראית אטרקטיבית יותר, להבדיל מ-40% מהאג”ח הנסחרות בריביות שליליות.

 

שוק התקשורת – מי תתמזג עם מי?

את שוק המניות המקומי שלנו ליוו הודעות בדבר מיזוגים ורכישות בענף הטלקום. אלקטרה צריכה, בעלת השליטה בגולן טלקום, בוחנת את רכישת סלקום. במהלך החודש יצאו מספר דיווחים על שינויים אפשריים בענף, אבל לא היתה אף הודעה רשמית או דיווח בבורסה מצד אחת החברות.

גולן טלקום כבר הייתה בעבר אחת המועמדות לרכישה על ידי סלקום. כיום, העדר חסמים רגולטוריים הוא יתרון משמעותי מובהק.

מיזוג אפשרי נוסף שעלה הוא בין הוט לפרטנר. שתי החברות חולקות רשת משותפת ולכן יש היגיון בסיסי במיזוג בין השתיים, אבל לא נראה שמיזוג כזה יאושר, בגלל שהוא פוגע בתחרות בענף.

ולסיום, שבועיים לאחר בחירות סבב ב’, עדיין אין ממשלה. זו משקולת על המקורות התקציביים של הממשלה, ועל הגירעון. הקמת ממשלת אחדות, אחת מבין מספר אפשרויות שעומדות כעת, תאפשר צימצום תקציבי מפלגות קטנות ועשויה להגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית. אפשרות אחרת – בחירות סבב ג’, זה כבר סיפור כלכלי אחר לגמרי. בכל מקרה, הממשלה החדשה תצטרך להתמודד עם מציאות כלכלית-פוליטית חדשה, שכוללת גם צורך להעלות מיסים.

 

שוק המניות

ישראל

מדד ת”א 35 עלה ב-3.4%

מדד ת”א 125 עלה ב-3.5%

מדד ת”א 90 עלה ב-3.9%

מדד יתר 60 עלה ב-1.1%

ארה”ב

מדד S&P 500 עלה ב-1.7%

מדד נאסד”ק עלה ב-0.5%

מדד דאו ג’ונס עלה ב-1.9%

אירופה

מדד DAX הגרמני עלה ב-4%

מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב-3.6%

מדד FTSE 100 הבריטי עלה ב-2.8%

אסיה

מדד ניקיי ביפן עלה ב-5%

מדד שנחאי בסין עלה ב-0.7%

 

שוק האג”ח

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.87%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.75%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.8%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.4%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.7%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.2%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב-1.5% מול השקל, לרמה של 3.482 ₪/דולר

האירו ירד ב-2.5% מול השקל, לרמה של 3.805 ₪/אירו

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ניהול תיקים

שתפו: Share:

לצפייה בדוחות ובמידע נוסף יש להיכנס לעמוד זה ממחשב אישי